Nárok na materskú, ak som nezamestnaná?

denullllka
14. feb 2020

Ahojte,
Chcem sa spýtať, momentálne nemám nárok na materskú, nakoľko som nezamestnaná, ale som evidovaná na úrade práce. V máji to bude rok čo nepracujem, pôrod mám vypočítaný na september 2020.
Chcem aby ma môj manžel zamestnal, aby som mala nárok na materskú, budem na pnke, nakoľko mám rizikové tehotenstvo.
A teda platil by manžel za mna odvody, keď budem na pnke až do pôrodu? Alebo ako to funguje ?
Alebo sa viac oplatí platiť si sama dobrovoľne poistenie, aby mi priznali materskú?
Viem, že musím niečo akože “odpracovať”, tak by som sa nedala hneď na pnku, ale až po čase.
ďakujem za radu 🙂

mogaa
14. feb 2020

@denullllka musíš mať splnenú hlavnú podmienku
najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom

denullllka
autor
14. feb 2020

@mogaa tak to v podstate spĺňam? predtým som pracovala dva a pól roka..

zalka
14. feb 2020

@denullllka v ktorom týždni si?

mogaa
14. feb 2020

@denullllka 270dní zaposledné 2roky - tak si to vyrátaj, v novom zamestnaní musíš mať odrebených min.90dní až potom PN - teda ak chceš materskú z nového zamestnania....to či sa ti viac oplatí dobrovolné nemocenské záleží od čiastky akú si budeš platiť....

denullllka
autor
14. feb 2020

@zalka v 9tt

zalka
14. feb 2020

@denullllka jaj tak to na DNP je už neskoro aby si mala MD vyššiu ako minimálnu, už len zamestnať sa ak chceš vyššiu MD ako min. tak odpracovať min 90 dní bez PN a OCR

denullllka
autor
14. feb 2020

@zalka no dobre, tak poviem mužovi nech mi spraví zmluvu v jeho firme a po troch mesiacoch sa hodím na pnku, a vtedy to je ako s tými odvodmi? Na pnke ? Kto ich bude platiť socialka, alebo normálne manžel bude musieť za mna odvádzať ? Ďakujem za vysvetlenie

zalka
14. feb 2020

@denullllka počas PN, MD, RD sa odvody neplatia

denullllka
autor
14. feb 2020

@zalka aha super, tak potom to spravím takto. Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie 🙂

lily14
14. feb 2020

A koľko je min materská pre nezamestnaných

strapec
14. feb 2020

A pre rok 2020 sa neberie do úvahy pocet dni a zárobok odpracovaný v roku 2019 a pred tým?

veronikaszabova
14. feb 2020

@strapec
Pocet dni nie - tam je hlavne mat 270 dni NP za posledne 2 roky pred porodom.

strapec
14. feb 2020

@veronikaszabova aha okej to som nikdy neriešila, lebo som od výšky bola 6br stále na TP, len sumu som vyčítala, že sa ráta za predchádzajúci rok. Inak mal by mi prísť nejaký výpis zo SP? Lebo prvá materská mi prišla, ale netuším ako to počítali...

lusi96
14. feb 2020

Počas PN sa odvody neplatia to je pravda, ale zamestnávateľ ti platí prvých 10 dní marodky a až potom ti platí sociálka 🙂 ja som to riešila tento týždeň, pretože som živnostníčka a plus mám dohodu, tak zo živnosti si platím prvých 10 dní sama sebe (odvody už platiť nebudem) a z dohody mi platí prvých 10 dní šéfka a potom sociálka, čiže manžel ti zaplatí potom 10 dní (len preto aby ťa neprekvapilo potom, že zo sociálnej ti prišla marodka o tie dni menšia). Ja som so šéfkou dohodnutá aby mi nezrušila dohodu kvôli mojej PN, pretože z nej idem rovno v máji na materskú a že tie 10 dní od nej nechcem ale potom dostanem od sociálky aspoň pár eur z tej dohody navyše 🙂

evittam
15. feb 2020

@strapec Ano ak pracuješ u toho istého zamestnávateľa tak VZ je HM za predchádzajúci rok. Ano pride ti rozhodnutie.

evittam
15. feb 2020

@lily14 Neexistuje min.MD.

evittam
15. feb 2020

@lusi96 PN ked si SZCO ti platí SP od 1.dna.

strapec
15. feb 2020

@evittam hm prišli mi peniaze, papier nie, ale lepšie ako naopak 😀 zavolám im v pondelok

lily14
15. feb 2020

@evittam tak koľko dostane nezamestnaná ak ide na matersku

evittam
15. feb 2020

@lily14 No nic. Nema nárok na MD. Pokiaľ teda nespĺňa podmienky nároku. Ak ano tak záleží od vselicoho.