Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

emao
8. feb 2018

je tu niekto kto sa vyzna a poradí mi??
ale naozaj niekto kto vie ako to vyriešiť, lebo ohľadom tejto témy som sem na koníka písala už niekoľko krát a normálne mi nikto neporadil..
ide o rodičovský príspevok že rakúska..
už to sú asi aj tri roky, presne neviem teraz narýchlo, čo to vybavujeme.. manžel tam vtedy pracoval už niekoľko rokov ( momentálne už nie), ale mala by som mať nárok na rodičovský odtiaľ.. dva roky som im vypisovala čo sa deje a zakaždým odpisali len že čakajú na papiere zo slov. úradov.. potom nič a teraz pred pol rokom cca poslali nejaké doplňujúce papiere ktoré sme im mali poslať späť, lenže mi to poslali na trvalý pobyt kde nebyvam a nestihla som to odoslať v termíne späť.. chcela by som vedieť či mám všetko odznova poslať a čo všetko konkrétne tam treba, pretože už si to nepamatam, ale furt im niečo chýbalo..
aspoň keby sa vyjadrili, že nemám nárok odtiaľ poberat rod.prispevok, pretože v tom čase som mala stopnuty aj tu a aspoň by mi ho tu doplatili spätne.. lenže neonuvali sa s tým zaoberať..

balkica
9. feb 2018

@emao tu uz pomoze jedine kontaktovat ombudsmana, opisatu strucne problem a on sa Vam vyjadri

drobcek88
16. mar 2018

Možno mi budete vedieť pomôcť , za každú radu budem vďačná. Do konca marca mame schválené prídavky a materskú 30+6, prišiel papier, čo mame znova doložiť a žiadajú od manžela ewr anmeldebescheinigung. Manžel pracuje v at ako živnostník, má tam prechodný pobyt už 10rokov, ale anmeldebescheinigung nemá. Na internete čítam samé protichodne informácie,vraj ak len pracuje nemusí ho mat, neviete mi poradiť, má ho vybavovať alebo nie? Ďakujem za každú pomoc 🙏

wanesaz
16. mar 2018

@drobcek88 no tak ten anmeldevescheinigung by mam mat rozhodne a nechcem napisat zle, ale aai bude aj nejaka pokuta, pretoze tam sa treba do urciteho casu nahlasit. Ja tiez zihem na sk, otec maleho je rakusak, tiez som poverala vsetko z ramuska, moemntalne uz iba pridacky, lebo som mala variantu 20,a pri zivnostinikoch je len takato mozna. Als narok stw mali urcite, len tak ide o to, ze pokial ich stale neotravujete tak oni sa nato s prepacenim vykasku. Ale kontaktovat ombusmana by bolo asi nejlepsie.

wanesaz
16. mar 2018

@wanesaz ale tak ja som tam tiež pracovala ako zivnostnik.

drobcek88
19. mar 2018

@wanesaz manžel bol dnes na úrade a povedali, že mu to nevystavia, lebo tam nebýva a keďže tam pracuje , tak ho berú len ako “pendla”, keďže je dva týždne na sk a dva v at. A tiež mu povedali, že keď tam nebýva nemá nárok na prídavky .... nechápem...

wanesaz
19. mar 2018

@drobcek88 a nema tam ani prechodny pobyt? Fuha no tak potom neviem, ja som mala prechodny pobyt tiez, sice som tam byvala, ale to sa ma nikto nepytal. Vystavili, platila som nieco zato ale pri vybavovani pridavkov a rodicaku si nikto taketo nepytal. Tak to ma mrzi

wanesaz
19. mar 2018

@drobcek88 ale na pridavky narok podla mna musite mat, zvazuje sa o tom, ze zavedu zakon, ze deti ktore tam neziju, nebudu mat narok na rakuske pridavky, ale este neni odsuhlaseny, a keby aj bol, tak az od buduceho roku. No tak skuste kontaktovat ombusmana a budete mudresji.

