Neplatená predĺžená rodičovská. Môže dieťa do škôlky?

janulap
31. jan 2009

baby,tak moze ist dieta pri neplatenej predlzenej rd do skolky na 4 hod....alebo nie? 😒

cartridge
5. máj 2011

Dobrý deň, neviem, či som dobre pochopila z Vašich príspevkov môj problém:
Poberám max. podporu v nezamestnanosti, ktorá mi končí v 06/11. Dieťa začalo navštevovať MŠ na 4 hod. Zatiaľ sa mi neporadilo nájsť prácu a tak zostávam na ÚP.
1. Môžem po ukončení vyplácania podpory požiadať o neplatenú predĺženú RD /dieťa je chválapánu Bohu zdravé, takže o platenú RD nežiadam/ - a kde si mám o toto požiadať?
2. Doteraz som bola poistencom štátu - aké mám povinnosti, čo sa týka zdrav. a soc. poistenia?
3. Alebo aký postup by bol pre mňa najlepší?
4. A ešte z iného súdka: Neviete, prosím, či keď dieťa navštevuje MŠ na 4 hod., musí uhrádzať celý príspevok - školné + poplatky za odobratú stravu? Alebo sa môžu tieto poplatky znížiť v závislosti od počtu hodín, koľko dieťa navštevuje.
Každé euro je teraz dobré, takže musím rozmýšľať takto ... Ďakujem za odpovede.

jarka72
9. máj 2011

Dobrý deň, vedeli by ste mi niekto poradiť?
4.6. mi končí RD a zároveň ukončujem PP dohodou. Mám nárok na podporu z ÚP.

Zo sociálnej poisťovne sa musím odhlásiť? Alebo mi poistenie štátom stále trvá?
Za odpovede ďakujem

lehotkaa
26. okt 2011

Dobry den, chcela by som sa spytat, ci dieta ,ktore je v MS len na 4 hod. a rodic je na predlzenom RP, musi uhradzat vsetky tzv.rodicovske prispevky v plnej sume? Nie je to mozne skratit na polovicu? Je mi jasne ,ze skolne a strava sa hradit musi. Pytam sa na rodicovske prispevky,ktore si rodicia urcili sami. Dakujem!

emogeon
25. jan 2012

@gapa prosim ta to co si pisala vyssie v roku 2009 stale plati ?.. ak je dieta v skolke max. 4 hod zo SP sa musim odhlasit a v ZP mozem zostat a musim do zdravotky doniest nejake povrdenie ze dieta navstevuje skolku na max. 4 hod?...dakujem

gapa
25. jan 2012

@emogeon
zo SP to už neplatí, tam môže dieťa chodiť do škôlky aj 8hod a netreba odhlasovať, lebo sa menila definícia riadnej starostl. o dieťa v zákone o rodič.príspevku (odkial tuto definíciu berie)

v ZP stále platí, že ak nepoberáš rodič.príspevok, tak môžeš byť zdr.poistená štátom len ak dieťa chodí do škôlky na max. 4hod, a treba v zdr. poistovni o tom podpísať čestné prehlásenie. Ale najlepšie sa vo svojej ZP spýtať, nemajú rovnaké postupy (a zobrať radšej RL dieťaťa, hlavne ak nie je v danej ZP poistné)

xenicka13
14. máj 2012

ahojte chcem sa opytat ci mozem urobit toto: predlzim si rodicovsku dovolenku do 6 rokov dietata ale nie zo zdr. dovodov dcera je zdrava takze rodicovsky nebudem dostavat a dceru dam do skolky ja by som chcela popri tom brigadovat ak sa bude dat ak budu deti zdrave lebo do normalnej prace nemozem ist nemam nikoho k detom ked ochoreju dakujeem

gapa
14. máj 2012

@xenicka13
len ak chceš byť zdr.poistená štátom, tak podla terajších zákonov bud musí dieťa chodiť do škôlky len na max. 4hod. denne alebo sa musíš ísť evidovať na up.

zitaje
24. júl 2012

Ahojte,
chcela by som sa dopatrat, ako je to teraz po novom, ked sa rusia dohody.
Mam 4-rocne dieta, chodi na 4 hodiny do skolky, za mna plati zdravotne a dochodkove odvody stat. Mozem od septembra pracovat na dohodu? Alebo dohody ostali cisto iba pre studentov ako brigada?
Vdaka za odpoved.

