Otec na skrátenej materskej

monulkaaaa
20. feb 2022

Ahojte baby, prosim mohli by ste poradit v tejto situacii,, otec na MD,,? Ja som na RD momentalne so synom cca do konca oktobra, a cakame dalsie mimi v termine polka oktobra.. Muz by chcel ist tiez na MD, so starsim, ked ja budem na MD s mladsim. Ak ja nastupim 8 tt pred porodom na MD s mladsim,co bude asi 31.8. a starsi syn dovrsi 3 roky az posledny oktobrovy tyzden, cize vznika muzovi narok ist na MD so starsim na tych cca 8-9 tyzdnov? Dobre to chapem?

ikonica
20. feb 2022

A preco nezacne muz cerpat md skor?

majusqa77
20. feb 2022

ano, dobre to chapes

mimi3008
20. feb 2022

@monulkaaaa dobre to chapes, ale ak by muzova materska bola vyssia nez tvoj rodicak, tak zrus rodicak a nech ide muz na matersku skor, ak teda moze v praci (resp.otazne je, ci aj realne bude na materskej, alebo len poberat prspevok)

diamond007
20. feb 2022

@monulkaaaa ano vzniká.... Jediné čo sa dá spraviť je to, že ukoncis jeden deň rodicak na staršie dieťa a na ďalší deň muž s nim pôjde na materskú a ty na PNku. Síce mi toto napadlo až neskôr, ale môj muž bol tiež na materskej 17tyzdnov iba.
Samozrejme sa to dá už začiatkom leta, teda kedykoľvek. Žena má potom s bruškom a sebou dosť práce a nieto ešte s dieťaťom malým.

lilinka88
20. feb 2022

@diamond007 aby išla na PN, museli by jej to v práci umožniť, keďže je teraz na RD

diamond007
20. feb 2022

@lilinka88 odsúhlasit? Veď keď predom oznámi že sa vracia a potom sa vypíše PN ak bude dôvod v Tom štádiu tehotenstva tak všetko sa dá

monulkaaaa
autor
20. feb 2022

@mimi3008 ano, chce byt na MD a aj realne byt s nami doma, nie len papierovo. Takze navrhujete ze sa nam da aj tak, aby muz isiel teraz hned na MD so starsim synom, a ja mam ukoncit RD, ale potom co? Aku mam moznost? Dat sa na PN z prace? Lebo vypoved v praci dat nechcem, ale vratit sa tam momentalne nemozem zo zdravotneho dovodu 😒 som v zaciatku tehu a nebyva mi dobre 😒na matersku mozem ist az toho 31.8.,to bude 8 tyzdnov pred porodom..

mimi3008
20. feb 2022

@monulkaaaa neviem, ci je to urcite tak, ale ty mozes byt podla mna doma do 3 rokov dietata na RD, ale nepoberat rodicovsky prispevok. Ci nie? Vyvedte ma z omylu, ak sa mylim

mamina1419
20. feb 2022

@monulkaaaa ísť na PN . To máš asi jediný možnosť ak nechceš dávať výpoveď v práci. Len to si treba dohodnúť s lekárom.

mogaa
20. feb 2022

@monulkaaaa skôr ide o to či ťa lekár nechá doma niekoľko mesiacov do nástupu na MD....ďaľšia vec, návrat do práce musíš oznámiť min.mesiac pred nástupom a počas PN budeš musieť dodržiavať vychádzky ak nejaké budeš mať...a to si pri malom dieťati neviem celkom predstaviť.....

lilinka88
20. feb 2022

@diamond007 keďže je na RD, zamestnávateľ jej miesto nemusí držať. Ona má povinnosť min mesiac dopredu oznámiť návrat a on jej napr môže oznámiť,že pre ňu nemá miesto. Prvých 10 dní PN platí on, čo sa mu tiež nemusí páčiť. Čiže áno, dohodnúť sa dá, ale nie vždy to musí ísť ľahko. Po ďalšie jej gyn nemusí PN vypísať ak na to nie je dôvod, zvlášť na čele tehotenstvo až po nástupe na MD. Ak by aj, ona následne musí dodržiavať liečebný režim a povolené vychádzky...

lilinka88
20. feb 2022

@mimi3008 pokiaľ chce byť na MD, nedá sa len papierovo poberať a naďalej plnohodnotne pracovať

monulkaaaa
autor
20. feb 2022

@mimi3008 aha vidite, super ze som sa aj tu opytala lebo toto som vobec netusila 🤔

monulkaaaa
autor
20. feb 2022

@mamina1419 no praveze tohto sa najviac obavam, doktori co som pocula nedavaju PN len tak, a pokial bude aj toto tehu bezproblemove, tak nebude mat dovod pisat PN alebo rizikove tehu 🤔 a nemozem sa na to teraz spoliehat ze bude v tomto voci mne ustretovy 😒

monulkaaaa
autor
20. feb 2022

@mogaa presne ste to vystihli. Vychadzky (mozno ani tie by nedal) pri malom dietati, a este v lete.. 😒

monulkaaaa
autor
20. feb 2022

@lilinka88 takze v podstate sa mam spolahnut na ustretovost v praci aj u lekara 🙈 tolko stastia ja veru nebudem mat 🙈

mimi3008
20. feb 2022

@lilinka88 da v pripade, ze je szco

limetka55
20. feb 2022

Nech ide muž na MD so starším a vy môžte byť na RD do 3 rokov dieťaťa a nebudete poberať rodičovský príspevok. Jedine, čo musíte, platiť si zdravotné poistenie za seba, čo je cca 60 eur mesačne, ak si dobre pamätám..

