Ovplyvní maródka materskú?

Ahojte, chcela by som sa spýtať. Od 1.9.2014 som zamestnaná na dobu neurčitú. Od 19.10.2015 som teraz PN od obvodného, keď mi ukončí PN chcela by som ísť ku gynekológovi aby ma vypísal na PN na dlhšiu dobu, prípadne až do nástupu na MD, z toho dôvodu že mi bolo v práci oznámené že tehotenstvo nie je choroba, musím stáť 12h vkuse, tahať sa s ťažkými krabicami, mať stále pozornosť naplno a momentálne jediné čoho som schopná je doma spať. Som malátna, unavená, bolí ma chrbát. Dúfam že mi gynekológ tú PN vôbec dá. Ale hlavne som sa chcela spýtať, ako sa mi bude rátať materská ak by som bola PN až do nástupu na MD? Momentálne mám odpracovaných 270 dní aj viac, len neviem či sa to počíta bezprostredne pred nástupom na MD. Teraz som v 10tt takže dovtedy je ešte ďaleko, termín mám zatiaľ vyrátaný na 18.5.2016. Prosím poraďte, vôbec tomu nerozumiem a neviem čo mám robiť. Ďakujem pekne 🙂

sosanna88
28. okt 2015

tak mudrovat nejdem lebo nie som ,,uradnicka,,
ale z vlastnej skusenosti...nastup do zamestnania 2.9.2010, nastup na PN 18.6.2012, na MD 12.12.2012
na PN-ke som bola od 8tyz. najprv nechcene, potom ,,dobrovolne,, na rovinu som povedala svojmu gyndosovi, ze sa na pracu aku vykonavam pocas tehu necitim, hoci ano, tehu nie je choroba, ale nie nadarmo sa mu hovori ,,iny stav,, Jedna zena vynosi dieta ani nevie ako a dalsia sa citi na prd, celkovo je rada, ze je rada.
Matersku som mala vyratanu z platu, PN ka ju absolut neovplyvnila.

gapa
28. okt 2015

v istých prípadoch môže, ale u teba ani nie. Ovplyvní napr. ak je v tzv. rozhodujúcom období málo dní a vela víkendov, cez ktoré nič človek nezarobí, ale mzda (vym.základ) sa medzi ne rozrátava. Tj. kedže nástup na md bude rok 2016, tak sa ti bude rátať nemocnské z roku 2015 a dni pn sa vynímajú, tj. ak by pn trvala minimálne do konca roku 2015, tak by sa rátala z obdobia a vym.základu v obd. 1.1.-18.10.2015, vymeriavací základ (obvykle hrubá mzda) deleno počet kalend. dní v tomto období x 65% je tento rok (budúci vraj by malo byť 70%, ak schvália) a to máš na 1kalendárny den. To vynásob počtom kalend.dní v mesiaci bud 30 alebo 31.
Moja skúsenost s pn pri tehu, lahšie ju dostať od obvodného ako u gynekologa, no to je individuálne.

8291
28. okt 2015

S kolegynou sme otehotbneli s rozdielom jedného mesiaca.ona pracovala až do materskej,ja PN od 6 tt až do materskej.matersku sme mali rovnakú rozdiel mozno 10€