mima22
26. júl 2012

@zitaje ahoj
chcem sa spytat skolke ti nerobila vobec riaditelka problemy ked si chcela dat malu len na styri hodiny?
ja si akurat teraz vybavujem predlzenu matersku platenu,mala chodi do skolkky uz rok normalne na osem hodin a ak mi to schvalia tak mi ju musia vziat na tie styri hodiny ci ako to je?
poradte kto viete

zitaje
26. júl 2012

@mima22 pri platenej predlzenej materskej zo zdravotnych dovodov moze dieta chodit aj na cely den do skolky.
Ja som to nepisala do prihlasky, ze ju davam len na pol dna, a spociatku som ju davala na doobedie s tym , ze uvidime, ako dalej, lenze ja mam taku pracu, ze keby som si ju na obed nebrala, tak ju niektore dni ani nevidim. Takze sme to tak nechali a planujem v tom pokracovat.
Neviem co by mohli mat proti.

mima22
26. júl 2012

@zitaje aha tak no sak aj ja davam malu do skolky na cely den..teraz chodila tak cely rok,ale ja som si to podala na predlzenie este len tento tyzden,tak ze neviem co mam urobit ak mi to schvalia ci to mam skolke nahlasit?to jeto

zitaje
26. júl 2012

No ale ved ked ti to schvalia a budes na prelzenej platenej rodicovskej, tak sa nic nemeni a mozes ju nechat na cely den, a ked ti neschvalia, tak ides na neplatenu predlzenu?
Potom treba obehat urady a okrem toho staci v skolke v septembri povedat, ze bude mala chodit len na 4 hodiny, pripadne im povedat preco, ale myslim, ze im to moze byt v podstate jedno 😉

@mima22

mima22
26. júl 2012

@zitaje nie ak mi to neschvalia tak nepojdem na neplatenu.mozem ju tam nechat na cely den a nic nepovedat nic nahlasit?
tebe to schvalili s cim co mate?
ja som tam dala vsetky spravy z nemocnice,potom z liecenia mala ma oslabene svalstvo,od neurologa,a od ORL kramare mandle jej vyberali tak neviem neviem ci to schvalia

zitaje
26. júl 2012

@mima22 tak potom ked nechces ist na neplatenu predlzenu rodicovsku, tak nie je co riesit.
Pretoze, ak ti plaatenu predlz. RD schvalia, mozes dat dieta na 8 hodin do skolky.
Ak neschvalia, a ty napr. ides do prace, cize na RD nebudes, tak isto mozes dat na 8 hodin.
Cize to mas uplne jedno, mala ti tak ci tak moze chodit na 8 hodin.

Moja je na 4 hodiny kvoli tomu, ze ja som na NEplatenej predlzenej rodicovskej, cize ako keby len tak. Bez zdravotnej indikacie. Nie som nezamestnana, ale staram sa o dieta, a kym je v skolke 4 h denne, alebo aj inokedy, obcas brigadujem a stat za mna plati zdravotne a dochodkove odvody. 🙂

Ale keby sa sem este ktosi pozrel, stale neviem a rada by som sa dozvedela, prosim poradte! Bude mozne od septembra pracovat na dohodu v mojom pripade???
Vdaka

longoria
27. aug 2012

Ahojte baby..syn mal 7.9 3roky.zatial som si nenašla prácu..takže som si vybavila tu neplatenu RD!!!Z UPsvR ma poslali iba do ZP. tam som podala žiadost.a že vraj to je všetko do SP netreba!!!!Syn má nástupit do školky od 3.9 a teraz neviem či vlastne može alebo nie na mx 4hod.,bude štát nadalej platit ZP,a dochod.poistenie....alebo sa mám radšej prihlásit na UP!!!!

tanitta
27. aug 2012

@longoria ak ti skoncil TPP a mas narok na podporu tak ju 6mesiacov vyuzi a prihlas sa na UP a potom sa az prihlas na neplatenu RD a odhlas sa z UP aby si nemusela na podpis kazdy mesiac 😠 ...a ak chces byt aj dochodkovo poistena tak treba aj do SP sa nahlasit toto automaticky nik nerobi okrem zamestnavatela ak nastupis na TPP... na SP treba vypisat registracny list FO, rodny list a cestne vyhlasenie o starostlivosti dietata do 6r....a takisto to treba spravit aj na ZP

longoria
28. aug 2012

Dakujem tanitta,dnes som bola aj na UP,aj v SP a aj v ZP....takže už som poučena!!!!Na UP som bola už pred mesiacom nárok na podporu som nemala,preto som vybavila tu RD....len som presne nevedela či možem dat malého do školky,a či je možne pracovat na dohodu!!!!aj ked čo sa tyka práce vela možnosti nie je ked mám 2male deti...treba mat štastie!!!Dakujem

tanitta
28. aug 2012

@longoria a v ZP ti povedala ze na ako dlho mozes davat dieta doskolky? na 8 ci len 4h?.... a moze sa teda pracovat aj nadohodu pori predlzenej neplatenejRD?....

