Podpora po rodičovskej

kozarovab
4. jún 2019

Prosím pomôžte mi zorientovať sa. 5.9.2019 mi končí rodičovská, do práce už nechcem nastúpiť kvôli dochadzaniu, takže by som dala výpoveď dohodou k 5.9. a následne by mi zamestnávateľ preplatil dovolenku. Ak dovtedy nenájdem pracu pôjdem na úrad práce.
Otázka ale znie ako mi vyrátajú podporu:
Dočítala som sa ze z toho čo som odpracovala predtým, teda z posledných 2 rokov pred nástupom na materskú.
Ale tiež som sa dopočula že je dobre ísť aspoň na 1 deň do práce,ale to nechápem že prečo? Inak mi bude rátame podpora v nezamestnanosti? V čom je rozdiel ? ďakujem

luliu
4. jún 2019

@kozarovab ak vycerpes jeden deň dovolenky, teda nastupis do prace a ostatnú dovolenku ti preplatia dostaneš max možnú podporu v nezamestnanosti

marcelatje
4. jún 2019

Ak odpracujes jeden deň a zamestnávateľ ti preplatí dovolenku, umelo ti tým navýši vymeriavací základ z ktorého sa ti bude vypočítavat podpora v nezamestnanosti. Takýmto spôsobom môžeš získať maximalnu podporu aj s minimalnym príjmom.
Inak ti bude podporu vypočítavat z predpokladaného príjmu.
Ci sa ti oplatí ten jeden deň odpracovat/dovolenkovať musíš vedieť ty, podla toho, koľko zarábas.

kozarovab
autor
4. jún 2019

@marcelatje ďakujem za vysvetlenie, uvidím ako sa dohodnem na personálnom, hádam mi vyhovejú aby som dala týždeň dovolenku a potom ukončila pomer dohodou, s tým že mi preplatia zvyšok dovolenky za 3 roky

marcelatje
4. jún 2019

@kozarovab ty nemáš nárok na dovolenku za tri roky. Nárok to vzniká len počas materskej, nie rodičovskej. To, koľko dní sa ti oplatí pracovať závisí od toho, koľko ti preplatia, pretože vyplatená suma sa rozpocita na počet odpracovaných dní. Priklad zjednoduseny: vyplatia ti 500 eur, ak odpracujes 1 deň tvoj VZ je 500 eur
Ak odpracujes 5 dní, tvoj vymeriavací základ je 500:5 = 100

luliu
4. jún 2019

@kozarovab nie týždeň, jeden den

kozarovab
autor
4. jún 2019

@marcelatje tak to je divné, lebo baby u nás keď došli po rodičovskej,tak im zamestnávateľ nariadil hneď na druhý deň čerpať aspoň mesiac dovolenky, proste mali nárok na 80 dní dovolenky a bolo im povedané že aspoň 50 dní musia vyčerpať

kozarovab
autor
4. jún 2019

@marcelatje to som si už čítala aj ja....asi zavolám na personálne a zistím na čo mám nárok

marcelatje
4. jún 2019

@kozarovab to bude ideálne, lebo ak máte kolektívnu zmluvu neviem co je v nej 🤷‍♀️

luliu
4. jún 2019

@kozarovab áno, zamestnávateľ nemusí s tým súhlasiť. Ale nárok na max materskú budeš mat len vtedy, inak nie. Ak budeš musieť vyčerpať dovolenku, teda výpovedná lehota, tak dostaneš podporu v sume podľa tvojho zarobku

kolecko11
4. jún 2019

@kozarovab to určite nie. Dovolenka sa nadobúda vždy len počas Materskej nie rodičovskej

kozarovab
autor
4. jún 2019

@kolecko11 takže ak som v júni 2016 vyčerpala zvyšok dovolenky za kalendárny rok, od júla 2016 som nastúpila na materskú , potom plynule rodičovská tak mi vlastne nemajú čo preplatiť...

kolecko11
5. jún 2019

@kozarovab ak bola materská ukončená ešte v rámci roka 2016, tak áno, už nemáte čo nadobudnúť. Prešla ste na RD a tam už bohuzial dovolenka neprináleží...len tych úžasných 200eur od štátu 🤷‍♀️

marcelatje
6. jún 2019

@kolecko11 tých 200 eur od štátu je skutočne úžasných. RD je dobrovoľná a je super ze mi niekto prispieva keď sa rozhodnem nepracovat. Je to len príspevok a nie je určený na vyžitie.

evittam
6. jún 2019

@kozarovab Presne dátumy MD? Ak dobre pocitam tak si nastúpila na MD cca 25.7.2016,cize v tomto prípade si bola na MD do 19.3.2017. Za r.2017 ti patrí dovolenka kratena o 5/12.
@marcelatje suhlasim.😉

kolecko11
6. jún 2019

@marcelatje áno, je to super, keď máš 2deti v rozmedzí do 3rokov, štátnu škôlku/jasličky nedostaneš a si doma s 200eur, pretože zamestnávateľ mi vzhľadom na moju pracovnú pozíciu nemôže umožniť upravenú prác.dobu a takisto na pohovore keď som povedala, že mám 2 malé deti, neboli nadšení...
Ja to nekritizujem, len skutočne nemám za vo byt vďačná. Pracovala som povodne za veľmi vysokú mzdu, štátu som na odvodoch odviedla obrovské peniaze, za ktoré som zatiaľ nedostala ziadne adekvátne služby...zdravotné vôbec nie ... takte sa skutočne necítim za tych 200eur vďačná

evittam
6. jún 2019

@kolecko11 Lenže tych 200Eur nejde z tvojich odvodov.

