Otec na materskej - žiadosť

niki11223344
29. apr 2022

Dobry den, chcem sa spytat ako to v praxi orebieha ked si ocko ide ziadat matersku. Normalne v den kedy by chcel nastupit na materskú nabehne na soc poistovnu, poda ziadost a to ke vsetko, cakame na papier o jej schvaleni? Ďakujem 🙂

lucka_ke
29. apr 2022

SP má na schválenie 60 dní, čiže treba v predstihu a zamestnávateľ musí potvrdiť tlačivá

katus87
29. apr 2022

A ak pobeerate rodičovský príspevok, nezabudnite ho dať odňať na úrade práce, inak sa môže stať, že nepriznajú materskú otcovi aj keď je nárok

ikonica
29. apr 2022

Ziadost ti vydaju na sp, pojdes ju dat potvrdit zamestnavatelovi a odnesies spat na socialku... Skor ako v den od kedy o nu ziadas, ti ju nevezmu... A potom dlho cakat, ci ju vobec a schvalia...

niki11223344
autor
29. apr 2022

@katus87 myslime na to 👍

niki11223344
autor
29. apr 2022

@ikonica dobre, dakujem pekne tak som to vyrozumela rovnako z netu

ikonica
29. apr 2022

@niki11223344 tiez cakame na rozhodnutie... Davali sme od 1.4. stale nic nedoslo, tak snad do konca maja ked uz tam je ten limit 60 dni... Len je to take trosku... Kym zena vie, ze to bude mat schvalene, lebo jasne splnila podmienky, u muza to nie je take jednoznacne... On oznami v praci, ze ide na matersku a caka a caka.. a ked mu to nahodou neschvalia, tak co potom s tymi 2 mesiacmi, co musel cakat?

niki11223344
autor
29. apr 2022

@ikonica tak mali by aj manzelovi schvalit. No toez sme sa zamyslali a vychadza mi z toho ze asi zaplatiť odvody namiesto zamestnavatela aspon 🤦😁

sonka_miro
29. apr 2022

@niki11223344 teraz riesime to iste nakolko cakame druhe a.manzel pojde so starsou na MD , nutne odnat rodicovsky tu ziadost je mozne podat max mesiac dopredu (.tak mi to potvrdili na upsvar) na socialnu ist zobrat tlacivo na matersku, maximalne tyzden pred nastupom dat potvrdit zamestnavatelovi a spolu s potvrdenim o.odnati rodicaku podat na socialnej.tiez maximalne tyzdnen pred, ked je skor podane vratia to nakolko sa moze hocico stat(.mam.tam znamu tak mi to takto.vysvetlila).

ikonica
29. apr 2022

@sonka_miro nam nechceli ani o dva dni skor zobrat ziadost presne pre to co pises, ze sa moze hocico stat dovtedy...

sonka_miro
29. apr 2022

@ikonica nehadam sa len vravim co mi vravela znama, ona robi sefku na tom oddeleni uz roky tak bud sa to v BA da alebo nam to zoberie skor ze sa pozname., neviem.Treba sa skusit opytat na konkretnej pobocke SP kedy sa moze podat ziadost.

niki11223344
autor
29. apr 2022

@ikonica taze ked v den kedy ide ocko na matersku vybavime vsetko uosvar a sp tak to bude ok ze?

ikonica
29. apr 2022

@sonka_miro ono fakt zalezi na koho natrafis 😉

@niki11223344 ja som o ukoncenie rodicaku ziadala mailom, aj odpoved mi tak poslali a prislo mi to aj postou neskor... Ale ked tam prides osobne, tak ti to snad daju hned...

eal
30. apr 2022

Manzel tiez momentalne ziada o MD. Ja som sla na upsvar pred Velkou nocou a povedali mi, ze mam prist posledny tyzden poziadat o odnatie RP, tak som bola vcera. No a cera mi uz ina pracovnicka povedala, ze mam prist az v pondelok, v den od kedy manzel ziada o MD. Takze zalezi asi na koho natrafíte.

zazulkaa
1. máj 2022

Dobrý deň, ako je prosím ak otec požiada o materské, ja si musim požiadať o odnatie RP. Ak sa nechcem vrátiť do práce, mala by som si začať platiť dobrovolne ZP a zostať doma.

niki11223344
autor
1. máj 2022

@zazulkaa presne tak, tak dom to nasla aj na nete .alebo dat vypoved a hlasit sa na up kde za teba budu platit odvody

zazulkaa
1. máj 2022

@niki11223344 super dakujem 👍 tak vyskúšame podať. Ak by aj neuznali mozem žiadať o spätné vyplatnie RP? Odvody si zaplatím tiež spätne, ked budeme mat rozhodnutie o priznani materskej.

niki11223344
autor
1. máj 2022

@zazulkaa to netusim. My ideme na sp v pondelok..tak som vravela manzelovi ze nech sapre info spýta co ok matersku neuznaju

zazulkaa
1. máj 2022

@niki11223344 tak ak budete mat info napíšte, som zvedavá 👍

niki11223344
autor
2. máj 2022

@zazulkaa nedozvedeli smesa..asi sa tvarila ze ziadaju len ti co vedia zeisto maju..zeked manzel oracuje dlho tak by nemal byt problem

remma
28. jún 2023

Ahojte, neviete nahodou ci je mozne poziadat o odnatie rodicovskeho prispevku spatne? Manzel pojde na MD od 2.7. co je nedela. Mozem poziadat o odnatie 4.7. ale s platnostou od 2.7.?

niki11223344
autor
28. jún 2023

@remma myslim ze normalne podaj ziadost hoc to vychadza na nedelu..ony vychadzaju z toho kedy bola dorucena..pripadne zavolaj

katus87
29. jún 2023

@remma áno dá sa to. Žiadosť je jedno kedy podate.

remma
13. júl 2023

@niki11223344 dakujem, dovolat sa nedalo, telefon nedvihala ani veduca 😑
Ale po 5 dnoch som dostala odpoved na email.