Po materskej nástup na dovolenku a po dovolenke nástup na rodičak

saga00
22. okt 2015

Má niekto skúsenosť s takouto kombináciou? Končí mi materská a z práce mi volali či si budem čerpať dovolenku alebo nastúpim hneď na rodičák. Peniaze sa každopádne zídu ale je to nejaká novinka toto?

liz_lemon
22. okt 2015

@saga00 toto by som nerobila, nikdy nevies, ci sa ti dovolenka nezide, po skonceni RD

evittam
23. okt 2015

@saga00 Presne ako píše liz_lemon. Určite by som to nerobila.

yaska
23. okt 2015

dovolenku si mozes nechat a vycerpat po ukonceni RD, resp. mozes poziadat o preplatenie dovolenky a z MD prejst plynulo na RD. tiez je tu riziko, ze ked bude cerpat dovolenku tak ti mozu ukoncit pracovny pomer.

marianka0101
23. okt 2015

@saga00 určite si nečerpaj dovolenku teraz, až po skončení rodičáku, mohli by ti dať výpoveď. A tá dovolenka sa ti zíde keď nastúpiš do práce a dieťa bude choré. Tá dovolenka ti neprepadne, ja by som si ju teraz nevybrala.

marianka0101
23. okt 2015

@saga00 ešte mi napadlo, aby bolo všetko ako má byť, mala by si teraz oznámiť zamestnávateľovi písomnou formou, že po skončení MD ostávaš na rodičovskej do 3 rokov veku dieťaťa... Inak by ťa tiež mohli prepustiť, ak po MD nenastúpiš do práce

magic08
23. okt 2015

nie je to ziadna novinka. bezne to tak funguje. ja som to tak urobila pri oboch detoch. ide koniec roka, nie u kazdeho zamestnavatela mozes preniest staru dovolenku do noveho roka. Aspon my tu moznost nemame. Takze som si nechala dovolneku preplatit. na rodicaku som potom bola cely dalsi rok a nastupovala som opat do prace na ten dalsi rok, takze sa mi to oplatilo

eeffka
23. okt 2015

@magic08 u kazdeho zamestnavatela sa to da preniest dovolenka pokial prechadzas z MD na RD, treba si poriadne nastudovat zakony.

@saga00 Ja osobne by som to nerobila, mozes dostat vypoved a navyse ako baby pisu ta dovolenka sa ti zide az dieta pojde do kolektivu a budes s nim viac doma ako v praci. Vtedy si clovek dobre premysli ci pojde na 55% PNku alebo 100% dovolenku

magic08
23. okt 2015

@eeffka preniest ano, ale len z roka na rok. Nie do dalsich rokov. Poriadne studujem zakony

liz_lemon
23. okt 2015

@magic08 ked si na MD/RD mas vynimku, a mozes prenasat tolko rokov, kolko si na MD/RD

eeffka
23. okt 2015

@magic08 naozaj?
§113 ods 3
(3) Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre
čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca
nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ
poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

magic08
23. okt 2015

@liz_lemon
@eeffka toto plati aj pre statnu spravu?

zuska2001
23. okt 2015

ja to mám takto urobené. ked som otehotnela, dovolenku som si šetrila, lebo som nevedela, či ma nehodia na rizikové. Pracujem ako učiteľka, takže mám tej dovolenky aj trošku viac. Po materskej mám teraz cca mesiac a pol dovolenku a potom rodičák. dovolenky mi ostalo ešte dva týždne, ale zase viem, že do práce sa idem vrátiť , ked bude mať malý rok a pol. Ak nastanu komplikácie ( v práci, alebo bude malý chorý) vrátim sa domov.

eeffka
23. okt 2015

@magic08 myslim ze ano nakolko Zakon o štatnej sluzbe sa odvolava na zakonnik prace.

marianka0101
23. okt 2015

@magic08 svagrina je zdravotna sestra, ma 5 deti, vsetko retazove porody. Pred 3 rokmi nastupila do prace a mala cez 100 dni dovolenky. Dovolenka po materskej sa prenasa na 100%. Ja som mala 2 porody po sebe, v roku 2009 som odchadzala na MD a vycerpala som za ten rok celu dovolenku. Pocas MD, rodicovskej, znovu MD a znovu rodicovskej mi pribudlo 28,5 dna dovolenky. Ta dovolenka sa rata specialne podla datumov, kazdemu to urobi inak. Mne to vyslo takto

magic08
23. okt 2015

@marianka0101 ale nie v statnej sprave. ak by to tak bolo teraz by som mala mat skoro 70 dni dovolenky, a mam len 20. takze na statnu sluzbu platia ine zakony.

magic08
23. okt 2015

@eeffka ak by to tak bolo teraz mam skoro 70 dni dovolenky, no mam len 20.

majusqa77
23. okt 2015

@magic08 dovolenka ti vznika len pocas MD, nie RD. a velmi zalezi na dátumoch, nieje to alikvotne. zisti si to a daj preratat, castokrat sa mzdarky v tomto smere mylia...

magic08
23. okt 2015

@majusqa77 tak to asi nie, si precitaj co tu skopirovala eeffka... Podla toho vznika dovolenka aj pocas rodicovskej dovolenky, nie len pocas materskej
§113 ods 3
(3) Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre
čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca
nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ
poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

kikuleenka
23. okt 2015

@magic08 zle si to vysvetlujes, trhas z kontextu, cerpat nevycerpanu dovolenku je nieco ine, ako vznik naroku na dovolenku...narok na dovolenku pocas RD nevznika, iba pocas MD.

majusqa77
23. okt 2015

@magic08 ty kopirujes o tom, ze ak si nemozes cerpat dovolenku pocas MD alebo RD, ze sa presuva. ja ti pisem, ze pocas tvojej RD ti narok na dovolenku nevznika. iba MD sa berie ako odpracovana doba

eeffka
23. okt 2015

@magic08 pocas RD ti moze ( nemusi) vzniknut narok na dovolenku, velmi zalezi od konkretnych datumov

marianka0101
23. okt 2015

@magic08 ak chces, napis presne od do ako si bola na MD a rodicovskej a mozem ti pozriet, na kokko dovolenky presne mas narok podla ZP. Ale mozem to pozriet az vecer.