Nástup na materskú - postup

emmacarmen
30. jún 2021

Ahojte baby. Idem si k Vám po radu…
Som prvorodička a v tychto veciach nemam absolutne jasno…
Termin mam 29.9.21 momentalne som PN. Nárok na matersku mám (poberám aj tehotenske). 6 tyzdnov pred termínom (ak sa nemýlim) by som mala nastúpiť na matersku, čiže mne to vychádza na 18.8.2021 .. prosim vas, co mam vybavit? Ako mam postupovať? Prosim, poraďte mi co a ako. Som z toho totálne mimo…. Dakujem krasne vopred🙏🏽

emmacarmen
autor
30. jún 2021

A poradnu mam 20.7.. na nete som citala ze by mi mala dat doktorka 6 az 8 tyzdnov pred nástupom na matersku potvrdenie. No poradnu mam 4 tyzdne pred vstupom na matersku.

petamich
30. jún 2021

predpokladam, ze si stale zamestnana - lekar/sestricka ti maju dat tlacivo na matersku, kde vyznacia, predpokladany termin porodu a odchod na MD (6-8 tyzdnov ako pises), toto tlacivo nasledne odnesies/posles postou zamestnavatelovi, ktory ho potvrdi a posle do socialnej poistovne (pripadne ty sama, neviem ake mate procesy)

ak mas poradnu 4 tyzdne pred a chces ist na matersku 6 tyzdnov pred beztak ti gynekolog musi ukoncit PN, cize by som zavolala sestricke a dohodla sa s nou, ze sa zastavis pred poradnou, ukoncite PN a zaroven ti rovno moze dat tlacivo na matersku

ono by nevadilo aj ked by ti ho dala neskor, o peniaze neprides, vyplatili by ti spatne, len cim neskor to podas, tym neskor to spracuju a moze sa stat, ze ti potom vyplatia az ob-mesiac napr. za 1.5 mesiaca naraz

a pripadne sa zamysli, ci ist aj tych 8 tyzdnov - kedze materska je 75% DVZ a PN je 55% ale to uz ty si musis zvazit - ked zacnu vyplacat matersku skor, skor skoncia 🙂 a niektori lekari sa tvaria, ze 8 tyzdnov len rizikove, hoc ty mas pravo sa rozhodnut (podla SocPoist)

lilinka88
30. jún 2021

@emmacarmen mesiac dopredu pred nástupom nie je ani dobré,aby ti zamestnávateľ potvrdzoval nástup na materskú a rovnako tak sa ti pred nástupom na MD musí ukončiť PN čo tiež následne potvrdzuje zamestnávateľ. V tom období okolo nastúpu na MD sú už častejšie kontroly, určite budeš mať aj v auguste a na tej ti dr vystaví aj žiadosť o materské. Aj túto žiadosť,aj ukončenie PN dáš na potvrdenie zamestnávateľovi a buď ty alebo on pošle do SP