Otec na materskej - poberanie materskej pre 2 deti po sebe

stefan30
1. nov 2018

Planujem nastupit ako otec na matersku s tym, ze mame 2 deti, jedno ma 2r+8 mesiacov a dalsie ma 1 rok. Kedze materska pre otca sa da poberat maximalne do dovrsenia veku dietata 3 roky, na starsie dieta mozem poberat matersku uz len 4 mesiace. Chcem to spravit tak, ze najskor budem na materskej so starsim dietatom a nasledne sa "prepnem" na matersku na mladsie dieta, kde ju budem poberat 7 mesiacov.
Myslim, ze by to nemal byt problem, ale realne skusenosti nemam. Mate niekto s podobnou situaciou skusenosti? Da sa bez problemu ukoncit 1 materska a nasledne okamzite naskocit na dalsiu matersku?

stormie
1. nov 2018

@stefan30 so starsim dietatom uz na materskej byt nemozes, jedine na rodicovskom

nadula01
1. nov 2018

@stormie môže, ešte ma 4 mesiace

stefan30
autor
1. nov 2018

Aby sme boli technicky presni - otec je vzdy na "rodicovskej dovolenke" a popri tom pobera "materske". Nemam sice nastudovane zakony, ale z mihalovych videi a clankov na internete som sa dozvedel, ze podmienka je, ze na materskej moze byt otec do dovrsenia veku 3 rokov dietata. Teda isto mozem poberat rodicovske aj na starsie dieta, len uz to nebude v maximalnej moznej dlzke, ale len spominane 4 mesiace.
V mojej otazke mi islo o to, ako sa technicky riesi ten prechod poberania materskeho z jedneho dietata na druhe a ci su tam nejake veci, ktore vec komplikuju resp. znemoznuju.

classymom
1. nov 2018

my mame tuto skusenost. uplne v pohode sme to takto riesili aj my.

classymom
1. nov 2018

treba sa pripravit na nejake papierovacky, vylety po uradoch, obcas neprijemne poznamky, ale stoji to za to 🙂

evittam
1. nov 2018

@stormie Preco by nemohol?
@stefan30 Mas tu o tom minimalne 3 rozbehnute diskusie, staci citat a nie zakladat nove.

stormie
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
stormie
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
stormie
1. nov 2018

@evittam
@nadula01 sorry - som to zle pochopila, som myslela ze pise mamicka, nie otec
@stefan30 samozrejme ze mozes, ale priprav sa na papierovacky a behacky po uradoch

evittam
1. nov 2018

@stormie Ved o tom pise-ze najskôr chce ist na MD so starším na 4mesiace a potom s mladším. Matka nema narok na RP pokial otec poberá MD.

vive
3. nov 2018

@evittam Ahoj, prosim ta a co v tom case s matkou, kedze nemoze poberat RP ? Za to obdobie ci bude otec na MD ako to treba vykryt na uradoch - matka szčo ? Je potrebné uhradiť odvody do zdrav.p. za to obdobie 7 mes.? Ďakujem.

dai
3. nov 2018

@vive matka bude predsa v praci ked je otec na materskej😉

nadula01
3. nov 2018

@dai matka nemusí pracovať, je na RD bez poberania RP, nahlasi sa na ZP ako matka starajúca sa o dieťa do 6 rokov

dai
3. nov 2018

@nadula01 to ja vsetko viem.... len tych tem ako si prilepsit rodinny rozpocet muzovou materskou je tu uz ako maku a aj vsetkych moznych a nemoznych scenarov a ich rieseni...
Nechapem ze si zeny nedaju do lupy temu a tie odpovede si nenajdu.... a teda pisat o muzovi na materskej ked realne na materskej je asi 1% z tych co vylepsuju rozpocet uz zacina byt trapne....

moonlight1210
3. nov 2018

@dai tak, je to iste, ako ked si matka popri md a rd privyraba, resp stale pracuje.
Len tam to akosi kazdemu pride normalne, ze sa snazi neostat bez prijmu.

Toto len vyuzivaju rodiny na vykrytie rodinneho rozpoctu pocas starostlivosti o deti.
Zase - odvody si platili. Tak preco by ich nemohli cerpat?
Preco az pocas pn, straty prace, ci dochodku?

