Nemám nárok na materskú. Čo teraz?

zabkakatka
26. apr 2016

ahojte,

chcela by som poradit ohladom nastupu na MD, resp. o dostavanie RP.

Som zamestnana ale zmluva mi konci 30.6. a nastup na MD by som mala mat 1.7.2016 akurat ze nemam 270 dni poistenia a teda nemam narok na MD so socialky?
Co teraz? Musi ma dr. vypisat na tu MD aj tak? prip. mozem hned ziadat o RP (ten sa vraj dostava az odo dna narodenia)
alebo mam dr. poprosit nech ma vypise na PN az do dna porodu?

Dakujem

vydrnik
26. apr 2016

@zabkakatka skus sa dohodnut z gyn.na pn do porodu,inac bys mala narok od UPSVR narok na rodicovsky ked nesplnias podmienku 270dni poistenia,

competition
27. apr 2016

A kedy nastupujes na md 6tyzdnov pred porodom?mne tiez koncila zmluva a nebola som si ista ci mi ju predlzia tak ma gyn vypisala na md 8tyzdnov pred materskou,a kolko si mala zmluvu,teda mas predpokladam ze na rok,tak tym padom ti vynde materska dovolenka

competition
27. apr 2016

@competition napisala som to ako madar,hadam pochopis 🙂

zabkakatka
autor
27. apr 2016

@competition
no zmluva by mi mala koncit k 30.6. a pracujem od 1.1. - cize narok na MD nemam...
a nastup na MD mi vychadza prave 6 t. pred porodom co je prave 1.7.
...

takze ak sa aj dam vypisat na PN povedzme koncom maja.... musi mi ju dr. predlzovat az do terminu porodu? a zmluva mi skonci k 30.6. ale na vyplacani PN sa nic nezmeni

ano?

dakujem

competition
27. apr 2016

Nedavaj sa na pn ae nastup normalne na matersku ale teda o dva tyzdne skor mas to aj v tehotenskej knizke nastup na md 6 tyzdnov pred porodom alebo 8tyzdnov pred porodom,vsetko za teba bude riesit zamestnavatel a nemusis sa trepat po uradoch s papiermi,
A na md narok nemas cize budes dostavat len rodicovsky prispevok

competition
27. apr 2016

@zabkakatka ale nie som si ista ako to je ked nemas narok na matersku aby som ta zbytocne nezavadzala lebo ja som na nu narok mala len mi koncila zmluva preto som sla skor na md aby som nemusela ist z uradu prace ,takze neviem co bude pre teba vyhodnejsie ale asi ci sa sa da oficialne nastupit na md ked na nu narok nemas,prepac asi som ta zmiatla,len aby som ta zbytocne nezavadzala

zabkakatka
autor
27. apr 2016

@competition
no ved mozno sa este ozve niekto kto sa v tom vyzna, alebo sa potom opytam na socialke.

kazdopadne dakujem za info 🙂

kubkovamama
27. apr 2016

@zabkakatka ahoj,pn nie je riesenie,kedze lekar ti ju ukonci prave zacatim materskej co je zo zakona tych 6-8t..8 tyzdnov ti napise len ak si osamela matka.Normalne si odnes tlacivo na matersku na socialku a oni v tomto pripade vyrataju vyrovnavaciu davku,ktora je vo vyske rodicovskeho.Ak si si platila niekedy v minulosti sama nieco do socialnej,o to sa ti to navysi.Vela to nebude,max do 250e..Este jedna vec je,ze po ukonceni zmluvy si 8 dni v ochrannej lehote,ale to uz nemam sajnu ci by ti pomohlo.Drzim palce

mijo53
27. apr 2016

@zabkakatka v roku 2015 alebo ešte 2014 si nepracovala vôbec? lebo 270 dní je potrebných za posledné 2 roky t.j. od1.7.2014 do 30.6.2016 si vôbec nepracovala, len tento rok od 1.1.2016

dilino
27. apr 2016

alebo to čo ti chyba tych 270 dni poistenia si zaplať zo svojho aj tak sa to da na mesiac je to nejakych 22 eur ak maš tak zaplať a automaticky budeš mať narok ak nemaš musiš isť asi na PN a ak si pracovala prvych 6 mesiacov maš narok od zamestnavateľa a potom matersku od štatu ale po roku už len rodičovsky prispevok ale ak si pracovala na zmluvu tam maš narok len na rodičovsky prispevok a ano ten sa vyplaca ked sa dieťa narodi a bude žiť 28 dni tak potom dostaneš aj pôrodne aj jednorazovy prispevok.

