Otec na materskej dovolenke

zabinka8660
7. feb 2015

Pekný deň mamičky, idem sa opýtať, nájde sa tu nejaká žienka, čo má otca dieťaťa na materskej a popritom pracuje?

dena1973
8. feb 2015

@zabinka8660 Ak ti to nevedia dostatocne vysvetlit na pobocke SP, tak je potrebne sa informovat (popripade sa odvolat, ak ste dostali o tom pisomne vyjadrenie) na ustredi SP v Bratislave....Tu to asi tazko doriesis, ak sa nebuses pytat na vyssich miestach… Netreba to nechat len tak "lezat" , je potrevne to nalezite riesit....a cim skor, tym lepsie.….

zabinka8660
autor
8. feb 2015

Ano presne to aj robím, poslala som list do Bratislavy, a podrobne rozpísala čo s nami celé tie tri mesiace robia. 😀 dám vedieť vyjadrenie

david93
8. feb 2015

ja materskú nikomu nezávidím, len logicky keď "otec prevezme dieťa do starostlivosti" tak nemôže chodiť na plný úväzok do práce, musí mať prácu na doma, ale zmenený pracovný čas a matka by nemala byť evidovaná na úrade práce... celé je to len využívanie našich nedokonalých zákonov, v Anglicku by vám toto neprešlo

zabinka8660
autor
8. feb 2015

a to že oni hľadajú všemožné aby nemuseli platiť to čo majú je v poriadku? a na vianoce majú krásne prémie, z toho že ľuďom klamú a zavádzajú ich. Otec pracuje viac ako 15 rokov a nebol ani raz na PN.

zabinka8660
autor
8. feb 2015

@david93 S účinnosťou od 1. januára 2011 fyzická osoba uvedená v § 15 ods. 1 písm. c) a d) zákona nie je povinná zabezpečovať riadnu starostlivosť výlučne osobne. Riadnu starostlivosť o dieťa je oprávnená zabezpečovať
a) osobne alebo
b) inou plnoletou fyzickou osobou alebo
c) právnickou osobou (jasle, materská škola a pod.)

david93
8. feb 2015

@zabinka8660 opakuješ sa

zabinka8660
autor
8. feb 2015

Ja viem! To len aby si nezabudol o tej starostlivosti. Tak Ti to pripomínam pán Múdry, a pripomínam, že nie sme v Anglicku

dena1973
8. feb 2015

@david93 Nie je korektne porovnavat socialny system v Anglicku a na Slovensku...Kazdy je uplne o niecom inom... My zijeme na Slovensku a preto respektujeme nase zakony, aj ked niekedy niesu uplne "dokonale".…
@zabinka8660 A k tvojej poznamke, ze dostavaju vysoke premie, tak to by som netvrdila, ak to nemam overene...Nie je nutne posudzovat, ak to nemam overene...Je potrebne riesit problem, nie platy ostatnych..

david93
8. feb 2015

neporovnávam sociálny systém, ale systém kontroly
tam keď niekto požiada o hmotnú núdzu tak si to pracovníci overia a beda mu ak klamal

a my nie že rešpektujeme zákony, ale hľadáme v nich diery a zneužívame ich ako sa nám to hodí

zabinka8660
autor
8. feb 2015

tie diery si robia oni samy, keby chlap nerobil a zneužíval systém, tak nepoviem nič, ! ale Ty prosím Ťa pochop aj to, že to vybavujeme viac ako tri mesiace, nič im nevadilo a teraz prišla s týmto. Tak sa cítime ukrivdení,

zabinka8660
autor
8. feb 2015

@dena1973 Máš pravdu, ale už ide zo mňa hnev , tak preto taká kritika. Nechcem samozrejme nikoho urážať.

danushka23
8. feb 2015

@zabinka8660 neviem co konkretne potrebujes vediet, ale my sme tuto moznost s manzelom tiez vyuzili, tak mi napis do spravy co konkretne Ta zaujima, kludne Ti napisem . Nemyslim si, ze pracovnici SP maju pravo skumat pracovnu formu a cas Tvojho manzela. Zakon jasne hovori, ze pokial pocas poberania MD nepracuje na pracovnu zmluvu, z ktorej vznikol narok na matersku, tak je to absolutne v poriadku. A ano, pocas MD nemusi platit vsetky odvody. ak potrebujes konkretne info, napis mi...bbhb
@david93 ja aj s manzelom cely zivot pracujem a odvadzam odvody do SP, takze povazujem za korektne, ze v danej situacii vyuzijem moznost, ktora je absolutne legalna.
nas socialny system zneuziva ina kategoria ludi...

katren
8. feb 2015

@zabinka8660 aj moj manzel je na materskej a pracuje 🙂 ak budem vediet, pomozem 🙂

zabinka8660
autor
8. feb 2015

@katren a pracuje normálne na 8 hodín v zmluve? prosím . Ako vravím tri mesiace im to na SP nevadilo, a teraz po troch mesiacoch keď sme vybavili všetko čo po nás chceli prišli s týmto

katren
8. feb 2015

@zabinka8660 moj ma zivnost a sro zaroven.....a nikomu nic nevadi

dena1973
8. feb 2015

@david93 My sa tu nebavíme o sociálnej núdzi, ale o nemocenskej dávke, ktorá zo zákona patrí matke aj otcovi, ak sú riadne nemocensky poistení ...a to, že je diera v zákone, ktorá sa dá "zatiaľ" využiť, tak to už musia zmeniť iní.....