drobcek88
19. mar 2018

Prechodný pobyt tam má, všetko to dokladoval nám začiatku, keď nám och schválili a teraz pri predĺžení robia takéto problémy. Uvidíme, ďakujem za pomoc 😉

vroni
19. mar 2018

@drobcek88, blbost. Ma tu byt, potrebuje Anmelde, nema, nepotrebuje. Bodka. S narokom na rodinne pridavky to nema absolutne nic spolocne. Dolezite fuchtle na uradoch milujem. Hovno vedia, ale rady rozdavaju napriek tomu. Samozrejme, ze MA narok na pridavky. Anmelde sa “nevybavuje“, to sa len oznamuje: tj.donesiem hlasku o pobyte, ecard, fotku a niekde chcu aj pracovnu zmluvu a hotovo. Neziadam o nic, oznamujem, ze tu mam pobyt.

drobcek88
19. mar 2018

@vroni on vo Viedni byt nemá, býva u pana , o ktorého sa stará. Neviem či sa to berie do uvahy

vroni
19. mar 2018

@drobcek88, pod “ma byt“ som mala na mysli, ze je niekde prihlaseny k pobytu. Fuk, ci trvalemu ci prechodnemu.

drobcek88
19. mar 2018

@vroni je k prechodnému a aj napriek tomu mu to odmietli vydať,alebo teda prihlásiť ho

vroni
19. mar 2018

@drobcek88, tak alebo nerozumel alebo treba ist za nadriadenym dotycnej riadeitelky vesmiru. Ked ma Meldezettel, poistenie a zmluvu, vydat mu to musia.

nikuskakri
6. aug 2018

@balkica už ste mi raz dobre poradili, preto sa obraciam na vás. Chcem sa opýtať, kedy sa vyplácajú prídavky v Rakúsku, či za konkrétny mesiac alebo mesiac pozadu. A tiež či neviete, kedy chodia na účet KGB, nejaký konkrétne dátumy, kedy to zvyknú vyplácať? Rozhodnutie už máme doma, prišlo min. týždeň, ale peniaze ešte nedorazili.

balkica
6. aug 2018

@nikuskakri keby nieco piste mi kludne do spravy. Aj na toto Vam idem napisat odpoved so spravy 🙂

lula313
19. dec 2018

Viete mi prosím vysvetlit tie varianty pri rodicaku? Ak si dam variantu dva roky, pocita sa 24 mesiacov od konca nároku na materske, ktoré mi bolo vyplácané z SK, alebo sa to pocita do dovŕšenia 24 mesiacov dietata? V mojom prípade budem žiadať o doplatenie diferenzu a neviem, ktorý variant by bol pre mna najlepsi, ak by som po dvoch rokoch od narodenia dcéry chcela porodiť druhé babatko(ak sa nám podari). Dakujem

balkica
19. dec 2018

@lula313 do dovrsenia toho veku. Tazko povedat, lebo sa Vam nemusi podarit hned ale ak to tak planujete, tak dvojrocna bude najlepsia

lula313
19. dec 2018

@balkica Dakujem, dcerka sa nám podarila na 1x plánovaného snaženia, tak dufam, že nebudeme mat dlho problem, aj keď teda môže sa stať čokoľvek.. budem sa musieť poponáhlať do prace, lebo mame vysoku hypotéku, preto musíme mat všetko “prepocitane”..

balkica
20. dec 2018

@lula313 my sme boli tiez tak. Syn bol "na prvu supu" a dcere to trvalo par mesiacov 😁 Tak odporucam zacat v predstihu 😎 Ale dobre uvazujete, treba si vsetko vopred vyzistit a prepocitat 👍😊

bosorkabb
20. dec 2018

V septembri manžel ukončil prácu v Rakúsku, všetko sme oznámili. Prídavky stopli hneď. Ale rodičovský to je iný problém.
Maju všetky papiere čo chceli a doteraz nezaplatili nič. Čakala som že vyplatia teda všetko naraz, mala som variantu 20 ale nič. Myslíte že doplatia neskôr?

adkabenkova
30. jan 2024

@werka2401 dobrý večer!chcela by som sa opýtať,keď som od 3.1.na materskej dovolenke ,materskú budem poberať z rakúska,keďže som tam pracovala a som tam aj poistená,chcela by som opýtať,ku koľkemu v mesiaci Vám nabiehaju peniažky?ako som písala od 3.1.24 som na materskej ,a ešte mi neprišlo nič ,tak ci mam ešte čakať,či mi prídu až bud.mesiac alebo mam napísať do poisťovne ci je všetko v poriadku ?! Dakujem za radu