Ochranná lehota a nárok na materské v prípade, ak nestihnem porodiť na termín

monulienka47
21. okt 2020

Rodičak mi skončil 7.2. 2020, nastúpila som na 1 deň do prace (pracovný pomer som mala na dobu neurčitú) aby sa mi obnovilo nemoc. Poistenie a výpoveď so zamestnávateľom som podpísala 10.2.2020. Od 11.2 som vedená na úrade práce. Po výpovedi som zistila ze som tehotná... Podľa stránky soc poisťovne by som mala spadat do 8 mesačnej ochrannej lehoty. Nástup na materskú 27.9.2920 a termín pôrodu na 8.11.2020. Myslíte že mi schvália materskú? A co ak budem prenášať a neporodim na termín?
Lebo zatiaľ mam vyjadrenie sociálky že predlžujú dobu o rozhodnutí ci mi schvália materské.. Myslíte že čakajú na termín pôrodu?

veronikaszabova
21. okt 2020

@monulienka47 ano, cakaju kedy porodis.

monulienka47
autor
21. okt 2020

Takže ak neporodim presne na termín, tak mi nevznikne nárok na materské? Mate s tým niekto prosím osobnú skúsenosť?
Lebo podľa stránky soc. Poisťovne sa riešila iba doba nástupu na MD 6tt pred pôrodom
A to som spĺňala.

veronikaszabova
22. okt 2020

@monulienka47 kedy si mala poslednu menstruaciu a ktorym dnom si ukoncila PP?

veronikaszabova
22. okt 2020

@monulienka47 tam ide o to, ze ak mas datumy tesne vedla seba (posledny menzes a ukoncenie PP), SP caka na datum porodu. Nakolko musis do 8 mesiacov od skoncenia PP nastupit na MD (narok na MP vzniká nsstupom na MD a nie dnom, kedy porodis). Snad som to napisala dost zrozumitelne.

monulienka47
autor
22. okt 2020

Posledný menzes som mala 2.2.2020, ukončenie prác. Pomeru 10.2.2020, takže ochranná lehota do konca augusta. Nástup n materskú 27.9.2020 a termín pôrodu 8.11.
Takze by som mala spĺňať co píšete.

veronikaszabova
22. okt 2020

@monulienka47 no a prave pre tie datumy cakaju.
2.2 posledny menzes - cca 14 dni nez bola ovulacia - okolo 16.2 si realne otehotnela. Chapes?

veronikaszabova
22. okt 2020

Pockaju, kedy porodis a spatne budu ratat

monulienka47
autor
22. okt 2020

Jasne to chápem ze reálne v dátum výpovede som nebola tehotná... Ale tak načo potom rátajú tehotenstvo od posledného dňa menzesu... Podmienky majú len nástup na MD v ochrannej lehote a to som...nič o ovulacii ci podmienkach pôrodu po termíne nikde nepíšu... V tom prípade mi to príde nespravodlivé.. Lebo nemusím porodiť na termín, ten ti ani lekár úplne presne nevie dať... Kľudne môžem prenášať..
Ale ďakujem vám pekne za rady

monulienka47
autor
22. okt 2020

Trosku som čítala a Mihal rieši obdobný problém a neráta tehotenstvo odo dňa ovulácie.. Presne môj prípad... A tam píše ze nárok na materské vznikne.. Tak ja už neviem

emchuana
30. dec 2020

@monulienka47 ahoj
Môžem sa opýtať ako si dopadla? Mám podobný problém koniec RD som mala k 29.8.2020
4.9.2020 som dostala výpoveď ( cize mala som obnovené nemocenské poistenie tých 5-6dni ) a k 2.9.2020 mám potvrdenie že som tehu oficiálne . Budem mat nárok na materské? V ochrannej lehote som síce natesno ale som 🙂 prosim o radu 🙏🙏🙏🙏

monulienka47
autor
19. jan 2021

@emchuana ahoj. Ochranna lehota sa na mňa vztahovala a schválili mi materské. Dôležity je dátum. Nástupu na materskú. Musí spadat do 8mesacnejnochrannej lehoty (co je 6t pred termínom pôrodu) pri žiadosti o materské ti zo zamestnania vypocitaju predpokladaný prijem z čoho sa to bude počítať materská, plus ešte sociálka si navyše bude žiadať potvrdenie od tvojho gynekológa od kedy si tehu 👍 tak držím palce

emchuana
20. jan 2021

@monulienka47 vďaka snáď mi to vyjde mám to natesno ale mám 😀

lenka273
14. júl 2021

@emchuana ahoj prosím som v podobnej situácii …. Rodičak mi skončil 16.6.2021 a nastúpila som nazad do roboty …. Čiže som nazad v pracovnom pomere od 17.6.2021. Posledný menzes som mala 8.6.2021 a zistila som, že som tehotná …. Takže by som mala byt v ochrannej lehote…. Lebo podľa dátumov čo mi hádže kalkulačka nestihnem nanovo odrobiť 270 dní. Viete mi niekto poradiť z čoho sa mi bude rátať vlasne materská? Či z ochrannej lehoty a materská po starom ….. alebo ak stihnem odpracovať 270 dni čo mi nevychádza lebo nástup na materskú mi píše 3.2.2022. A čo ak budem musieť ísť pn alebo s malým na OČR, pripadne ak všetko zas zavrú kvôli korune a budem musieť ostať doma? Mam teraz o niečo menší plat ako som mala pred materskou tak z čoho sa to bude rátať? Ďakujem

emchuana
16. júl 2021

@lenka273 vieš čo toto neviem lebo ja som dostala výpoveď a bola som v ochrannej ale ty stále pracuješ 🤷‍♀️Tak neviem potom z čoho budú rátať 🤷‍♀️ Mne to vyšlo z 5 odrobených dni celkom slušná materská 🙂

lenka273
16. júl 2021

@emchuana No aj tak dakujem asi budem musieť zisťovať priamo na sociálke….

natka16
4. jan 2022

@monulienka47
Ahoj🙂, prosim ta, na tom potvrdenie od gyn. ze od kedy si tehotna bol datum poslednej MS? Alebo ako to vypocitaval?
Dakujem krasne za info🙂