Neplatená predĺžená RD a SZČO

katkka08
3. okt 2018

Dobrý deň. Žienky neviete mi poradiť, som napredlženej RD, dcéra má 4 roky, dala som ju na skúšku do škôlky ako sa adaptuje, a ja som SZČO a neviem či som sa mala ísť prihlásiť do Sociálnej poisťovne už teraz pri nástupe malej do školy, alebo až keď mi skončí predĺžená RD.

sionell
3. okt 2018

Predpokladam, ze ste sa po porode prihlasili za poistenca stat a ten za vas plati dochodkove poistenie. Pokial sa nezamestnate ako zamestnanec, tak sa z dochodkoveho poistenia nemusite odhlasovat, stat za matky plati DP az do dovrsenia 6. roku veku dietata, nezalezi na vyske vasho prijmu zo zivnosti a ani na tom, ci date dcerku do skolky na pol dna alebo na cely den. Pol den/cely den sa tyka matiek, ktore su v evidencii Uradu prace.

evittam
3. okt 2018

@sionell Ak je na neplatenej predĺženej RD a v ZP prihlasena ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov, dieta moze chodit len na 4h do skolky

sionell
3. okt 2018

@evittam Je prihlásená ako SZČO, aspoň tak som to pochopila ja.

evittam
3. okt 2018

@sionell Tak potom nie na neplatenej predĺženej RD.

katkka08
autor
3. okt 2018

@sionell no mne sa vidí že keď som sa bola prihlásiť po 3 rokoch dieťa na ZP tak pani mi povedala že do 5 roku dieťaťa môžem byť na RD. A ja sa iba bojím, že mi dajú nejakú pokutu zo SP že som sa neprihlasila a dieťa som dala do škôlky

evittam
3. okt 2018

@katkka08 SP so skolkou nic nema. Na predlzenej RD si len kvôli ZP-aby ho za teba platil štát ale dieťa v tom pripade moze byt v skolke len na 4h.
Btw.ty mas aktívnu zivnost?! Ak ano tak mas byt prihlásena na ZP ako SZCO....
Na SP si sa mala prihlasit ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov po MD.

katkka08
autor
3. okt 2018

@sionell Živnosť mám len teraz neplatim odvody lebo príjem nemám

evittam
3. okt 2018

@katkka08 ZP si povinna platit, z minima. A byt prihlásena na ZP ako SZCO.
Ci sa mylim @majusqa77 🤔

majusqa77
3. okt 2018

@evittam netusim

evittam
3. okt 2018

@zalka 😉

katkka08
autor
3. okt 2018

@evittam no do ZP neplatim veď by mi bola povedala na ZP či

evittam
3. okt 2018

@katkka08 No a ako si tam prihlásena? Btw.ked si zakladala zivnost, zivnostensky úrad posiela skutocnost na DU a ZP. A pani ti nie je nic povinna hovorit či vysvetľovať.

zalka
3. okt 2018

@katkka08 no ak dieťa chodí do škôlky na viac ako 4 hodiny, tak musíš začať platiť odvody do ZP alebo u končiť živnosť a evidovať sa na UP aby odvody do ZP platil za teba štát.

evittam
3. okt 2018

@zalka A ak by chodilo len na 4h tak moze byt SZCO a neplatit odvody?

zalka
3. okt 2018

@evittam áno to by mohla byť

evittam
3. okt 2018

@zalka Zaujímavé ale ak bude mat prijem tak tie odvody zaplati,ci?

zalka
3. okt 2018

@evittam áno ale len z príjmu, ináč platí z minima

katkka08
autor
3. okt 2018

@zalka no neviem zalka urobila som niekde chybu mala som platiť do ZP od 3 rokov do teraz?

sionell
3. okt 2018

Odvody do ZP sa pri SZCO a do 3 rokov veku dietata platia len ak prijem presiahne urcitu hranicu (v roku 2016 to bolo cca 2700 €). CIze ak ma dieta viac nez 36 mesiacov, tak v rocnom zuctovani SZCO vyjde nedoplatok a ak by ste chceli ist tento rok na preventivnu prehliadku tak vam ju nespravia, lebo ZP vas vedie ako neplatica. Zavolajte si do ZP a porieste si cim skor nedoplatok, aby vam nenabiehali uroky. Pripadne ak sa s vami odmietnu bavit po telefone a myslite si, ze si vymyslam tak zavolajte svojmu obvodnemu lekarovi a povedzte mu, ze si nie ste ista ci vas osetri, lebo vam zrejme vznikol nedoplatok. V SP neriesite nic. To co tu pisu ostatne prispievatelky su hluposti. Pozrite si zakony. VO vasej situacii ste mali po uplynuti 36 mesiacov veku dietata zivnost prerusit a prihlasit sa na UPSVAR- to mozete este stale spravit. potom bude odvody za vas platit stat, samozrejme zivnost bude pozastavena.

katkka08
autor
3. okt 2018

@zalka A keď som nevedela že môže iba 4.hod chodí na celý deň dajú mi pokutu?

zalka
3. okt 2018

@katkka08 nie nemusekla si platiť ak si bola doma s dieťaťom, a pokutu ti nedajú len ti dajú zaplatiť odvody do ZP ...

katkka08
autor
3. okt 2018

@zalka A je ta RD predĺžená neplatená 5 či 6 rokov?Keď chodila iba 2 týždne do škôlky na celý deň A potom 2 týždne marodovala, teraz 2 deň chodí a už mi zase sopli musím sa ísť prihlásiť A zaplatiť?

sionell
3. okt 2018

@katkka08 Ano od ukonceneho 36. mesiaca veku dietata musite odvody doplatit, stat za vas odvtedy uz neplati. A budete musiet platit kazdy mesiac 63,84 Eur. Pozastavte si zivnost a zaevidujte sa na UPSVAR, potom nebudete platit nic.

sionell
3. okt 2018

@katkka08 To, ci ste s dietatom doma alebo nie nema nic spolocne s platenim odvodov do ZP po 36. mesiaci veku dietata.

zalka
3. okt 2018

@sionell prosím ťa nevymýšlaj si ...
odvody do ZP za nu štát stále platí ... ak je evidovaná ako rodič starajúci sa o dieťa do 6 rokov, čo bola do konca augusta, kým nedala dieťa na celý den do škôlky ...

zalka
3. okt 2018

@sionell Za poistenca štátu sa považuje:
j. fyzická osoba, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov,

https://www.vszp.sk/platitelia/platenie-poistne...

zalka
3. okt 2018

@katkka08 no neviem či to už stihli overiť si zo ZP .. a či to škôlka hlási to fakt neviem ... porozprávaj sa s riaditeľkou škôlky

katkka08
autor
3. okt 2018

@zalka A už sa späť nedá vrátiť, že aj, keby som teraz platila a keď mi bude tak chorlavieť, tak ho dať na 4 hodiny a neplatiť

zalka
3. okt 2018

@katkka08 to sa dohodni s riaditeľkou, ja to naozaj neviem možno ešte ZP neprišlo na to a ani nepríde že v škôlke bolo dieťa na celý den

katkka08
autor
3. okt 2018

@zalka tak zatiaľ veľká vďaka za rady