longoria
28. aug 2012

No to je troška take smiešne,SP im nevadi ked aj na 8 hodin oni tam nemaju obmedzene ZP zas len na 4h,,ano je možne pracovat na dohodu tiež na 4h!!!!

barbi7
11. sep 2012

@longoria Ahoj, v SP si aj podavala teda zvlast ziadost, aby si bola dochodkovo poistena?..ja uz som takto rok na neplatenej, v SP mi vtedy povedali,ze to uz teraz automaticky do 6roku plati,tak som nepodavala ziadnu ziadost, iba v ZP a tam mi s neurcitostou povedala,ze asi iba na 4hod., malu som aj davala na 4hod...no uz by chcela ist na cely den a stale sa neviem dopatrat poriadne k tomu, ci moze ist aj na cely den, velmi sa mi nechce ist sa evidovad na UP ☹

longoria
11. sep 2012

Ahoj,ano to plati do 6roku automaticky,takže nebolo treba podávat žiadost!!!!Co sa tyka tej školky, to je troška smiešne SP dovoluje hoci aj na cely den,, a ZP iba na tie 4hod!!!Aj ten moj chodi len na 4hod,a tak som sa dohodla s riaditelkou ,že ked si nájdem prácu tak ho automaticky zoberu na cely den!!!Zatial neuspešne!!!!

gapa
12. sep 2012

@barbi7
ak chceš byť zdr.poistená štátom ako osoba riadne celodenne a osobne (či tak dáko sa to popisuje v Zákone o zdr.poistení), tak dieťa môže navštevovať škôlku na max. 4hod. denne a podpisuješ o tom prehlásenie v ZP.

V soc.poistovni, ako ste písali, ak ste si dávali prihlášku po pôrode (nástupe na rd u zamestnaných), tak táto prihláška stále platí a netreba sa odhlasovať, ak nemáte iné povinné dôch.poistenie zamestnanca na prac.zmluvu alebo ako szčo alebo dieťa nedosiahlo 6rokov. Potom netreba zabudnúť na odhlášku, treba ju podať do 8dní po vzniku povinného poistenia, resp. dovršení 6rokov dieťaťa alebo po ukončení splnania podmienky riadnej starostlivosti o dieťa (teraz je definícia riadnej starostlivosti pre dôch.poistenie štátom splnená ak riadnu starost. o dieťa zabezpečíte osobne alebo inou právnickou alebo plnoletou fyzickou osobou.).

barbi7
12. sep 2012

@longoria Dnes mi to veru potvrdila aj v zdravotnej poistovni, ze iba na 4hod., chcem sa ta spytat, ked si sa tak dohodla s riaditelkou, ona aj nahlasuje deticky na poistovnu zdravotnu,alebo ako..lebo mna sa stale ucitelky pytaju,ci ju nechcem dat aj na cely den

barbi7
12. sep 2012

@gapa ja som bola aj pred nastupom na matersku evidovana na UP, tak dufam, ze som zvlast uz podavat tu ziadost nemusela, ked som sa na SP pytala,hovorila,ze to uz je automaticky,tak ako si pisala..

gapa
12. sep 2012

@barbi7
nerozumiem, či si už takú prihlášku dávala (či za teba napr. manžel). Ale asi podávala, ak ti vtedy skontrolovali v systéme, že ti dôch.poistenie štátom trvá.
Ide o to, že PO pôrode treba podať prihlášku, žiadny úrad (ani zamestnávatel) za mamičku túto prihlášku nepodá.
(píšem o dôch.poistení štátom)

barbi7
13. sep 2012

vsetko to za mna vybavoval manzel,kedze som rodila a byvali sme mimo nasho trvaleho bydliska..tak uz teraz neviem 😕 ..jedine sa ist spytat.

longoria
13. sep 2012

ahoj ta dohoda sa tyka iba toho ,že ked sme boli na zápise do školky tak sme iba na 4hod vyplnili prihlášku ale ked si nájdem prácu tak ho zoberu na cely den!!!

tanitta
13. sep 2012

ahojte.. mna by iba zaujmalo kto a akym sposobom kontroluje navstevu dietata na 4h zo ZP.... v pripade neplatenej RD.... dakujem ....

barbi7
19. sep 2012

@tanitta Ja som sa nato pytala v zdravotnej poistovni a sama mi nevedela povedat, ze nevie o tom, zeby sa to kontrolovalo..

stanislavao
19. sep 2012

@cartridge na UPSVaR, kde ste si vybavovali RP poziadate o predlzenie nepplatenej RD. a pojdete aj na zdravotnu poistovnu si to nahlasi.t aspon takto to bolo, ked som si to vybavovala ja, pred 5 rokmi.