Nepredĺženie pracovnej zmluvy počas materskej

angel200
22. okt 2019

Ahojte.Mala ma 3 mesiace , som na materskej . Pocas materskej mi nepredlzili prac.zmluvu..skoncila mi v auguste .( cize uz ked som bola na MD ). Chcem sa spytat , ze ak by som chcela druhe dieta mala by som narok znova na matersku ak by som si niekde pocas rodicovskeho odrobila 10mesiacov ? Musi byt trvaly prac.pomer? Ci staci polovicny? Dohoda? Dakujem.

isabella5
22. okt 2019

Ahoj, z definície na stránke soc. poisťovni asi nie je nikto najmúdrejší 🙂 https://www.socpoist.sk/otec-a-materske/1293s
Ale pokiaľ som správne pochopila, keď sa o tom nie tak dávno rozprávalo v TV, dôležité je, aby si za dva roky pred materskou bola min. 270 dní nemocensky poistená. T.j. máš na výber. Buď 270 dní odpracuješ (tpp alebo ppp). Hlavne je taký PP, aby za Teba zamestnávateľ platil nemocenské poistené. Ak by si nepracovala, tak počas RD si budeš dobrovoľne platiť nemocenské poistenie. Odporúčajú v max výške, aby si mala nárok aj na max materské. A tým pádom, ak budeš poberať materské, po novom budeš mať nárok aj na vyššie rodičovské.

angel200
autor
22. okt 2019

@isabella5 Da sa platit sama aby som mala vyssie materske ? Mne teraz vysla 900€ , tak som rada :D viem , ze musim byt nemocensky poistena min.270 dni ,Cize ... nemocensky poistena som bola do augusta , na matersku som nastupila v juni ... cize ? Ved pozerala som si stranku soc.poist. len som z toho debil....

zalka
22. okt 2019

@angel200 kedy plánuješ dalšie tehu? ...
je fajn, že sa zaujímaš vopred no ked netušíš kedy dalšie tehu tak sa nepohneš .. ale poviem tak, ak otehotnieš do augusta 2020 tak sa ti stačí prihlásiť na DNP napr. a budeš mať nárok na MD

isabella5
22. okt 2019

@angel200 áno dá sa platiť tzv. dobrovoľné nemocenské poistenie. A dokonca je možnosť keď za Teba platí nemocenské poistenie zamestnávateľ v určitej výške, ktorá nie je maximálna, tak rozdiel medzi platenou výškou a maximálnou výškou si môžeš dobrovoľne doplácať a tým pádom si zvýšiť aj nárok na materskú. Dá sa to len treba vedieť.

mogaa
22. okt 2019

@isabella5 no čo ja viem tak ak si zamestnaná tak si nemôžeš súbežne platiť dobrovoné nemocenské poistenie....a ak by si si chcela doplácať do tej maximálnej výšky tak by si musela byť aj doprovolne poistená,či?

isabella5
22. okt 2019

@mogaa áno máš pravdu, teraz som si to pozrela. Pravdepodobne som to zle pochopila keď o tom doplnkovom rozprávali.
@angel200 ospravedlňujem sa k tomu dobrovoľnému čo sa týka popri zamestnaní.
Ostatné je tak ako som napísala. Ak si na RD môžeš si platiť dobrovoľné nemocenské poistenie aby si mala nárok na materské, len si to musíš vypočítať časovo tak aby si stihla 270 dní.

angel200
autor
22. okt 2019

@isabella5 Tak planujeme , ked mala bude mat cca rok 🙂 Jednoducho to chceme stihnut do 3rokov aj s porodom :D ved ked nie tak nie 🙂 len ma zaujimalo ako sa to da spravit aby som ten narok mala 🤗

evittam
23. okt 2019

@angel200 Suhlas so
@zalka
No a DNP z maximalneho VZ je okolo 600Eur/mesiac.