Nárok na peniaze, ak som predtým nepracovala

bejkaaa
28. júl 2014

Ahojte,mohli by ste mi niekto poradit ako to je ked som na matersku nastupila este pocas skoly,cize som nebola zamestnana,o dva mesiace mi konci materska, a pracu zatial nemam, budem mať narok na financnu pomoc od statu? Dakujem za odpovede

lilly0812
28. júl 2014

@bejkaaa myslim, ze budes mat narok na rodicovsky prispevok a aj prispevok pri narodeni dietata, ktory vyplaca urad prace.

vulka
28. júl 2014

Myslíš, že si to dobre napísala? Ve'd ak si nikde nepracovala, tak nemáš nárok na materskú. Alebo sa mýlim?

lilly0812
28. júl 2014

@vulka kedze nepracovala narok na davku materske nema.

maznacik007
28. júl 2014

@bejkaaa pravdepodobne myslis ze ti konci RD a dieta bude mat tri roky.. no nemas narok na nic okrem pridavkov na dieta to je cca 21 EUR mesacne ... resp. mozno na davky v hmotnej nudzi ale treba napisat ci si vydata ci ma manzel prijem, ak nie ci pobers vyzivne na dieta, kolko mas rokov, atd. ...

lilly0812
28. júl 2014

@bejkaaa no ak bude mat Tvoje dieta uz 3 roky ako pise maznacik007 tak budes mat narok iba na pridavok na dieta, ten je aktualne tusim 23,52 € mesacne.

jozef01235
29. júl 2014

Dobrý deň.Chcel by som sa spýtať,priateľka je v 13.týždni a chcela by ísť na Pn,momentálne ja zamestnaná od 18.11. 2013 do teraz.Na materskú by nastúpila začiatkom roka 2015.Chcel by os s spýtať musí mať odpracovaný celý rok alebo ako to je aby dostávala plnú materskú?Dakujem

havana_frost
29. júl 2014

@jozef01235 Neviem čo myslíš pojmom "plná materská". Ak to má byť maximálna materská (800 € mesačne), tak to závisí od jej príjmu. Aby dostávala maximum, musí sa jej materská rátať z minimálne cca 1200 € platu (hrubého).
Aby vôbec mala nárok na nejakú materskú, musí byť najmenej 270 dní nemocensky poistená, čo ak predpokladám, že porodí niekedy vo februári/marec 2015 a je zamestnaná od nov/2013, spĺňa. Ak bude polku tohto roku PN, tak materské sa jej bude rátať z tej časti tohto roku (2014), ktorý nie je PN, ale dostáva mzdu a odvádza poistné, teda jan 2014 - 31.7.14 (ak by napríklad od 1.8. išla na PN). Ak zarábala vtedy priemerne (minimálne) niečo cez 1200, tak bude mať maximálnu materskú. Ak menej, tak 65% z toho.

jozef01235
29. júl 2014

@havana_frost Dakujem za odpoved 🙂 ja som to počítal a ak je zamestnaná od 18.11.2013 tak tých 270dní vychádza na 15.8..tak že až potom môže ísť na Pn-ku?Alebo môže ísť aj od 1.8. a počíta sa do toho aj ked bude na Pn-ke?

havana_frost
29. júl 2014

@jozef01235 Predpokladám, že na tú PN ide normálne ako zamestnanec. Aj naďalej ostáva zamestnanec a je PN, nekončí jej teraz pracovný pomer, len bude maródiť. Po PN a materskej/rodičovskej, sa zase do tej istej práce vráti, nebola vyhodená ani nedala výpoveď, áno? Môže ísť aj teraz na PN, aj to sa ráta do tých 270 dní.
Iné by to bolo s rátaním materskej, keby nepracovala aspoň 90 dní (bez PN a OČR), ale to už vôbec nie je jej prípad.

jozef01235
29. júl 2014

o.k. super 🙂 len pracuje cez agentúru a zmluvu má normálnu len nemá ani na dobu určitú ani na dobu neurčitú.Na páske na hrubú mzdu cca 760e.Ale ked bude na Pn tak jej nemôžu ukončiť pracovný pomer,je to tak?

havana_frost
29. júl 2014

@jozef01235 Ak nemá určené na akú dobu, tak je to na dobu neurčitú. Ak by mala na dobu určitú, tak pracovný pomer sa skončí určeným dňom, bez ohľadu na to či je PN alebo na materskej alebo v práci. Ale keďže nejde o zmluvu na dobu určitú, prac. pomer jej môžu ukončiť jednostranne (výpoveď) len z veľmi okliešťených dôvodov, napríklad zrušenie zamestnávateľa. Materská jej vyjde cca 490 € mesačne.

jozef01235
29. júl 2014

o.k. ešte raz dakujem,tak že ked bude na Pn tak jú nemôžu vyhodiť?hej?ona pracuje v jednej firme cez agentúru,a rozpráva sa také niečo že v tej firme má tá agentúra skončiť a pôjdu pod druhú,tak teraz nevieme čo máme urobiť,či ísť teraz na Pn alebo počkať ked si ich zoberie druhá agentúra?viete mi aj v tom poradiť?

havana_frost
29. júl 2014

@jozef01235 Fíha asi neviem poradiť. Nemám skúsenosť so zmluvou s agentúrou dočasného zamestnávania. Každopádne, v tejto zmluve musí byť dohodnutá doba, na ktorú sa dočasné pridelenie dohodlo. Prípadne môže byť v zmluve zakotvené, že ak už nemajú kam zamestnanca prideliť, tak sa zmluva končí - to je stanovenie času, ktoré možno považovať za zmluvu na dobu určitú. Ale treba tu rozlišovať dva druhy doby - doba na ktorú platí zmluva s agentúrou (tvrdíte, že nie je uvedená žiadna) a doba, na ktorú bol zamestnanec dočasne pridelený (tá dohodnutá byť musí).
Ak však agentúra "skončí" - tak asi bude môcť prepustiť všetkých zamestnancov, bez ohľadu na to či sú PN alebo na materskej alebo na dobu neurčitú. Asi by som počkala kým si ich preberie nová agentúra, ak jej to zdravotný stav dovoľuje.