Nemám nárok na mateskú. Čo si mám vybaviť?

slamka555
2. jan 2018

Ahojte baby idem si kvam po radu 🙂 Som teraz s trojrocnym synkom na predlzenej neplatenej rodic.dovolenke . (Rodic.prispevok uz nefostavam lebo uz mal 3 rocky) Som znovu tehona a od 11.1. teraz mi zacina materska ( na ktoru ale nemam narok) Chcem sa vas spytat ci mam ist teda nieco niekam nahlasovat , alebo zaniest nejaky papier od gyn. ..alebo netreba? Myslim , ze pri prvom som tiez nic nikam neoznamovala..( kedze som bola predtym na UP) az po porode..aby som mala teda aspon rodic.prispevok 🙂 Dufam , ze som to napisala zrozumitelne a dakujem za rady 🙂

2zuzanka2
2. jan 2018

Myslím ale nie som si istá ci to aj teraz tak funguje ale keď mňa vypisal dr.na MD tak som šla s tým papierom na sociálnu poisťovňu zaziadat o materskú aj keď som vedela že nemám na ňu nárok potom mi prišlo rozhodnutie že to tak je a potom keď som si išla vybavovať rodičak mi ktomu trebalo to rozhodnutie ne nemám nárok na materskú

slamka555
autor
2. jan 2018

@2zuzanka2 ahoj no ja som sa bola prave este dnes na socialnom pytat , ci treba nieco..a tam mi povedala, ze nie , ze ked viem ,,ze nemam na tu matersku narok tak netreba , ze az po porode potom na UP .. tak som z toho uz jelen🙂 ..

2zuzanka2
2. jan 2018

@slamka555 tak teraz som aj ja s toho jelen 🙂 mna to tiez co chvila caka ale pockam az ma vypise na MD a pojdem no a uvidim ako to bude lebo viem ze pri dcerke pred 6r. mi trebalo ten papier

slamka555
autor
3. jan 2018

@2zuzanka2 Kurnik vcera som citala otom clanok a bolo to tam napisane tak ako pises ty 🙂 ,ze ked idem z rod.prispevku zas len na ridic.prispevok tak treba ist na soc.pistovnu aby mi dali papier, ze na matersku nemam narok a stym na ten UP 🙂 ale je to z roku 2013 kurna..tak neviem, ci je to este platne..lebo ja som mala prveho syna v r.2014 a vtedy som tusim taketo nic neriesila .. :/ ..🙂

marcelatje
3. jan 2018

@slamka555 mala by si ist na socialnu poistovnu a s ich vyjadrenim ze nemas na matersku narok si potom ziadat o rodicovsky.

slamka555
autor
3. jan 2018

@marcelatje Dakujem velmi 🙂 asi tam zas budem musiet teda 🙂 lebo ako som pisala, jedna pani mi tam povedala, ze nemusim vobec ked viem ,ze nemam narok na materske nic nosit..tak..🙂 som myslela , ze ok 🙂 a vsade citam, ze to treba och.. 🙂 vdaka ;)

slamka555
autor
3. jan 2018

@marcelatje Prosim ta pekne a treba mi ist aj na zdrav.poistovnu a dochodkove oznamit, ze nastupujem ns matersku ? 🙂 Staci do 11.1.? (Kedy nanu nastupujem,) alebo aj neskor ? 🙂 Vdaka

marcelatje
3. jan 2018

@slamka555 to by ti prave na tej socialke mali povedat, ak nie urcite jej povedz ze sa chces dochodkovo poistit, zdravotku neviem to mi riesil zamestnavatel, prinajhorsom tam zavolaj.

slamka555
autor
3. jan 2018

@marcelatje ahaa aha..lebo teraz som z dochod.odhlasena kvoli tomu, ze som zo starsim synom na neplatenej predlzenej rodic.dovolenke . Tak ma vtedy odhlasili z dochodkoveho.. :/ takze..asi aj tam zaniest ziadost 🙂 ..fuu je to riadna motanica 🙂 no vpiatok idem nato ..vsetko to obeham a uvidim teda ako pochodim ;) vdaka za radu ;)

marcelatje
3. jan 2018

@slamka555 neboj, nie je to take hrozne 😊

evittam
3. jan 2018

@slamka555 Musis podať ziadost o MD na SP aby ti vydali rozhodnutie,ze na ňu nemáš narok a tento doklad potrebuješ k žiadosti o RP.

slamka555
autor
3. jan 2018

@evittam vdaka uz v

evittam
3. jan 2018

@slamka555 Prečo si sa odhlasila z dôchodkového poistenia?! Ved ak si na predlzenej neplatenej RD tak si mala zostať prihlásená na dochodkovom poistení ako osoba starajuca sa o dieta do 6rokov a na ZP to iste. A na ziadnu MD nenastupujes ked na nu nemáš narok.

slamka555
autor
3. jan 2018

@evittam vdaka uz v tom zacinam mat jasnejsie ;) a prosim ta ked som nebola zamestnana , musim nastup na matersku nahlasit aj tej zdrav.poistovni a na dochodkove vsak ? 🙂

evittam
3. jan 2018

@slamka555 Vyssie som ti uz odpisala. Ty nenastupujes na ziadnu MD. Od porodu na RD s mladsim dieťaťom. Do porodu si na predluenej RD so starsim a mas byt prihlasena na SP na dochodkovom poisteni ako osoba starajuca sa o dieťa do 6rokov ako aj na ZP, ale v tomto pripade môže dieťa chodit do skolky len na 4h kvoli ZP.

slamka555
autor
3. jan 2018

@evittam ano viem, ze na matersku nenastupujem, ale na rodic.prispevok..;) pouzila som to len ako pomenovanie 🙂 Prepac ale asi mi to nedopiina 🙂 takze na zdrav.poistovni nemusim nic nahlasovat ? 🙂 .. No ono ked som si sla vybavovat tu predlz.rrodic.dovolenku..tak ma poslali zo soc.poistovne na dochodkove..a tam ma zamestnankyna odhlasila :/ ze keby som si nasla zamestanie alebo nejaka zmena..tak msa zas prihlasi :/ ..

evittam
3. jan 2018

@slamka555 To čo je za kravina? Plati co pisem. Ty si mala zostať prihlásená tak ako pisem. Uz zrozumiteľnejsie to napisat naozaj neviem
Sa tej "fuchtli" mozes ísť poďakovať.

slamka555
autor
3. jan 2018

@evittam no super :/ vsak tam zabehnem a poviem jej..som zvedava co mi nato povie ...:/ Vdaka

evittam
3. jan 2018

@slamka555 No ako pises veľmi tomu nerozumie, cize ta bude presviedčať o opaku...Neries, vypln registracny list a prihlas sa a hotovo.

slamka555
autor
3. jan 2018

@evittam Boze nechapem preco tam robia ludia, ktori tomu nerozumeju :/ .. potom my, obycajni smrtelnici , co tomu velmi nerozumieme ( cest vynimkam 🙂 sa nanich spoliehame ..a vidis.. och no slahne ma .

2zuzanka2
3. jan 2018

@slamka555 ja aj pri prvom synovi pred 11r. keď som vybavovala mi trebalo to rozhodnutie že nemám nárok na materskú ale to som bola už 5mesiacov na UP predtým som chodila do školy