Otec na materskej a dieťa v škôlke

lienka263
5. nov 2018

Ahojte maminky,vy ste tu take super zbehle...potrebujem poradit...mame doma 2 dcerky ( 2,7 rocnu a 5 mesacnu na ktoru do decembra poberam matersku ja)1. moxe od decembra do marca (dovrsenie 3 rokov) ist na MD manzel so starsou ak chodi do skolky uz? 2. Moze potom hned nastupit na MD s mladsou dcerkou? 3.moxem sa ja hlasit na ZP ako rodic starajuci sa o deti do 6 rkov? Dakujem krasne maminky.

maria1678
5. nov 2018

so staršou na RD môže byť, ale do škôlky môže ona chodiť len 1/2 dňa. tie ostatné veci by sa mali dať spraviť tak ako píšeš, spýtaj sa @evittam

lienka263
autor
5. nov 2018

@maria1678 dakujem kraane za odpoved. Este sa opytam,ako SP ci ZP zistuje ci je duerw iba na 4 hod v skolke? Niekde som videla,ze mozem sa starat o dieta do 6 rokov a otec na to iste dieta moze poberat MD... lepsie povedane,ak ja budem ako rodic starajuci sa o dieta do 6 rokov s mladsou cely ten cas? ( teda aj ked bude na MD so starsou aj s mladsou? Moze to tak byt...a dakujem za pripnutir @evittam ...raz mi uz radila 😉

majusqa77
5. nov 2018

@maria1678 preco na pol dna?

majusqa77
5. nov 2018

@lienka263 na vsetko ano

evittam
5. nov 2018

@lienka263 Ano môže. Ale dieta v skolke len na 4h-vid ZP. SP s tym nic nema.

lienka263
autor
5. nov 2018

@evittam a mozem byt ako rodic starajuci sa o dueta do 6 rokov len s mladsou cely ten cas? Teda aj ked bude brat matersku na starsiu a potom na mladsiu manzel? Pretoze ak by som musela nechavat dcerku len na pol dna v skolke,tak nerirsim MD na starsu...ona do skolky mi chce ist velmi

majusqa77
5. nov 2018

@lienka263 mozes

lienka263
autor
5. nov 2018

@majusqa77 super,dakujem krasne za odpoved. Tak by uz nemala byt prekazka vo vybavovani MD pre manzela...

lienka263
autor
5. nov 2018

@evittam ci to suvisi s poberanim MD,ze moze byt iba na pol dna v skolke dcera? Prepac,ze sa blbo pytam,len som nevedela,ze ku ktorej casti otwzky je odpoved...ci ze ak bude MD poberat mala moze byt len 4 hod v skolke,ci ta cast,ze ja budem rodic starajuci sa o dieta do 6 rokov a mala bude len 4 hod v praci...

juliette173
5. nov 2018

@lienka263 ked bude manzel s mladsou na MD, tak ty sa na mladsiu prihlasis v ZP ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov. Mna sa nepytali na ktore dieta to chcem, automaticky som mala zo sebou rodny list mladsieho (nanho bral manzel MD). Starsi je v skolke cely den... Malo by to byt OK, aspon tak som sa dozvedela, len sami uradnici v tom maju bordel...

evittam
5. nov 2018
lienka263
autor
5. nov 2018

@juliette173 ano zo SP mi napisali,ze pobyt v predskolskom zariadeni nie je prekazkou na poberanie Materskej

juliette173
5. nov 2018

@lienka263 no jasne, ono je "problemom" zdravotna poistovna. Pre nich nesmie byt dieta cely den v skolke, ked si na neplatenej rodicovskej. Preto treba pri nahlaseni sa ako osoby star. sa o dieta do 6 rokov, zapisat mladsie dieta, ktore do skolky nechodi... aby nebol problem.

evittam
5. nov 2018

@lienka263 Ved som ti jasne napísala,ze SP nezaujima kolko chodi dietado škôlky! Naštuduj si zakon o ZP.

lienka263
autor
8. nov 2018

@juliette173 ked sa esre mozem opytat...kedy to treba ist nahlasit? 10.12 mi konci MD, 13.12 chcem sa ist odhlasit z RP, 14.12 manzel pojde do SP poziadat o materske...kedy teda mam ist na ZP? Vdaka

lienka263
autor
8. nov 2018

@majusqa77 este otazka ma napadla...teraz v decembri sa bude ratat materska manzelovi z PP ktory trva...ale z coho sa mu bude rarat matetska s 2.dcerkoi od marca ( bude pracovat este popri MD na 1/2uvazok)....MD na 1.dcerku skonci 27.3...moze hned ist 28.3.poziadat o MD na mladsiu dcerku? Dakujem