mijo53
27. apr 2016

@dilino ja sa na 100% tiež v tom nevyznám, ale máš to asi popletené, nemôže si zaplatiť zo svojho, lebo spätne sa nemocenské poistenie nedá zaplatiť. Ak pracovala iba tých 6 mesiacov za posledné dva roky tak má 182 dní poistenia a je potrebných 270 dní. Neodpísala ešte koľko ma odpracované.

zabkakatka
autor
27. apr 2016

@mijo53
@dilino
@mijo53
@kubkovamama

no takze nie predtym som nepracovala lebo som bola na rodicovskom..
takze ked nemam splnenych 270 dni MD mi nevyplatia.
Ale tej vyrovnavacej davke a ziadosti o MD cez Z-tela nerozumiem....

ak teda pojdem na PN dr. ma vypise iba do datumu na MD? a potom co? kedze uz budem mat ukoncenu zmluvu? ale v podstate budem este v tej ochrannnej lehote 8dni po ukonceni prac. pomeru...

adelusha
27. apr 2016

@zabkakatka a počas toho rodičovského si bola zamestnaná ? Lebo aj ked nechodíš do prace, si na rodičovskom, ale beží ti platna zmluva, tak si počas toho obdobia nemocensky poistená.

zabkakatka
autor
27. apr 2016

@adelusha
nie nebola som zamestnana, nastupila som 1.1. 2016..... pred tym som mala zivnost, ale neplatila som nic do poistovne, lebo som bola prave kvoli poberaniu RP oslobodena

takze mam v tom dobry chaos teraz 😢

mijo53
27. apr 2016

@zabkakatka tu vyrovnávaciu dávku podľa mňa tiež poplietla trochu. Tá sa vypláca vtedy, keď materské vychádza menej ako je rodičovský príspevok, tak potom sa materská vyrovná do výšky rodičovského príspevku. Ešte sa opýtam, teraz si pracovala u toho istého zamestnávateľa ako pred rodičovskou? Napíš presne, kedy si kde pracovala, od kedy do kedy si bola na MD, od kedy do kedy na rodičovskej dovolenke.
Materská cez zamestnávateľa tiež neexistuje, to keď máš PN tak prvých 11 dní platí zamestnávateľ vo výške mzdy a ďalšie dní sociálne poisťovňa. písala som, že to poplietla všetko so všetkým
7 dní je ochranná lehota, vtedy si môžeš dať vypísať PN, ak by ti ozaj nevychádzala materská, tak môžeš byť PN až do pôrodu , veľmi dobre by Ti vedela poradiť gapa alebo zalka

mijo53
27. apr 2016

@mijo53 teraz som si všimla, že si mala živnosť a neplatila odvody, tak vlastne tých 270 dní za posledné 2 roky nemáš, tak tá PN bude asi najlepšia a potom rovno rodičovský príspevok, ten sa vypláca až po narodení dieťaťa, po 28 dňoch života dieťaťa príspevok jednorazový, pri 3 deťoch niečo vyše 800 EUR, tam je potrebných dosť veľa krokov, uplatňuje sa do pol roka od narodenia - potvrdenie od detskej lekárky, od gynekológa na to máš ešte čas

