Nárok na materskú pri pracovnom pomere na dobu určitú

trulinka
14. sep 2013

Ahojte baby, prave sa pripravujem na umele oplodnenie a riesim dilemu. Ak by mi to vyslo, ci mam narok na matersku, ked mam pracovnu zmluvu uzavretu na dobu urcitu do 31.11.2013? Pracovny pomer mam uzavrety od 8.2. 2012. Dakujem pekne, za odpovede. Ahojte

dena1973
14. sep 2013

@trulinka 1. podmienka pre nárok na materské je 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred skutočným pôrodom. Ochraná lehota pre tehotné je 8 mes. po ukončení PP. Pre ochrannú lehotu je podmienka, že musíš otehotnieť ešte do ukončenia PP, aby ti nárok na materské vznikol.

zara13
15. sep 2013

@trulinka podmienku na materske by si zrejme splnala, avsak kedze mas PP na dobu urcitu, pracovny pomer by sa ti skoncil napriek tehotenstvu resp, materskej.

tamarka9
21. sep 2013

@dena1973 Ahoj, prosim ta co je to ta ochranna lehota. Ja pracujem od 15.6.2012 ako zastup pocas MD a pani sa chce vratit 1.1.2014... keby sa mi podarilo otehotniet este do konca roka, teda pocas trvania PP, dostala by som matersku aj keby zvysok casu do porodu stravim na urade prace? Alebo by som si musela platit aj to dobrovolne poistenie? Dakujem vopred...

dena1973
21. sep 2013

@tamarka9 Ak sa ti podarí otehotnieť ešte do ukončenia PP, tak nárok na materské ti vznikne. Ochranná lehota pre tehotné je 8 mes. po ukonč. PP, je to doba do ktorej (t.j. 8 mes.) musíš nastúpiť na materské. Preto musíš byť ešte tehotná do uk. PP, aby si nástup na materské do tých 8 mes. ešte stihla.

tamarka9
21. sep 2013

@dena1973 super velmi pekne ti dakujem za odpoved, takze do decembra sa budeme snazit, potom uz nie 🙂 Velmi si mi pomohla 🙂

dena1973
21. sep 2013

@tamarka9 Nie je začo.... držím prsty.... 😉