Nárok na materskú a tehotenské

12. jún 2022

Ahojte, 6.7.2020 som nastúpila do zamestnania na dobu určitú, ktorá končí po jednom predĺžení teraz 6.7.2022 a pravdepodobne mi ju viac nepredlzia.
Aktuálne som od 23.5.2022 na PN kvôli tehotenstvu (a nie úplne bezproblémovému priebehu) a zrejme tak budem až do nástupu na MD. Aktuálne som v 16tt. Viete mi poradiť z čoho sa mi bude počítať materská a či vôbec kvôli PN a ukončeniu zmluvy na ňu budem mať nárok? Druhá otázka, budem mať nárok na tehotenské?

ukulela
12. jún 2022

Ano, mas narom,splnas 270dni NP a si v ochrannej lehote. Pocitat by sa msla zminulorocneho vymeriavacieho zakladu.

autor
12. jún 2022

@ukulela vďaka a tá ochranná lehota sa ma týka automaticky, alebo musím pre to niečo urobiť? Niekde niečo nahlásiť?

luliu
12. jún 2022

Automaticky

autor
12. jún 2022

@luliu ďakujem

petushka7
16. sep 2022

@ukulela prosím Vás, vedeli by ste mi poradiť či bude mať nárok na tehotenské pokiaľ mam splnenú podmienku 270 dní za posledné 2 roky, ale pracovný pomer mi skončil 30.4.2021? Od vtedy som ma rodičovskom príspevku, materskú som mala. Termín pôrodu mám 13.4. a 13tt by mal byť 28.9.2022, môžem sa ešte dobrovolne nemocensky poistiť? Stihnem to? Ďakujem.

luliu
16. sep 2022

@petushka7 nemáš nárok na materskú ani tehotenské, keďže nemáš aktívne NP

petushka7
16. sep 2022

@luliu ďakujem, je to neplánované, vôbec som nebola na toto pripravená 😏...teda rodičovský môžem poberat na staršie dieťa vyšší do troch rokov? Keď sa narodí mladšie bude mať 2 roky

luliu
16. sep 2022

@petushka7 jasne, do 3 rokov a potom prehlásis na mladšie, ale teda ten bude už nižší

petushka7
16. sep 2022

@luliu prosim, vedeli by ste poradiť ak by manzel chcel potom ísť na materskú, ale iba na mesiac, uznali by to?Následne by sa vrátil do práce keďže nemôže opustiť zamestnanie a svoju pozíciu na pol roka a teda by mohol požiadať o vyšší rodičovský ...rozmýšľať ako neprísť o ten vyšší rodicak 🤔

luliu
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luliu
16. sep 2022

@petushka7 treba skúsiť 😉