Partner pracujúci v Rakúsku vs. Nárok na materskú

jankacecilka
8. júl 2019

Dobrý deň, vie mi niekto poradiť, či mám nárok na materskú a následne na rodičovskú v Rakúsku.
Partner je pracujúci v Rakúsku, ja pracujem na Slovensku, trvalý pobyt máme spoločný v Rakúsku. Známa z odborov mi tvrdí, že je možné poberať materskú a rodičovskú z Rakúska. Načo mám v tomto prípade nárok ? Ďakujem 🙂

nickpick
8. júl 2019

@jankacecilka kedze pracujes na SK, matersku by si mala dostavat zo SK, ale rodicovsky prispevok a rodinne pridavky z AT, co sa tyka rodicovskeho prispevku je mozne, ze on budes musiet poziadat aj na SK a z AT ti dorovnaju rozdiel, skus si zavolat na UPSVAR a spytat sa ich na svoj pripad, vela informacii sa da najst na ich stranke, pripadne kontaktuj v AT Arbeitskammer, tiez poskytuju poradenstvo prave na tuto temu (bud v skupinachh, alebo mozes poziadat o osobny termin a prebrat s poradcom vsetky svoje otazky....

berika
8. júl 2019

@jankacecilka mate narok na doplatenie rozdielu, ale žiadať si môžete až po posudeni rodinných pridavkov na dieťa

berika
8. júl 2019

@nickpick ak pracuje na Slovensku, jednoznačne si najprv pižiada o všetky dávky na Slovensku, V AT už len rozdiely

nickpick
8. júl 2019

@berika lenze bydlisko maju v AT a aj partner tam pracuje, neviem ci v tomto pripade to nie je urcujuci faktor, ktora krajina bude primarne vyplacat davky, na stranke UPSVARU som sa docitala toto: https://www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina...

malinajahoda
8. júl 2019

@jankacecilka ak nastupis na materskú, budeš ešte v PP?

jankacecilka
autor
9. júl 2019

@malinajahoda čo myslíš pod skratkou PP ?

jankacecilka
autor
9. júl 2019

@nickpick presne ako píšeš, skúsim zavolať na úrad práce. Bydlisko, lekár a všetky ostatné veci bábätka budú v AT.

malinajahoda
9. júl 2019

@jankacecilka pracovný pomer

jankacecilka
autor
9. júl 2019

@malinajahoda pracovný pomer mám na dobu neurčitú a mám odpracované viac ako 270 dní.

malinajahoda
9. júl 2019

@jankacecilka takže ak máš dobu neurčitú, tak platí to co napísala
@berika

aviska
9. júl 2019

Ak partner pracuje v Rakusku a ja za neho odvadzane socialne poistenie v Rakusky, vznika Vam narok poberat pridavky na dieta z Rakuska a do 3. rokov veku dietata. Ak poberate pridavky a rodicovsky prispevok aj na Slovensku, z Rakuska mate narok na vyplacanie ich prispevkov znizenych o vysku slovenskych. Ak nepoberate na Slovensku tieto prispevky, narok mate ziadat o tieto prispevky v plnej vyske zo zahranicia.

jaroe
1. jan 2020

@jankacecilka prosim ťa nevieš náhodou, či je v AT nejaké extra voľno pre otecka kvôli pôrodu?

vroni
1. jan 2020

@jankacecilka, materskú budeš dostávať z Sk. Rodinné prídavky v plnej výške z AT, po skončení materskej máš nárok na RP z AT. O rodinné prídavky musíš žiadať hneď po pôrode, robia s nimi najväčšie teatro a keď patríte pod daňový úrad často atakovany zahraničnými žiadosťami, trvá to nekonečne dlho (6 mesiacov sú u nich bleskovky), žiadosť o RP sa dava na poisťovňu, treba potvrdenie o prisúdení rodinných prídavkov (alebo aspoň potvrdenú žiadosť), to zvykne byt maximálne do mesiaca rozhodnuté.