adelusha
27. apr 2016

@zabkakatka tak so živnosťou nemám skusenost. Najlepšie ti povedia priamo v soc. poisťovni. Ja som mala problem pred treťou materskou, tak som si jeden mesiac doplatila aby som mala narok na materské, no aj tak som dostávala len minimálnu, co je cca 250 eur, rodičovský je 203 ci tak nejak, takze nejaký obrovský rozdiel tam nie je. No a teraz pri daňovom priznaní sme zistili, ze materské sa mi ráta do príjmu, takze vrátili mužovi menej dane za mna, čiže keby som brala len rodicak a teraz by mu vrátili plnú daň, tak by sme mali v podstate rovnako vela peňazí, len vtedy som mala o nieco viac mesačne a teraz by sme to dostali viac naraz v jednej dávke 🙂

mirka2506
27. apr 2016

@zabkakatka všelijako ti tu radia, ale nie veľmi správne..ak nemáš nárok na materskú a ak ta lekár vypíše, môžeš zostať na PN do pôrodu, dokonca pri rizikovej gravidite do konca sestonedelia! Narok na rodičovský máš az po narodení dieťaťa, to vezmes vyrozumenie zo socialnej, že nemáš narok na MD a na základe toho ti začnú vyplácať RD..

zabkakatka
autor
27. apr 2016

@mijo53 @gapa @zalka

dievcata kedze som od @mijo53 dostala na vas odporucanie prosim o radu ako sa vymotam z toho co bude pre mna najlepsie...

takze momentalne pracujem od 1.1.2016 zmluva mi konci 30.6.2016 a nahodou mi nastup na MD vychadza na 1.7.2016 (6 t pred porodom)
pred tym som do 12/2015 poberala rodicovsky prispevok a pocas roka som mala zivnost, ale neplatila som nic na socialku prave preto ze som kvoli rodicovskemu mala odpustene..... predtym som nepracovala cize pocas predoslych 2 r. mam platene nemocenske akurat zo sucasneho zamestnania.

Mam teda dr. poprosit o PN az do dna porodu? nastupim na PN asi este pred ukoncenim prac. zmluvy - ale to myslim nato nema ziadny vplyv, zmluva jednoducho skonci k 30.6.
a ked budem na PN nemusim sa hlasit na UP alebo SP?

dakujem

mijo53
27. apr 2016

@zabkakatka to si mala prerušenú živnosť počas RP? podľa toho čo píšeš nemáš nárok na materskú a pokiaľ sa dá až do konca šestonedelia, tak potom je PN lepšia finančne ako keby si brala hneď po narodení RP

zabkakatka
autor
27. apr 2016

@mijo53 nie,

zalka
27. apr 2016

@zabkakatka áno PN neovplyvní nič, môžeš nastúpiť na PN ..
podla toho čo si písala, nárok na MD nemáš,
ak by si sa bola obačila skôr tak možno by si aj MD poriešila ale je už ozaj dosť neskoro ..
a lekár ti dá papier na MD .. dátum nástupu vypisuješ ty ..
takže ak sa s lekárom dohodneš, že ostaneš na PN do pôrodu tak žiadosť o MD neodovzdáš pred pôrodom na SP ale až po pôrode , ku dnu narodenia dieťaťa dáš žiadosť o MD, tú ti zamietnu a ty so zamietnutím si vybavíš RP na UP.

zabkakatka
autor
27. apr 2016

@zalka

aha takze je to v podstate jednoduche 🙂
takze tou PN vlastne este ziskam aky - taky prjem pocas toho posledneho mesiaca kedy uz nebudem pracovat, mala by som byt na MD ale kedze nebudem dostanem aspon vyplatenu PN-.....

a nemusim sa teda hlasit na UP ked na PN nastpim este pred ukoncenim prac. pomeru?

mijo53
27. apr 2016

@zalka ahoj Pokiaľ však ide o rodičovský príspevok, počas poberania tejto dávky SZČO nie je oslobodená od povinnosti platiť poistné na povinné poistenia - to som skopirovala z internetu, z výkladu SP.
Zalka j, ja nerozumiem , prečo autorka hovorí, že počas RP neplatila odvody do SP, lebo bola oslobodená. Ako som vyššie skopirovala, počas poberania RP nie je SZČO oslobodená od platenia povinných odvodov, nepletie si ona MD - počas tej neplatí povinné odvody, počas rodičovskej by neplatila, keby mala živnosť prerušenú, ale vyššie písala, že nemala prerušenú. Jej by bolo dobre asi ísť na SP a dať si vytlačiť, koľko dní nemocenského poistenia ma od 1.7.2014 do 30.6.2016

zalka
27. apr 2016

@zabkakatka nie na UP sa nehlásiš nezaevidujú ťa ak si na PN
akurát potom ešte porieš ZP aby ťa evidovali ako poistenca štátu, lebo počas PN platí poistenie štát, i počas RD .. tak toto si vybeháš