kolecko11
6. jún 2019

@evittam to ani netvrdím, dávam do rovnice to, čo som “štátu” odviedla vs. “to čo dostávam/e”

luliu
6. jún 2019

@kolecko11 ved nemusíš byť na rodičovskej, môžeš ísť pracovať...

evittam
6. jún 2019

@kolecko11 Lenze tou rovnicou to tvrdis. To treba pochopiť.

marcelatje
6. jún 2019

@kolecko11 ja ta chápem, po prvom dieťati som išla pracovať na skrátený úväzok a z vízie krásnej materskej pri druhom mi zostali len sklamane očakávania. Tiež som tak prišla o dosť peňazí, ale naučila som sa s tým žiť. Nič nečakám, všetko čo dostanem je bonus.
Ale uznávam, ze by sa malo vytvoriť viac pracovných miest s flexibilným pracovným časom ako aj dĺžkou úväzku pre matky. Sama pracujem na skrátený úväzok, môžem si povedať kedy prídem. Popravde si neviem predstaviť pracovať denne do neviem kedy. Potom variť, prať, upratovať, učiť sa, cvičiť a deti sú kde? Takto všetko potrebné urobím keď som doma, chodím s deťmi po výletoch kým sa dá, v kľude si naplánujem lekárov bez stresu co mi zasa povie zamestnávateľ, pomôžem mame keď to potrebuje a je to super. Skutočne by toto malo byt umožnené všetkým matkám.

kolecko11
6. jún 2019

@luliu prepáč, ale skutočne nemienim diskutovať na tuto tému s ľudmi, ktorí majú klapky na očiach . Všetko dobre prajem

kolecko11
6. jún 2019

@evittam prajem Vám všetko dobre, lebo diskusia u Vás nepripadá do úvahy , takze ži a nechaj žiť a dovoľ ľuďom vyjadrit svoj názor do buducna

luliu
6. jún 2019

@kolecko11 v čom mam klapky na očiach, pozri sa na zahraničie. Ženy môžu byť doma pri dieťati pár mesiacov a potom hajde do prace. A u nás, ženy doma do 3r veku dieťaťa a ešte sa budú sťažovať na nízky príspevok.

evittam
6. jún 2019

@kolecko11 Ja zijem a nechavam zit. Ak ti nestačí RP treba pracovať, je to len prispevok nic viac a nema nič spoločné s tvojimi odvodmi. Bohužiaľ. To treba pochopiť. Ja to pisem ako to je. A viem o com. 😉
Mali by zmeniť sociálny system-ako píše napr.
@marcelatje
Ja som pred prvým tehotenstvom odvádzala nemale dane a odvody 10rokov a len pre zmenu životnej situácie som nedostala MD ale len RP. A? Co som akoze mala robiť?!
Taka "sikovna" studentka staci ze ma 270dni NP napr.z dohody za 20Eur a zaplatí si pár dni DNP z maxima da sa na PN a ma max.MD ak to stihne ako treba.....Takze diskusia nie je o biednom RP ale o na prd systeme. Klapky na ociach mas ty sama. Ja presne viem ako to tu funguje.
Su tu zeny uz na druhej RD co kazdy mesiac vypisuju kedy bude RP a aky je biedny....a ako ho maju zvysit....To ze sú to len predvolebné sľuby nevidi ani jedna z nich (teda cest vynimkam) len by naďalej sedeli na zadku a brali peniaze a nebodaj neprídu 15. ale az 16....
To je všetko z mojej strany k tebe. Pekný večer.

dantebel
13. jún 2019

Ahojte baby poradíte prosím aj mne? Teraz mi končí rodičovská dovolenka 23.6. som zamestnaná na dobu neurčitú, zmluvu mám na skrátený úväzok 30 hodín týždenne , počas mojej RD sa podnik zrušil majitelia ho predali ale majú ďalšie dva takže mala by som sa kde vrátiť..ale už to nie je pre mňa vyhovujúce( dochádzanie do práce) takže by som chcela ísť na podporu ...mám na ňu narok? Počas tehotenstva som bola PN. Matersku som brala od 15.4. 2016 pol roka potom rodičovská dovolenka. Na páske som mala minimálnu mzdu..koľko by mi podpora zhruba vyšla? Ďakujem za pomoc ja sa úplne strácam...

evittam
13. jún 2019

@dantebel Tak ako píšeme dookola. Dohoda o skončení PP k 24.6., vycerpes 1den dovolenky, zvysok preplatia a budes mat max.podporu.
A MD si nepoberala polroka ale 34tyzdnov.

dantebel
13. jún 2019

@evittam ďakujem len som si nebola istá keď tam je ten skrátený úväzok ...už len dúfam že mi tam ostala dovolenka 🙏 ale ďakujem veľmi pekne za ochotu!!

evittam
13. jún 2019

@dantebel Narok na dovolenku vzniká aj pocas MD.

dantebel
14. jún 2019

@evittam ďakujem 👍