franica
8. feb 2015

@danushka23 @dena1973 @zabinka8660 ahojte, zaujala ma táto téma, lebo tiež som chcela túto možnosť využiť, manžel by mal nárok na materské akurát so zamestnávateľom je to ťažké, lebo personalistka po prvé o tom nevedela, hodinu nám vykladala, že to tak nefunguje 🙄 a potom sama zavolala na SP a tam jej povedali, že možné to je a aj sa to robí. Milá tetka zo sociálky však nezabudla dodať, že to je využívanie diery v zákone (neznášam toto pomenovanie- nie je to žiadna diera, je normálny nárok pracujúce človeka 😠 ) a že hned, ako sa založí nejaká nová zmluva, tak posielajú podnet na Inšpektorát práce a toho sa, samozrejme, každý zamestnávateľ bojí jak čert kríža 🙄 Mne sa zdá, že je to len také bububu zo strany SP, aby ľudia toto nevyužívali, ale samozrejme teraz už do toho zamestnávateľ moc ísť nechce a manžel sa tiež bojí, aby sa mu neskôr nepomstili za spôsobené problémy. 😖
Chcem sa preto spýtať, či máte skúsenosť, že poslali rovno Inšpektorát práce na zamestnávateľa, alebo zabŕdala iba SP alebo nikto, vďaka 🙂

zabinka8660
autor
8. feb 2015

@franica neviem vám povedať. Ale u nás není zmluva účelová. Firma sa menila na s.r.o., a majú aj nové IČO

dena1973
8. feb 2015

@franica Neviem o takej situacii, ze by sa to davalo na presetrenie.....

franica
8. feb 2015

@zabinka8660 tu nejde ani o účelovosť- lebo tá je jednak nedokázateľná a jednak je to normálne dovolené, aby si matka či otec privyrábali popri materskej..ide iba o to, že už samotná návšteva takejto kontroly je nepríjemná 😖

havana_frost
9. feb 2015

@franica Ale veď to je vec zamestnávateľa koho si zamestnáva a za koho platí odvody. Kľudne to môže byť aj muž na materskej čo ani nechodí do roboty. Pokiaľ neberie (plat) zo štátneho, tak je to v poriadku. Ja si myslím, že tu sa zamestnávateľ nemá čoho obávať. Odhliadnuc od toho, že je to samozrejme nepríjemné. Tiež som ešte nepočula túto súvislosť.

majusqa77
9. feb 2015

@zabinka8660 kedze prechadzal pod novu firmu, nevidia oni problem nahodou v prechode zo starej firmy na novu? nepreberal nahodou novy zamestnavatel od stareho zamestnancov na zaklade nejakej zmluvy? vtedy by to nemuseli brat ako novy pracovny pomer..

zabinka8660
autor
9. feb 2015

nie nie, to je ten istý zamestnávateľ, len menil právnu formu

zabinka8660
autor
9. feb 2015

@majusqa77 jej vadí po troch mesiacoch to že prevzal dieťa do starostlivosti a mal by byť doma

majusqa77
9. feb 2015

@zabinka8660 hmm.. ..tak potom mi z toho ale vychadza, ze (asi?) vôbec nemal mat matersku priznanu.. ..a snazi sa nejakym spôsobom zakryt svoju chybu

zabinka8660
autor
9. feb 2015

@zabinka8660 a menil aj ičo

zabinka8660
autor
9. feb 2015

@zabinka8660 a neprešiel do firmy delimitáciou
ale prerušením jedneho poistenia a založením druhého

dena1973
9. feb 2015

@zabinka8660 Rozmyslala som nad tvojim problemom a este mi napadlo: Mozno je problem v tom, ze novy zamestnaval preberal zo starej firmy prava a povinnosti a tym zamestnanci ostavaju riadne vo firme, bez ziadnej zmeny. Ta nova zmluva mohla byt u zamestavatela vystavena, ale ide o to ako ho zo starej firmy odhlasili (tam by mal mat v SP zo strany zamestnavatela vytvorene prerusene poistenie z dovodu materskeho) a ak ma naozaj novu zmluvu, tak by mal mat vytvorene v SP nove nemocenske poistenie.

zabinka8660
autor
9. feb 2015

tak to presne je
@dena1973

franica
9. feb 2015

@havana_frost ved presne, že aj ja vravím, že je to vec zamestnávateľa, kontroly chodia priebežne aj tak a mňa štve, že človek má na niečo nárok od štátu- teda zamestnávateľa to nestojí nič, len jeden papier, a cez nejakú obavu by mu zmluvu nedali 😠 Muž sa ale obáva, že ak by niečo kontrola našla, aj v súvislosti aj s iným, za čo by ju pokutovali, tak sa s ním rozlúčia za to, že kvôli nemu prišli prešetrovať a to zase za to nestojí 😒