Nástup otca na materskú po matke

majocka04
9. jún 2015

chcem sa opýtať, je určené ako dlho musí byť matka na materskej a teda kedy môže nastúpiť otec na materskú? keby mal niekto o tom viac info tak poprosím aj IP , ďakujem 🙂

majusqa77
9. jún 2015

@franica presne pre toto som pisala, ze je vhodne dat dohodu a preukazatelne nizsi prijem 🙂 a pripadne doplatit potom po MD ako odmeny 🙂

franica
9. jún 2015

@majusqa77 to je dobrý tip 😉 Len napr. u mm je taká firemná filozofia, že nedávajú dohodu nikdy nikomu, takže AK, tak sú ochotní dať jedine na dobu určitú- akože v podstate je to jedno, lebo ked chcú do toho rýpať, tak sa budú rýpať aj v dohode, aj v zmluve..ale možno aspoň znížiť príjem, to je dobrý nápad 🙂

babyzuzana
11. jún 2015

Ahojte baby, potrebujem poradiť. Jedna naša zamestnankyňa je tehotná a chce sa vrátiť do práce čo najskôr po pôrode s tým, že potom sa bude o dieťa starať jej muž. My sme zo zákona povinný jej umožniť návrať do práce po tých 14 týždňoch od nástupu na MD alebo to je na dohode? Druhá vec je, že ona by mala nárok na maximálnu výšku materskej, ale jej muž je nezamestnaný a poberá nejakých 230 euro opatrovné na svokru. Keď zamestnankyna nastúpi do práce po tých 14 týždňoch a nastúpi jej muž tak ona stratí nárok na to materské že?

cailinevelyn
11. jún 2015

@babyzuzana ja teda neodpoviem na postup zo strany zamestnavatela, ale zo strany buducej maminky - ja viem, ze zamestnavatel musi nejako pocitat a vedieta asi ako sa ma zariadit, ale...
to, ze zamestnankyna nieco planuje, kym je tehotna je pekne, ale - zial zivot je taky, ze dietatko moze mat aj zdravotne problemy (samozrejme neprajem) potom sa plany, ako sa co najskor vratit do prace, stanu absolutne bezpredmetne...
ani nie som pravnik,a le ked je dany zakonom nastup na MD, nie je ten cas MD povinny? ved ked sa chce vratit do prace, tak moze dostat zmluvu (aj ked na musi byt na vykon inej cinnosti, vsak to je nakoniec mozno iba formalna vec) a moze pracovat. jej mm nastupi na MD, ked ta jej oficialne vyprsi - to sa da, krasne vybavit na socialke, staci dat vyhlasenie mamky, ze zveruje dieta do celodennej starostlivosti ockovi, a ocko nastupi na 6 mesiaocv na MD.
teda neviem, ale mm sa tiez vypocitava narok na vysku MD z nejakeho prijmu a musi mat splnene podmienky na priznanie materskeho.
tot moj nazor, ale nie som odbornik na tieto zalezitosti.
nuz asi by som p. zamestnankyni odporucila,najskor zistit si na socialke, ci ma manzel narok na MD. lebo ak nie, asi sa cely problem zmeni..

majusqa77
11. jún 2015

@babyzuzana ak je muz nezamestnany nebude mat narok na materske. a ano - teoreticky by vam mala mesiac pred nástupom oznamit, ze sa chce vratit - ale mali by ste jej navrat umoznit. a materske moze poberat len jeden, alebo druhy.