Co by som ale zrusila, su znizene odvody z tej druhej prace. Nech ostanu v normalnej vyske.
Lebo ano, takto niekto robi a odvody vlastne skoro ziadne neplati a este aj pobera davky.

sense
3. nov 2018

@moonlight1210 ja by som.zrusila moznost pre matku byt zahlasena ako osoba statajuca sa o dieta a mat odvody do dochodku ked muzpracuje a uplatnuje si aj matersku, ....na kt ma otec pravo rovnako ako aj matka....kt popri materskej pracuje...

evittam
3. nov 2018

@vive Ako pise
@dai .Je tu o tom diskusii viac nez dost. Staci hladat. Matka je na RD. Ak bude ako SZCO vykazovať činnosť ZP zuctuje v RZ.

evittam
3. nov 2018

@moonlight1210 Tak,tak. SP plati a este prichádza o peniaze. Ale môj nazor-toto vydrží tak max.do volieb. Nakolko SP príde na to,ze to nemá z coho platit.....

vive
3. nov 2018

@dai v tom case este stale na RD matka

dai
3. nov 2018

@moonlight1210 do tejto debaty sa radsej neidem pustat... materska dovolenka pre otca je za ucelom starostlivosti o dieta a nie poberania davky - ta materska otcom bola priznana kvoli tomu aby tiez ziskali pravo byt s dietatom, starat sa o neho, aby partneri boli rovnocenni rodicia... nasiel sa sposob ako toto obist, obchadza sa... viditelne su s tym vsetci ok - beriem...
Ale ako pisem, smiesne mi su taketo otazky - co s matkou ked je otec na materskej? No co ja poznam otcov na materskej tak tam zeny pracuju... ak sa zeny pytaju ako to spravit aby nemuseli nic platit, aby boli stale oni doma a muzi len zvysuju rozpocet poberanim davky, tak nech sa tak pytaju... nie ze chlap je na materskej - nie, nie je, len berie davku lebo zakon na taketo situacie doteraz nemyslel kedze sa to ani vo velkom nezneuzivalo...

Apropo privyrabanie mamiciek - ako mozes privyrabanie matiek pocas starostlivosti - realnej starostlivosti o dieta, porovnavat s realnou full time pracou chlapa s miestom vykonu prace v praci bez starostlivosti o dieta- ved to su 2 uplne odlisne situacie... a ano, mama s dobrym babom sem tam nieco ustrikuje, upecie tortu, prelozi text etc.... minimum zien to ale robi prve mesiace zivota dietata ked pobera materske - ak aj tak fakt minimum casu ( poznam zeny pracujuce normalne ale tam muz zostal doma kedze zena sa realne vratila do prace...)

dai
3. nov 2018

@vive ale zena v tom case na rd nie je kedze je muz akoze na materskej🙂

dai
3. nov 2018

@evittam do volieb to nezrusia - vadi im to uz teraz , preto tie nove kontroly a jemna sikana ziadatelov...ale zrusit si to nikto nedovoli...

evittam
3. nov 2018

@dai Do volieb urcite nie

janqa999
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evittam
17. apr 2019

@janqa999 Zamestnavatel zakaze?! Ako? Poprosím aj zakon a paragraf ktory o tom pise,ze to môže zamestnávateľ spraviť.

janqa999
18. apr 2019

Áno.Mas pravdu zamestnávateľ to nemôže zakázať. Chcem sa spýtať keď papier zo socialnej potvrdzuje zamestnávateľ už vtedy sa dozvie že chce ísť na materskú však? A manžel to ešte nebude mať schválené.

evittam
18. apr 2019

@janqa999 Podla ZP je manžel povinný písomne oznámiť aspon mesiac vopred danu skutočnosť.

krtek18
28. apr 2022

@vive ahoj. Prisla si na to prosim? Alebo viete niekto iny poradit, ako to je, ak som ja doma s 3+ rocnou, ktoru nedam do skolky a manzel s mladsim synom? On pobera materske, ja nepoberam nic. Pochopila som, ze mam narok na to, aby mi stat platil poistne do 3 rokov dietata. Funguje to ale aj vtedy, ak je s tym dietatom na materskej otec?