Odstupné z práce a vrátený rodičovský príspevok. Čo s tým?

martina2008
28. nov 2009

Ahojte, stalo sa Vam niektorej, ze ste museli vratit RP v mesiaci, ked ste dostali odstupne? Ak ste ho museli vratit, museli ste znovu ziadat o RP alebo ho zacali zas automaticky vyplacat, pripadne Vam RP uplne pozastavili? Alebo ako postupoval Urad prace v tomto pripade? Caka ma tato situacia a nikto mi nevie poradit ani tety na urade prace. RP poberam od maja 2009.

mami.sk
28. nov 2009

martina - ty si nastupila do prace a hned si dostala vypoved? dobre tomu rozumiem?

narok na RP ti prislucha za mesiac, v ktorom bola aspon 1 den splnena podmienka riadnej starostlivosti o dieta 😉

martina2008
autor
29. nov 2009

zamestnavatel so mnou konci PP dohodou z organizacnych dovodov, ale pravnicka mi kazala najprv zistit, ci nepridem o RP, inak mam skor zaziadat o predlzenie rodicovskej dovolenky, na dohodou som ochotna pristupit, lebo mi slubili odstupne a firma moze hocikedy skoncit, lebo ju kupil novy majitel a ten sa rozhoduje, ci ju vbec chce....z Uradu prace stale cakam na odpoved, ale mam pocit, ze si to tam len preposielaju....telefonicky mi nevedia dat stanovisko....je to u mna dost zlozite sa spravne rozhodnut: jednoducho teraz mozem dostat odstupne a prist o RP alebo mat v pohode RP a v pripade bankrotu firmy prist o odstupne.....prestudovala som cely zakon o RP, odstupne podlieha dani z prijmu, takze by som o RP mala prist v mesiaci, ked dostanem odstupne, ale nikde som nenasla ako dalej, ci mam zas ziadat o RP, alebo ho len za ten mesiac vratim a dalej ho budu posielat, plus je tam komplikacia s tym novym RP od januara 2010, na ktory by som mala mat narok do 2 rokov veku dietata, ale on musim poziadat......KEBY MI NIEKTO PORADIL, TAK MU BUDEM NEKONECNE VDACNA

sstefi
29. nov 2009

to akože ked ma prepustia z práce a dostanem 2-mesačné(príp. 3-mes.) odstupné, tak nedostanem RP??? alebo som to zle pochopila? 😕

mami.sk
29. nov 2009

ahojte 😉

martinka - predpokladam ze cerpas rodicovsku dovolenku a dohodla si sa so zamestnavatelom ze akoze nastupis do prace a hned sa dohodnete na rozviazani PP z organiz. dovodov, tak asi fyzicky nepojdes do prace, ze?
ak je to tak, tak ked nastupis do prace napr. 30.12, ku 31.12.rozviazes PP , cize budes zamestnana len jeden den, tak mozes dostat aj odstupne a aj RP lebo tych 29 dni v januari si sa riadne starala o dieta, cize podla zakona si splnila podmienku na priznanie RP v danom mesiaci 😉

podla toho co pises ti asi v praci vyjdu v ustrety a nemal by to byt problem 😉 a najlepsie by asi bolo dohodnut sa na rozviazani PP este v decembri lebo ked schvalia ten novy RP tak netusim ako to bude potom....

ale asi budes musiet na UPRVR nahlasit ze nastupujes do prace a potom si znovu poziadat o RP
😔

martinaema
29. nov 2009

martina ja som dostala v septembri výpoved tiež z organ. dôvodov, dostala som odstupné 3+3 mes. a vôbec nič mi neodobrali. Išla som síce podľa starého zákona, lebo RP som poberala od 09/07, do práce som nastúpila v júni, dcéra začala do škôlky chodiť od 2.9. a k 30.9. som dostala výpoved. Takže som im išla oznámiť ukončenie prac. činnosti , nástup dcéry do škôlky ako aj prerušenie dochádzky a žiadosť o RP. Nič sa nemenilo iba som vypísala tie tlačivá, nakoľko som splnila podmienku riadnej star. tým, že 1.9. nezačala chodiť do škôlky.

gapa
30. nov 2009

martina,
ja som dostala výpoved ešte pred nástupom na MD (pred ochrannou dobou). TAkže môj PP trval aj počas MD a končil by posledným dnom RD. Ale som požiadala zamestnávatela o ukončenie čerpania RD a vznikol mi nárok na odstupné a aj na preplatenie dovolenky vyše 30dní.
Tiež som čítala nejaké príspevky na nete, že "vraj" by som statila nárok na RP v mesiaci kedy mi nárok na odstupné vznikol. Tak som dala písomný dotaz na ústedie UPSVaR s tým, že som čerpala celý mesiac RD a PP mi končí posledným dnom v mesiaci. A nárok na odstupné a preplatenie nevyčerpanej dovolenky mi nevzniklo z dôvodu čerpania RD (resp. vykonávania inej činnosti) ale z dôvodu, že mi končí PP.