majusqa77
8. nov 2018

@lienka263 moze (aj ked ak poziada 2 4., mas 2 rodicaky). A z prijmu roku 2018 - z povodnej zmluvy, z tej druhej sa neplatia odvody do sp

lienka263
autor
8. nov 2018

@majusqa77 a teraz v decembri budem mat narok na rodicak? Ked mne MD konci 10.12 ale vzapäti 13.12 ho pojdem zrusit lebo 14.12 manzel poziada o MD....ma to zmysel?
A druha otazocka, ak by siel na 2.matersku az toho 2.4 tak od 28 by sa co dialo s jeho zmluvou povodnou, z ktorej bol na MD? Lebo so sefom sa dohodol na tom skrat.prac.case do 10/2019.

majusqa77
8. nov 2018

@lienka263 ano, mas narok. A bud moze poziadat o rd (bez naroku na rp), alebo cerpat dovo

juliette173
8. nov 2018

@lienka263 ja som isla do ZP az ked som mala rozhodnutie o odnati (cca 2-3 tyzdne trvalo, kym mi prislo domov). Preto som rodicak odhlasovala skor. Ak ho budes rusit k 13.12., realne bude odnaty od 1.1.2019, cize koncom roka by to bolo idealne, aby si to stihla (kedze su sviatky). Mozno budu v zdravotke ustretovejsi ako boli u nas, ja som to bez toho rozhodnutia nevybavila. Stihnut sa to da, len na to netreba zabudnut.

lienka263
autor
8. nov 2018

@majusqa77 a dofcu bude cerpat z toho kratsieho uvazku alebo povodnej zmluvy- mam v tom miš maš... a este 1 dotaz...ked chce manzel 14.12.poxiadat o materske a od 17.12 bude mat uz novu zmluvu,tak toho 14.12.(piatok moze este robit na tu zmluvu,z ktorej ziada Materske? Alebo nie?

majusqa77
8. nov 2018

@lienka263 z povodnej, ved na novej robi. A nie, to uz ma nemocensku davku

lienka263
autor
8. nov 2018

@majusqa77 cize vtedy,myslim 14.12.ma cerpat dofcu,alebo byt len tak doma akoze na matetskej uz ano? A v praci to bude evidovane ako ze je na materskej? Neviem sice,v akom sektore pracujete/ste pracovali...ale aky typ zmluvy je fajn od toho 17.12? Zatial dohoda so zamestnavatelom bola na plny uvazok ale za minimalku...len uvazujem,ci mu nenavrhnut nie plny uvazok ale skrat.prac cas na 30hod.tyzdenne,kedze som citala,ze baby mali problemy,ak otcovia robili 8 hodinovky...Ja Vam veeelmi pekne dakujem za kazdu jednu odpoved....nic nechceme pokaslat,tak sa vsetko pytam ☹

lienka263
autor
11. mar 2019

@majusqa77 pekny vecer, blizi sa koniec 1.materskej manzela...27.3.dcerka dovrsi 3 roky...chcela som vyuzit este 2 rodicaky a tak manzel by siel s mladsou na matesku az 2.4...otazka: co sa bude diat so zmluvami- povodnou,z ktorej je na mD a sucasnym 1/2uvazkom? Musi zamestnavatel manzela nejako znova prihlasovat na tych par dni do Sp z povod.prac.pomeru? Resp.ma aj plno dovolenky z povod.prac.pomeru, tak moze cerpat dofcu z toho a dalej robit na polovic.uvazokci ako? Mam v tom hokej veeeelky

majusqa77
11. mar 2019

@lienka263 podla mna moze. Vycerpat dovo a tak nastup na matersku. Len pozor, pocas materskej sa z druhej zmluvy neodvadzaju odvody, ale za cas medzi materskymi ano

lienka263
autor
11. mar 2019

@majusqa77 potom to nebudu v sp klasifilovat ako nejaku prekazku ze z tej novej zmluvy mu tych par dni sli odvody ked cerpal dovolenky? Neviem na koho sa obratit, kto by vedel mi to s urcitostou povedat ☹
Alebo nebudeme riesit to tak, ale materska konci 27.3. A na druhu nastupi hned 28.3. ( no je to stvrtok a na upsvar je nestrankovy den, cize potvrdenie o necerpani RP daju az 29.3.)...mozem odniest papiere do SP povedzme az v pondelok 1.4.s tym, ze ziadost je od 28.3.?

rbss
18. apr 2020

Chcem sa opytat moze drahy poberat matersku na dcerku s tym ze ja by som zrusila rodicak a isla do prace ale dcerku by sme chceli dat do jasli.

evittam
19. apr 2020

@rbss Nie