jankacecilka
autor
2. jan 2020

@jaroe môj priateľ dostal platené voľno 2 dni + má možnosť papa monat do veku 6 mesiacov dieťaťa
Neviem či je to tak všade v Rakúsku

vroni
2. jan 2020

@jankacecilka, Papamonat existuje len po dobu trvania materskej dovolenky, tj. 8, resp. 12 týždňov po pôrode. Aj keď neviem posúdiť, ako si miestni byrokrati poradia s dlhšou slovenskou materskou....

jankacecilka
autor
2. jan 2020

@vroni Nehádam sa ohľadne Papamonat.
Takto to má v práci nastavené môj priateľ.

vroni
2. jan 2020

@jankacecilka, ved preto vravím, nech si to overí. Papamonat je pomerne nová vec, mohol mať v práci iné nastavenie podľa kolektívnej zmluvy, ale teraz je to upravene zákonom, ten je nad zmluvu, aby mu to neprepadlo....

evita860
13. máj 2020

@aviska
@vroni baby tým že sa zvýšil rodicak na sk nič nechcú doplácať pretože v konečnom dôsledku dostanete na Sk viac ako v AT ! Máte s tým skusenost? Nám dnes prišiel papier že nemáme nárok na žiadny doplatok pre tento dôvod
@jaroe
@malinajahoda

malinajahoda
13. máj 2020

@evita860 ja este stale riešim rodičák v AT. Nedostali sme zatiaľ ani korunu.

evita860
13. máj 2020

@malinajahoda no my sme podávali žiadosť v septembri 2019 dnes prišlo že nemáme nárok na nič keďže poberám rodicak na SK

malinajahoda
13. máj 2020

@evita860 ja tu nepoberam nič, lebo som nezamestnana.

aviska
13. máj 2020

@evita860 to nemozu a ked pojdes do prace co bude dovod, nedoplatime lebo mate plat?

evita860
13. máj 2020

@aviska no manžel tam dnes volal a povedala mu že keď si spočítam koľko dostanem od SK do 3 rokov tak je to ešte viac ako vypláca AT tak tým pádom mi nemajú čo doplatiť! Žiadali smw prvú variantu vyplatenia čiže do oka dieťaťa.... mala má v júni rok a ja na sk poberám rodicak od januára ten zvýšený... mysleli sme že doplatia do toho roka normálne ale vraj nie

evita860
13. máj 2020

@malinajahoda a kedy si podávala žiadosť?

aviska
13. máj 2020

@evita860 to je dovne lebo napr keby si mala základný tych 14€ nieco co vypláca Rakúsku rodicak do 30 mesiacov dieťaťa co je 435€ +100€ prídavky tak v Rakúsku furt dostanes viac ako na Slovensku 370+24. Ale hlavne nechapem preco pletú rodicak a prídavky to uz nemam pocit ze sme v EU ale ze kazdy stat hrabe len na seba a nepozerá na to ze tam slovak maká a plati dane a odvody zo mzdy.

malinajahoda
13. máj 2020

@evita860 ešte v decembri. Lebo dovtedy sme čakali na schválenie rodinných. Teraz som im ešte posielala papiere ohľadom zdravotných poisťovní.

evita860
13. máj 2020

@aviska neviem či pletú rodicak a prídavky tam ide skôr o celkovú sumu rodicaku na sk... ak dostanem 2,5 roka od Sk 370€ čo je 11100€ tak keď si prirátajú ešte materské čo som mala minimálne tak aj tak už prekračujem to čo vypláca vlastne Rakusko tak v podstate doplatok nevznika

evita860
13. máj 2020

@malinajahoda no my sme začali v septembri a teraz mame vyjadrenie aj keď zomierajúce😏

malinajahoda
13. máj 2020

@evita860 ja sama som zvedavá ako dopadneme. Prosím ťa, v AT je do akého veku vyplacany rodičák?

malinajahoda
13. máj 2020

@evita860 neviem či do 2,5 alebo do 3 rokov.