Oplatí sa mi ísť na PN pred materskou?

michaelaro
1. aug 2019

Prosím Vás , v októbri mám termín pôrodu , oplatí sa mi ísť ešte na pn? Som živnostníčka ale zároveň som zamestnaná cize mám nárok na materskú , len rozmyslam ci ísť august a september na pn a potom materskú už len

e1i
1. aug 2019

@michaelaro ak je v oktobri termin porodu na matersku sa ide 6 tyzdnov predtym. Takze ty si musis zvazit ci este mesiac-mesiac a pol zvladnes odrobit. Ak je dovod na PN tak samozrejme chod

michaelaro
autor
1. aug 2019

@e1i dôvod je asi taký , že keďže som kozmeticka , zarobím koľko si odrobim a peniažky by sa zišli , len neviem či ísť už teraz aśebo v septembri

e1i
1. aug 2019

@michaelaro len aby sa do teba neobuli ze v práci cerpas pn a vykonavas inu prácu popri tom. Musis ratat s obmedzenymi vychadzkami,kontrolami zo sp a pod. Chodia teraz casto.

michaelaro
autor
1. aug 2019

@e1i som zamestnaná u známeho len kvôli materskej, a áno tu sp rátam 🤦🏼‍♀️

e1i
1. aug 2019

@michaelaro tak je to len na tvojom rozhodnuti kedy a ci ist, ak ti ju dr vypise.

michaelaro
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
michaelaro
autor
1. aug 2019

@e1i ďakujem ti krásne ❤️

katie253
1. aug 2019

Ale pozor, niekedy to bolo tak že materská sa rátala zo zníženej pn a nie Z pôvodného platu. A ak si zamestnaná U kamoša len 3 mesiace, kvôli materskej, tak na PN nemôžeš ísť, lebo by si nemala zaplatené odvody.

katie253
1. aug 2019

A nedostala by si tým pádom materskú.

evittam
2. aug 2019

@e1i Nemôže byt PN a vykonávať inu prácu. Ak je PN je PRACENESCHOPNA.

evittam
2. aug 2019

@michaelaro Ale ty pochop ze nemozes nijak pracovať ak si PN. Ani ako SZCO.

evittam
2. aug 2019

@katie253 Podmienkou naroku na MD nie je mat "zaplatené" odvody. A MD sa pocita zo znizenej PN? Akej? Od kedy?
Fakt mam rada tieto "odborné rady"....🙄
A tebe poradím ak niecomu nerozumies tak ich nerozdavaj a nezavadzaj tu podobnými hlúpostami. Pomozes tym nielen sebe.😉 A nie nie som ani arogantná ani premudrela len úprimná.

evittam
2. aug 2019

@katie253 Ak splna hlavnu podmienku nároku na MD tak narok na MD ma-ru splna. Dalsie podmienky tiez splna. Jej VZ pre MD bude hruby príjem od nového zamestnávateľa-kamosa, nakolko uz ma u neho 90dni bez PN a OCR. Cize v pohode moze ist na PN.

katie253
2. aug 2019

@evittam nadávam tu odborné rady, len upozorňujem. Ak bola žena pn, tak sa materská počítala inak: https://najmama.aktuality.sk/clanok/261908/ktor...
A neviem či to naozaj platí od tohto roku.
Mňa na to upozornili minulý rok, keď som išla na materskú.

fokuska
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evittam
2. aug 2019

@katie253 Plati co pisem. A este raz-ak niečomu nerozumies nevypisuj zavadzajuce info. Ak si PN tak sa nepocitaju len dni PN. A MD sa nepocita z PN ako uvadzas nakolko PN je nezdanitelny príjem z ktorého sa neodvadzaju odvody do SP na NP. Takze píšeš same hluposti. A ked niekde niečo čítaš treba tomu aj rozumieť.😉

evittam
2. aug 2019

@katie253 V tom článku sa pise o retazovom porode. To je uplne ina situácia ako tu rieši zakladatelka.

e1i
2. aug 2019

@evittam ved som jej tak napisala ze aby sa do nej za to neobuli. Vsetko co urobi bude na vlastne triko

evittam
2. aug 2019

@e1i A kto sa akoze do nej nema obut?

e1i
2. aug 2019

@evittam no aby jej SP nerobila problem ked by robila ako sczo a bola na pn zo zamestnania. Pisala som to v tom zmysle ze vtedy by bol problém ak by na to prišli.

evittam
2. aug 2019

@e1i No ved ale ona bude PRACENESCHOPNA. T.j.nemoze pracovať. To staci pochopit. A nie ze jej na to SP nepride....

e1i
2. aug 2019

@evittam to ja viem,len ona pise ze je kozmeticka a zarobi si kolko odrobi plus peniaze sa zidu.. takze asi chcela byt a robit doma som tak pochopila. A ak by prisli na to ze vykonava pracu a je pn asi by to bol problém. Nechcem sa hádať.

evittam
2. aug 2019

@e1i Nie asi ale určite.