pau_linka
20. feb 2022

@monulkaaaa
Nedavno som tu nieco podobne riesila a malo by to byt takt ako napisala @limetka55 . Do 3rokov dietata mate narok na RD ale bez poberania RP ak by isiel manzel na MD. Zamestnavatelovi netreba nic oznamovat, len poziadat upsvar o odnatie RP. A platit si do ZP, minimalne odvody su cca 79€/mesacne

majusqa77
20. feb 2022

@monulkaaaa ostanes na rd, zrusis poberanie rp. A zacnes si sama platit zdravotku. Nezabudni oznamit dalsie tehotenstvo

monulkaaaa
autor
21. feb 2022

Dievcata dakujem 🙏 velmi ste mi pomohli, ani som netusila ze mame tolko moznosti.. Prosim este o jedno info.. Treba zamestnavatelovi oznamovat, ked mi lekar potvrdi teraz tehu, ze som tehotna? Ci staci to az mesiac pred nastupom na MD? Ak by sme teda nic nemenili a isla by som normalne koncom leta na MD..

dzastinka
21. feb 2022

Všetko sedí, ale ja si teda zdravotnú neplatim.manzel je momentálne na MD. Ja som zrušila poberanie RP a oznámila som v zdravotnej poisťovni, že som doma s dieťaťom do šesť rokov, ktoré nenavstevuje MŠ na viac ako štyri hodiny denne a to je všetko. Žiadne odvody si platiť nemusím. Už som to tak urobila pri treťom dieťati, takže je to tak.

majusqa77
21. feb 2022

@dzastinka ano, ak mas viac deti tak to je mozne. ale ak caka "len" druhe, tak na jedno nemozu byt dvaja poistenci statu

majusqa77
21. feb 2022

@monulkaaaa ja odporucam to oznamit ako si oznamila prve. takze tak 4/5ty mesiac

lilinka88
21. feb 2022

@monulkaaaa zamestnávateľ sa pravdepodobne aj tak dozvie,že si tehotná, keďže predpokladám máš nárok na tehotenské a SP bude pýtať od neho PVZ

monulkaaaa
autor
22. feb 2022

Aha, vlastne ano, dozvie sa to moj zamestnavatel cim skor skrz tu ziadost o tehotenske 🤔
Baby, a ak by mal priatel v praci problemy skrz tu MD (zamestnavatel silou mocou chce, aby chodil do prace aj pocas MD,samozrejme na inu zmluvu 🤷‍♀️), tak tym padom by mal 2 prijmy ano? MD co je 75 perc. z hrubej mzdy a plus este odrobene hodiny ano? A ja by som sa teda musela teraz vzdat RD (a platit si sama nemocenske) a len oznamit socialke ze zostavam nadalej doma s dietatom do 3 rokov? Aby priatel mohol ist na MD uz teraz, nie az 8 tyzdnov pred mojim porodom?
A este sa chcem spytat, ak ukoncim RD a budem len tak doma, budu mi vlastne vyplacat tu tehotensku davku? Nie je tam podmienka ze musim byt na RD alebo take nieco?

lilinka88
22. feb 2022

@monulkaaaa na sociálke nehlásis nič, tam si evidovaná ako zamestnanec na RD. Ty na úrade práce požiadas o zrušenie RP z dôvodu nástupu manžela na MD a na zdravotke si začneš platiť sama poistenie. Na tehotenské samozrejme máš nárok, keďže ti naďalej trvá pracovný pomer.
Čo sa manžela týka - popri MD síce robiť môže,ale na obmedzený počet hodín a musí mať aj výrazne znížený príjem. Nedá sa tak,že na jednej zmluve bude na MD a uzavrie inú,kde bude normálne robiť

mimi3008
22. feb 2022

@lilinka88 jedine, ze by bol SZCO

monulkaaaa
autor
22. feb 2022

SZCO nie je 🤔 no pocitam s tym, ze ak ho zamestnavatel silou mocou presviedca aby pracoval tak istak ako doteraz, tak nejak sa to predsa len obist da 🤷‍♀️ ale bude to asi ciernota 🤔 neviem ci mam jeho zamestnavatelovi verit, nechcem sposobit nejake problemy s touto situaciou, ja by som bola ozaj najradsej keby isiel na MD na tych 9 tyzdnov ako mu oficialne vychadza a bol by s nami doma. Nerada by som prisla o tu tehotensku davku, ale ak hovorite ze to s tym nema nic spolocne.. Neviem ake su tam poziadavky, ale nemocensky poistena som stale bez prestania a PP mi trva stale..

monulkaaaa
autor
22. feb 2022

A ako je to s mojim zamestnavatelom? Pokial som na RD tak som v ochrannej lehote a nemoze mi dat vypoved? Ak budem stale na RD a zrieknem sa teda toho prispevku 383 eur ci kolko, a budem si sama platit odvody, ajtak ma nemoze vyhodit?