Otcovská dovolenka

budajova09
20. sep 2022

Ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadne materskej dovolenky pre otca.
Mame prvé dieťa ktoré má 19 mesiacov, poberala som naň rodičovský príspevok no od konca augusta som opäť na MD - prírastok očakávame v polovici októbra.
Manžel chce ísť na materskú dovolenku, to znamená že on bude na materskej so starším, ja s mladším aby sme mali nárok na materskú obaja.
Od 1. Októbra schválili novinku pre otcov, a to, že si môžu 2 týždne z materskej vyčerpať po narodení dieťaťa. No platí to aj v tedy keď už mame staršie dieťa?
Ako je to v tomto našom prípade, neviete mi povedať?

Za reakcie vopred ďakujem

alenah31
20. sep 2022

@budajova09 nie...tých 14 dní môže čerpať v priebehu prvých šiestich týždňov po narodení dieťaťa. A poprosím odkaz kde je uvedené, že to schválili - mali to v septembri riešiť odbory, ale nikde neviem nájsť, že to skutočne prešlo. Viem, že vláda schválila návrh novely zákona - ešte v máji, následne to prešlo v parlamente v auguste prvým čítaním, ale to je všetko.

alenah31
20. sep 2022

@budajova09 opakujem...toto je staré...to schválila vláda ešte v máji. Ale aby to nadobudlo platnosť musí to prejsť parlamentom. Chcete vlastne niečo čo ešte neexistuje:
https://www.pravneprerodica.sk/otcovska-davka-p...

alenah31
20. sep 2022

@budajova09 kuk sem.....to v sedom ramceku

pukina
20. sep 2022

@budajova09 treba vydrzat na aktualne info, maju to v tychto dnoch doriesit na schodzi, ale oficialne to od 1.10 este nie je schvalene. ako pise @alenah31 preslo to iba prvym citanim.

denisa0504
20. sep 2022

@budajova09 ale veď sa nedá, aby boli rodičia obaja na rodičovskej/ materskej a poberali peniaze.. alebo niečo zmenili? Ja som si o tom čítala na začiatku tehotenstva keďže mám teraz 9 mesačnú a v januári sa narodí ďalšie a vraj len jeden z rodičov má nárok a len na jedno dieťa poberať rodičovský

lesana25
20. sep 2022

@denisa0504 súčasne môžu byť obaja na md, ale nemôžu byť súčasne jeden na md a druhý na rd

katulienocka999
20. sep 2022

@budajova09 otcovstva dovolenka ešte stále nie je schválená a pritom ako schvaľujú resp momentálne neschvaluju tak to vidím osobne tento rok biedne 😅