Neprídem o rodičovský, keď začnem robiť na dohodu?

simonika159
17. dec 2022

Dobrý deň, chcem sa spýtať ak mi viete niekto poradiť, neprídem o rodičovský al začnem pracovať na dohodu pod ičom ako finančný sprostredkovateľ? O dieťa sa starať budem, práca bude z domu. Ďakujem moc.

kukulienka83
17. dec 2022

@simonika159 nie, popri rodičovskom môžeš pracovať aj normálne na tp

simonika159
autor
17. dec 2022

@kukulienka83 a ako to bude so zdravotnou a socialnou? Bude to naďalej platit štát za mňa alebo budem musieť už sama?

kukulienka83
17. dec 2022

@simonika159 to už neviem. Ale sociálka má celkom fajn infolinku, stačí si tam.zavolat😉

alenah31
17. dec 2022

@simonika159 ked zacnes pracovat...je jedno na aky typ zmluvy uz nebudes na RD - vtedy si poistencom statu - uz budes zamestnanec, odvody budes platit z dosiahnuteho prijmu. To ze budes aj nadalej poberat RP s tym nic nema. Ten sa viaze k dietatu a mas nan narok bez ohladu na to v akom "stave" si vedena ty - az do dovrsenia troch rokov dietata resp. 6 rokov pri zlom zdr. stave.

simonika159
autor
17. dec 2022

@alenah31 ďakujem, a prosím ako to bude ak je muž živnostnik a vzdy si uplatnoval nezdanitelnu cast zd na manzelku bude si moct nadalej uplatnovat?
Snazim sa zistit vyhody/nevyhody..

moonlight1210
17. dec 2022

@simonika159 moze si ju uplatnit na tu cast, ktoru “nespotrebujes” ty vo svojom danovom priznani. Teda toto zavisi uz od vysky tvojho prijmu za rok, aky pocas tej dohody, alebo TPP dosiahnes.

simonika159
autor
17. dec 2022

@moonlight1210 aha, čiže najprv spravim danove sebe a potom jemu? Ďakujem 😊

ildiko36
17. dec 2022

@simonika159 urcite nie, ja som robila v de 3mes a nezobrali mi to , neviem ako na sk ale v de mozeš odrobyt 120h v mesiaci ca 10služieb a dostanes rodicovske

alenah31
17. dec 2022

@ildiko36 na SVK mozes odrobit a zarobit kolko chces, kludne aj v dvoch PP ak to stihas a RP ti ostane.

alenah31
17. dec 2022

@simonika159 v praci ti daju potvrdenie o zdanitelnej mzde na ucely RZD resp. DP a to das manzelovi k jeho DP.....normalne si ta uplatni akurat sa to ponizi o to co este v r. 2022 zarobis. A ty ak v r. 2022 nieco zarobis podaj si DP resp. daj urobit u zamestnavatela RZD tiez - dan co ti z prijmu strhnu ti vratia.

simonika159
autor
17. dec 2022

@alenah31 ďakujem

simonika159
autor
20. dec 2022

@alenah31 tak som sa dnes dozvedela zas ine, v zdravotnej povedali ze platit zdravotnu bude nadalej stat pocas toho ako poberam rodicovsky, pokial budem na dohodu pracovat ako financny sprostredkovatel pod dič-om na konci roka si doplatim nedoplatok podla priznaneho prijmu. A v socialke vraj odvody neplatim prvy rok, dalsi rok ak presiahnem urcity zarobok a stat zatial nadalej plati dochodkove poistenie…
Ja uz neviem toto, asi sa este pojdem informovat znova preistotu..

alenah31
20. dec 2022

@simonika159 tak pozor! To nebudes na dohodu...ale SZCO. To je uplne nieco ine. SZCO pocas MD a RD zdr. poistenie neplati a odvody do SP su povinne az po roku a vyska zavisi od predch. prijmu.....pocas prveho roku su dobrovolne. Dohoda - je druh zavislej cinnosti, z ktorej vyplyva povinnost platit odvody do SP - podla toho ci je to pravidelny alebo nepr. prijem a aj ZP.

simonika159
autor
20. dec 2022

@alenah31 neviem ci budem szco, zivnost neotvaram spolocnost u ktorej podpisem dohodu mi dič pridelí… nevyznam sa, takto mi bolo povedané tak sa informujem

simonika159
autor
20. dec 2022

@alenah31 takze mi povedali dobre? Socialku neplatim prvy rok a zdravotnu tiez nie, plati ju nadalej štát, akurat po roku poslu nedoplatol zo zdravotnej podla toho kolko zarobím z dohody ?

alenah31
20. dec 2022

@simonika159 asi ano. Pravdepodobne pojde o nepr. prijem, nebudes platena od hodiny a zrejme ani mesacnych pausalom, ale od poctu uzatvorenych zmluv.

simonika159
autor
20. dec 2022

@alenah31 ano presne, budem platena od ukonov ktore spravim, poistky, uvery, sporenia, fondy a tak 😊
Ďakujem pekne za poradenie. Niekedy je tazke sa v tom zorientovať.

bazoskaa
20. dec 2022

Dievčatá ja zvažujem otvoriť živnosť v AT a skúsiť ísť opatrovať na nejaký čas..som na predlzenom RP zo zdravotných dôvodov dieťaťa má xy dg celkom sme sa zastabilizovali akurát veľmi málo chodí do škôlky kvôli neustálym soplom...nakolko som sama s deťmi potrebujem sa pozviechat hlavne financne rodina by mi na čas s deťmi pomohli...len rozmýšľam či to bude mať nejaký vplyv na schválenie predĺženia RP...výhody/nevýhody..ďakujem