Nemám nárok na materskú. Nástup na rodičovskú

anthoniam
2. jan 2018

ahojte nemam narok na matersku dovolenku preto ak mi niekto vie poradit ako to chodi s nastupom na rodicovku budem vdacna! zaujmalo by ma ako je to s nastupom na rodicovsku, ci sa nastupuje az po narodeni dietata alebo to chodi ako s materskou a nastupuje sa nejaky cas vopred. A co treba v takomto pripade vybavovat na urade a v praci a kedy?

lindusss2016
2. jan 2018

@anthoniam
To si si mohla lahko aj vygooglit. Na rodicak mas pravo az od dna narodenia dietata. Po narodeni pojdes s RL na UP a potrebujes papier zo socialky, ze ti nevznika narok na matersku.

anthoniam
autor
2. jan 2018

@lindusss2016 ďakujem

anthoniam
autor
2. jan 2018

@lindusss2016 to som vedela hlavne ma zaujma ako to je v praxi! pracovat budem az kym neporodim a ked pojdem z nemocnice mam hnet ist na urad vybavit rodicak a v praci co zatial? budu cakt kym neporodim?lebo ked sa prechadza z materskej na rodicak hlasi sa to vpraci mesiac vopred! toto na nete nenajdem s tymto nevies poradit? dakujem

lindusss2016
2. jan 2018

@anthoniam
No a ty v praci koncis alebo co? To teda nvm, ako sa z prace odchadza na rodicak, ak sa tam chces vratit potom...
Na ten rodicak mas tiez nejaku lehotu, nemusis rovno z porodnice utekat na up.

anthoniam
autor
2. jan 2018

@lindusss2016 ok dakujem snad mi poradia aj v praci potom ! ja mam len hruzu s tychto vybavovaciek

evittam
3. jan 2018

@anthoniam A preco nemáš narok na MD? Ako dlho pracuješ?

senta_sofia
3. jan 2018

Materska dovolenka je narok, ktory ti vyplyva zo Zakonnika prace bez ohladu na to, ci ti davka materske bude vyplacana alebo nie. Takze normalne ti gynekolog vystavi tlacivo, ktore das zamestnavatelovi potom, mala by si v zmysle zakona mesiac predtym oznamit, ze nastupujes na matersku dovolenku. Ak to zamestnavatel odosle Socialnej poistovni a skutocne nemas na materske narok, pride ti rozhodnutie. S tym potom pojde na Urad prace, socialnych veci a rodiny a odo dna narodenia dietata ti zacnu vyplacat rodicovsky prispevok. Chodit skor sa ti tam neoplati, vybavis po doziti 28 dni dietata aj prispevok pri narodeni dietata aj pridavok na dieta.
V praci budes teda normalne na materskej dovolenke a nastupis tak, ako ta vypise gynekolog.