@mijo53 jej nevznikla povinnosť platiť, nebola szčo aj predtým, to čo si skopírovala sa týka szčo, čo si platili odvody dostali MD a potom poberali RP ale odvody dalej museli platiť ak podnikali počas RD ... a zadávateľka nebola predtým szčo, preto nemusela platiť .

mijo53
27. apr 2016

@zalka ona vyššie píše, že pred 1.1.2016 bola SZČO, pozri vyššie, ale neplatila odvody lebo poberala RP a preto bola oslobodená, tomu akosi nerozumiem

zalka
27. apr 2016

@mijo53 szčo jej vzniklo počas RD
nie pred MD prvou, o tom píšem ...

zabkakatka
autor
27. apr 2016

@mijo53
@zalka

dievcata aby som to ujasnila.... bola som na rodicovskom a cca v polovici poberania som otvorila zivnost - a odvody som neplatila rok, lebo som nemala VZ a dalsi rok ( teda uz len par mesiacov) som poziadala o odpustenie platby z dovodu poberania rodic. - a nasledne som ziv. prerusila a nastupila do zamestnania

gapa
27. apr 2016

@zabkakatka súhlas, čo si písala, či písali, ak vieš, že v posledných dvoch rokoch pred pôrodom nemáš aspon270dní nem.poistenia, tak je rozumné ťahať PN aspon do pôrodu (dna pred pôrodom) alebo už som tu čítala, že poberali aj do ukončenia šestonedelia. Je na lekárovi, aby posúdil, odkedy si práceschopná. Počas PN ťa nezaevidujú ako uchádzača o zamestnanie a ak by si aj pn skončila napr. 6týž.pred termínom a nepoberáš materské (lebo nemáš nárok) ani rodič.príspevok (na ten je nárok až od pôrodu), tak by si si musela platiť poistenie sama, aj ked som počula, že zaevidujú aj v prípade, že si tehotná viac ako 6týž. pred termínom, lenže zaevidovať ťa môžu len v prípade, že si schopná práce a prácu si hladáš, tak aby boli kryté, tak čo som počula, 1x chceli potvrdenie, že si hladáš prácu, aby tým dokázali to, čo som písala. Ale ak budeš pn, tak sa ťa to netýka. Zdravotne budeš poistená ako poberatel nemocenského (bude asi treba doniesť potvrdenie zo SP, že si poberala nemocenské) a následne ako poberatel rodičovského príspoevku (odo dna pôrodu).
Ak by lekár mal problém ti vypísať požiadanie o materské v den pôrodu, tak si to proste sama prepíš ten dátum nástupu na MD (po správnosti, ak ti netrvá prac.pomer, je to len dátum požiadania o materské, lebo ak netrvá prac.jpomer, nečerpáš ani MD anii RD, len poberáš mateské alebo rodičovský príspevok. MD a RD čerpá LEN ZAMESTNANEC!!! (nie nezamestnaný ani szčo, aj ked medzi maminami sa tak hovorí, no nie na úradoch, radšej)
Nezabudni po pôrode na prihlášku aby si bola dôch.oistená štátom. Urob si kopiu, daj potvrdiť pečiatkou prevzateie a založ do dôchodku.
Poberať nemocnské môžeš súbežne aj s poberaním RP, aj ked nie je to bežná kombinácia. Ale zákon tonezakazuje. Len hovorí, že ak vznikne nárok na materské, zanikne nárok na nemocnskké 6týž. pred termínom.

dilino
27. apr 2016

@mijo53 akože sa neda spätne uhradiť nejako sa mi to nezda pozisťujem to