Otec na materskej - zamestnanec a konateľ s.r.o.

oli18
24. júl 2020

Prosím o radu, ako zvýšiť materskú otcovi, ktorý je zamestnanec na pracovnú zmluvu v dlhodobom pracovnom pomere a zároveň konateľom vlastnej s.r.o., kde neodvádza odvody.
Prešla som viac diskusií a nenašla som popísaný takýto prípad. Vychádza mi, že stať sa zároveň zamestnancom vo vlastnej s.r.o. a 270 dní si platiť odvody. Čas by na to bol. Mýlim sa? Ďakujem za odpovede.

zonjushe
24. júl 2020

Neplati si ziadne odvody?To znamena je konatel bez naroku na odmenu?

oli18
autor
24. júl 2020

@zonjushe áno

lucka_ke
24. júl 2020

To sa neoplatí, na odvodoch prerobí čo dostane... nedá sa platiť len nemocenské ale musí celý balík plus zdravotná... kedy chce ísť na MD?

oli18
autor
24. júl 2020

@lucka_ke dieťa má rok aj pol, takže do troch rokov by to stihol. V s.r.o. by si dal príjem rozdiel medzi platom zamestnanca a max. VZ.

draik
24. júl 2020

@oli18
Spočítajte si, koľko zaplatí na odvodoch, aj ako firma za neho, a na dani z príjmu.

mogaa
24. júl 2020

@oli18 on tie odvody bude reálne odvádzať čiže aj odvody za seba ako zamestnanca a aj odvody za zamestnávateľa....ano, pôjde to do nákladov ale finančne zaplatí viac ako by získal na materskom príspevku..tehotná žena ako zamestnanec sa môže "hodiť"na PN a stále má aktívne NP, ale on to ako konateľ firmy urobiť nemôže keďže mu v čase NP môže prísť kontrola, to by ako konateľ nič neurobil keby bol doma...

oli18
autor
24. júl 2020

Dočítala som sa v starých diskusiách, že dva rozdielne typy poistenia sa nespočítavajú. Toto by mi vedel niekto vysvetliť? Lebo v jeho prípade by to boli dva rozdielne typy.

bsp39
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
oli18
autor
26. júl 2020

@zalka môžem ťa poprosiť, vedela by si poradiť?

oli18
autor
26. júl 2020

Našla som príklad konateľa, ktorý neplatil odvody . Lenže môj prípad je konateľ zároveň zamestnancom v inej firme. Možno by sa to dalo skombinovať rozdielom vymeriavacích základov a uplatniť si materskú 2x.

draik
26. júl 2020

@oli18
V každom aktívnom NP musí byť splnená podmienka trvania 270 dní NP a je možné žiadať z oboch.

zalka
26. júl 2020

@oli18 ja by som to urobila takto.
5 mesiace dohoda o pra covnej činnosti .. pár hodín do mesiaca ... vyýplata pár eur.
a potom 4 mes iace vyšší VZ na pracovný pomer .. a žiadosť o MD a MD as vyráta z tých 4 mesiacoch vyššieho VZ ... + z pôvodnej práce...

teoreticky by sa dal spraviť aj súbeh ..

oli18
autor
27. júl 2020

@zalka dakujem, tak som to myslela. Je navod u mihala, ked si konatel neplatil odvody. Vo firme A chytal na dohodu 180 dni s nizkym primom a vo vlastnej sro 90 dni s potrebnym VZ. Lenze po novom uz v case poberania materskej nesmie mat zivy prac pomer vo vlastnej sro. Tak by uplatnil matersku v ochrannej lehote, ak by uz PP skoncil? Da sa to?

zalka
27. júl 2020

@oli18 prečo by mal zo svojej sr.o odísť pred nástupom na MD ved stačí kedykoľvek potom

draik
27. júl 2020

@oli18
@zalka
Osobne neodporúčam "špekulácie" s nízkym a vyšším VZ, ak sa to má týkať vlastnej firmy. SP už v sporoch, z jej pohľadu v účelových PP a VZ, uspela. Už vôbec by som to nehral vo svojej firme na 90 dní a na pripočítavanie ukončeného poistenia.

zalka
27. júl 2020

@draik preto som napísala 5+4 ... a nie 6+3 a úplne po 90 dnoch MD ... preto som tam dala že po 120 dnoch MD. Práve kvôli sporom čo spomínaš. Ak tak treba tieto veci s citom a nie na doraz.

oli18
autor
27. júl 2020

@draik ty tu zvykneš dosť strašiť, ale SP nemá na to personál, aby preverila všetky prípady. Nič protizákonné neideme robiť. Kým sa nenovelizuje zákon, takéto špekulatívne veci sa robiť budú. SP môže mať ten názor, ale zákon to nezakazuje. Je to uhol pohľadu. Ak SP uspela, tak z dvoch dôvodov. Buď to urobili ozaj chybne, alebo mali zlého právnika 🙂

oli18
autor
27. júl 2020

@zalka čítala som na Mihalovej stránke www. relia.sk článok z 1.12.2019 Materská 2020-otec na materskej 2020 . Citujem: "Materská sa otcovi prizná, ak otec počas materskej vykonáva činnosť ako spoločník, resp. konateľ s.r.o., v ktorej nepoberá príjem, z ktorého by bol nemocensky poistený.Znovu ľudovo povedané, pokiaľ má otec s.r.o., v ktorej počas materskej pracuje, avšak nemá v nej pracovnú zmluvu, dohodu a nepoberá ani odmenu ako konateľ, spoločník, má materskú priznanú."

zalka
27. júl 2020

@oli18 áno, ved prácu na zmluvu nebude vykonávať ... tak dostane MD,
a pracovať v s.r.o. môže bez nároku na odmenu

draik
27. júl 2020

@oli18
Píšem Vám z praxe, keď prípady skončili na KS BA, ktorý žaloby klientov SP zamietol. Špeciálne to bol prípad navyšovania materského prostredníctvom vlastnej firmy. To, že zákon niečo nezakazuje, ešte neznamená, že ho možno zneužívať, keďže ide o poistný princíp. Ak už navyšovať, tak nie cez vlastnú firmu, ale pomocou známych a pod.

oli18
autor
27. júl 2020

@zalka
@draik Ďakujem. Tiež ma napadla cudzia firma, že by to bolo menej nápadné.

lencika1
30. apr 2021

@oli18 ahoj mozem sa opýtať ako to nakoniec dopadlo s tou materskou ? Dakujem

oli18
autor
1. máj 2021

@lencika1 rozviazal pracovny pomer a zalozil si na ten cas zivnost.

cvrcek456
5. aug 2021

@oli18 ahoj Oli, ak sa ta mozem este opytat - nakoniec ten pracovny pomer, z ktoreho bola manzelovi vyplacana materska, mal vo vlastnej firme alebo u niekoho ineho?

+ Ked si podal ziadost o matersku, bol este zamestnany alebo uz v tej ochrannej lehote po ukonceni prac. pomeru?

Diky moc

oli18
autor
6. aug 2021

@cvrcek456 Ten PP mal v cudzej firme. Ziadost o matersku si podal na dalsi den po skoncenu PP.