Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Otehotnela som po ukončení pracovného pomeru. Mám ísť na maródku?

deniskaa1
25. nov 2014

chcem sa opytat ci mam narok na poberanie pn alebo neakej davky kym pojdem na matersku alebo nie vdaka

kvietocek55
25. nov 2014

No zalezi kedy ta vypísal.. ak do 7 dni po ukončení PP tak máš nárok na PN. A ak si bola tehotná už počas PP tak myslim ze aj materskú dostaneš. Ak si otehotnela až potom tak nie.

safranca15
25. nov 2014

ja som otehotnela 5mes po tom ako ma prepustili bola som na urade prace cely cas odvtedy ako ma prepustili na pn som isla az v 5 mes tehu a mala som normalne marodku a aeste aj matersku som mala pretoze zevraj to je tak ze ak otehotnies skor ako 2 roky po ukonceni PP tak mas narok na matersku ale musis mat odrobenych 270 dni

boled
26. nov 2014

no ja som dostala po 7 rokoch vypoved k 31.08.2014, cize 270 dni odrobených urcite mam. V septembri som zistila, ze som tehotná, ale kedze to bolo az po výpovedi, tak nespadam do 8 mesacnej lehoty. Na sociálke mi povedali, ze k tomu aby som mala narok na matersku musim mat odrobených tých 270dní a + v den nastupu na matersku musim byt platcom nemocenskeho poistenia = cize ludovo povedane, bud som si mala platit dobrovolne nemocenske poistenie, alebo si najst novu pracu... taka je moja skusenost.

gapa
1. dec 2014

či budeš mať nárok na nemocské a materské záleží, či si bola tehotná v posledný den trvania nem.poistenia zamestnanca (obvykle je to posledný den trvania prac.pomeru, ale napr. u mamičiek čo čerpali rodič.dovolenku to je inak).
- Ak áno, tak nárok na nemocenské budeš mať istotne, len ak ti vznikne pn neskôr ako na 7mi den po ukončení nem.poistenia zamestnaca, tak treba od lekára priniesť potvrdenie, že si tehotná a aj si bola tehotná v poslendý den trvania nem.poistenia/pp = napísať konkrétny dátum. to pridať k pn.
- na nárok na matersksé okrem toho musíš mať splnenú aj podmienku, že musíš mať aspon 270kalend.dní nem.poistenia v období dva roky pred skutočným dnom pôrodu, tj. napr. ak porodíš 22.6.2015, tak sa sleduje obdobie 22.6.2013-21.6.2015, či tam máš tých 270dní. Nástup na md treba presne 6týž. pred termínom!!! ani o den skôr!! (ak ti netrvá enm.poistenie v den nástupu na md)

Tu začni písať odpoveď...

Odošli