Z ústredia mi odpovedali, že vyplatenie odstupného a preplatenie dovolenky počas čerpania RD nemá vplyv na nárok na RP.

súhlasím s mami, stačí ak splníš podmienky na nárok len na časť mesiaca.

Inak teraz trochu aj banujem, že PP skončil (ale len trochu, lebo som mala aj iné dôvody), lebo v parlamente je návrh zákona, kde aj dni čerpania RD počas trvania PP sa možno budú rátať do dní poistenia v nezamesnanosti. Po ukončení PP už ale nie. TAkže ak by som si hned po ukončení poberania rodič.príspovku nenašla prácu, tak by som v prípade trvania PP do troch rokov dieťaťa nemusela sama platiť dobrovolné poistnie v nezamestnanosti a nárok na podporu by mi vznikol (ak schvália ten návrhovaný zákon v takom znení, ako ho navrhli)

gapa
30. nov 2009

ešte som nenapísala, že RP poberám od roku 2009.

martina2008
autor
30. nov 2009

dakujem za cenne rady,
ja som dnes volala na ministerstvo prace a tam mi povedali, ze urcite o RP pridem, lebo budem mat prijem podliehajuci dani z prijmu(plati pre RP, ktore ste zacali brat v roku 2009), a dokonca zistuju, ze pridem o tolko RP, kolko mesacne odstupne dostanem........mam tam volat v stredu
dalej som volala na UPSVAR a tam mi povedali to iste co GAPE
rovnako som dopadla s dovolenkou medzi MD a RD, ministrestvo:nemate narok na RP, UPSVAR mate narok na RP
tak ja uz fakt neviem
este cakam na pisomnu odpoved z UPSVAR, ta by snad mohla pomoct, keby nieco

nadhera
30. nov 2009

martina, cize ked dostanes odstupne 50 000, tak nedostanes 10x RP? To je co za uzasny zakon... 😠

nie k teme,ale ked vraveli v spravach ,ze pracovnici z neviem akej firmy sa konecne dockali svojich penazi po niekolkych rokoch , prve mi napadlo, ze teda niet co zavidiet - ti,co su na davkach budu mat smolu,lebo hned im davky pozastavia , lebo ved dostali peniaze zo svojej byvalej firmy. a zit teda maju z coho.

gapa
30. nov 2009

martina,
ak si čerpala dovolenku medzi MD a RD a v danom kalend.mesiaci si ani 1den nečerpala rodič.dovolenku, tak podla mna, nárok na RP za daný kalend.mesiac nemáš, lebo si poberala príjem za dané obdobie "činnosti"=čerpania dovolenky, aj ked pri dovolenke o výkone činnosti je nepresné hovoriť. Ale tiež mi na UPSVaR tvrdili, že to nárok na RP neovplyvnuje.

Pri vyplatení odstupného síce tiež ide o príjem podliehajúci dani z príjmu podla § 5 ZoDzP, ale nejde o príjem za činnosť, ak celý čas napr. čerpeš rodič.dovolenku. Ide o príjem, na ktorý nevzniká nárok z dôvodu činnosti=napr. čerpania RD, ale z dôvodu, že končí prac.pomer. A v tom je podla mňa zásadný rozdiel. A vzhladom na to, že môj názor je taký, že to nárok na RP neovplyvní, ani som to UPSVaR neoznamovala. Priložím si do mojich vecí pre istotu aj písomné stanovisko z ústredia, pre budúcnosť. 🙂

Tiež som dávala písomne otázku aj na ústredie upsvar a aj na MPSVaR. Ale tý druhý preposlali otázku na UPSVar, t.j. sami sa nevyjadrili.

mravcica
4. dec 2009

ahojte, neviem, ci to spravne chapem, to ked dostanem odstupne z firmy, ktora zanika, tak nemam narok na RP? Alebo som to zle pochopila? Tyka sa ma to taktiez. To snad nemyslia vazne

gapa
4. dec 2009

mravcica,
nezaniká. Nárok máš, ak si čerpala RD a napr. nepracovala celý mesiac alebo nečerpala zostatok dovolenky.

mravcica
5. dec 2009

gapa diky za odpoved, uz som sa zlakla