Osoba starajúca sa o dieťa do 3 rokov

anjel411
14. jan 2022

Ahojte.
Aktuálne som doma na materskej s mladším synom, pracovný pomer mi trvá. Následne by chcel muž nastúpiť na "materskú" s mladším a ja by som chcela byť doma ako osoba starajúca sa o dieťa do 3 rokov (staršia bude mať v decembri 3 roky).
Moje otázky : 1. keďže som teraz doma, musím túto zmenu nejak špeciálne riešiť so zamestnávateľom
2. môžem dať staršiu od septembra na pár hodín týždenne do škôlky, aby si pomaly zvykla? Ak v tom čase budem na ňu doma ako tá osoba starajúca sa o dieťa do 3 rokov

mogaa
14. jan 2022

osoba starajúca sa o dieťa do 3rokov nie je.....asi myslíš osobu starajúcu sa o dieťa do 6rokov......ak sa prihlásiš ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov musíš prihlasiť dieťa do škôlky len na max.4hodiny, nesmie byť prihlásené na celý deň.....

anjel411
autor
14. jan 2022

@mogaa ďakujem, áno to som myslela 😊 a voči zamestnávateľovi mám dáku povinnosť? Brať si neplatnú dovolenku alebo dačo podobné, keď to bude v čase rodičovskej dovolenky?

mogaa
14. jan 2022

@anjel411 nie som si istá, ale myslím že nie....veď kludne zavolaj mzdárke že v čase RD kým bude manžel na MD s mladším dieťaťom , ty budeš prihlásená ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov....dokonca myslím, že ty môžeš byť naďalej na RD len bez rodičovského príspevku

mogaa
14. jan 2022

@anjel411 teda ak to bude len do tých 3rokov staršieho dieťaťa

nikulincek
14. jan 2022

@anjel411 osoba starajú a sa o dieťa do šesť rokov nesmie byť zárobkovo činná a teda ani zamestnaná

draik
14. jan 2022

@anjel411
Voči zamestnávateľovi budete na RD s mladším. K tomu ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov so staršou, aby ste nemuseli platiť ZP.

anjel411
autor
14. jan 2022

@mogaa áno bude to len do tých troch rokov. Muž si vyčerpá materskú a ja sa vrátim na rodičovskú s mladším

anjel411
autor
14. jan 2022

@draik super, ďakujem za odpoveď 😊 takže klasicky po materskej s mladším náhľadom zamestnávateľovi prechod na rodičovskú. A keď muž pôjde na materskú ja požiadam o odňatie rodičovskej, nahlásim sa v Sociálnej a zdravotnej poisťovni ako poistenec štátu (osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov). Muž dočerpá materskú a ja sa vrátim naspäť na rodičovskú s mladším

@anjel411 overila by som si to na zdravotnej poisťovni, nakoľko mňa na konci roka upozornili, že tento štatút "osoba starajúca sa o dieťa do 6r. Bez nároku na RP" už nebude fungovať od roku 2022. Iba ak má dieťa nepriaznivý zdravotný stav a poberá sa ďalej RP.

anjel411
autor
15. jan 2022

@coccinellaseptapunktata ďakujem. Pôjdem si to preveriť

nikulincek
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maja3688
4. feb 2022

@anjel411 ahoj môžem sa spýtať či si si to preverila? Riešim to iste. Dakujem 😀