Podpora počas rodičovskej a muž na materskej

janushka7
15. mar 2022

Ahojte,
Potrebujem poradiť. Momentálne som na rodicaku a keďže v práci som dostala k 31.12 2020 výpoveď chcela by som využiť požiadať o podporu v nezamestnanosti. Viem že o ňu musím požiadať do kona roka 2022. Na materskej som bola od 3.7.2020 a teraz som na RD ako som spomenula. Z akého príjmu sa mi bude rátať podpora a kedy by mi bolo najvýhodnejšie požiadať o ňu? Ak to chápem dobre ak o ňu požiadam do 3.7.2022 bude sa mi počítať z príjmu ktorý som mala v zamestnaní? A ak až v auguste,septembri a neskôr z čoho sa mi bude počítať? Ďalej ,keď požiadam od podporu môže ísť muž na rodičovskú a napríklad o 3 mesiace na materskú ?(ak dobre chápem tak asi nie) ide o to že teraz má minimálnu mzdu tak mu je zbytočne ísť na materskú ale keď bude mať novu prácu s vyšším príjmom a bude tam aspoň 3 mesiace bude mu vypočítana materská z tohoto nového príjmu? Neviem ako to zosúladiť aby nam to vyšlo čo najlepšie😀 každé euro sa nám teraz zíde ...

lucka_ke
15. mar 2022

muž musí ísť v poradí materská, rodičovská - opačne sa nedá
tebe sa podpora bude počítať z príjmu za posledné 2 roky, ak by si v tom období príjem nemala počítalo by sa zo všeobecného vymeriavacieho základu cca z 560 Eur

lenka095
15. mar 2022

@janushka7 možno ti toto pomôže… pozri si príklady https://www.relia.sk/Article.aspx?ID=231

janushka7
autor
15. mar 2022

@lucka_ke to áno, čiže ak by som požiadala o podporu teraz v aprili tak za posledné 2 roky som bola z toho 3 mesiace zamestnaná (april- júl 2020) potom materská a rodičovská - z čoho sa mi to ráta? Iba tie 3 mesiace čo som bola zamestnaná ? A keby som nastúpila po júli 2022 tak by sa mi rátalo zo všeobecného vym.zakladu?

jazula
15. mar 2022

Čo sa týka manžela, tam stačí aby išiel na týždeň na materskú. Aby mal nárok na vyšší rodičák, musí sociálka rozhodnúť, že má nárok na materskú. UPSVAR už potom nerieši, ako dlho ju poberal, aspoň teda to je info, ktoré mám.

lucka_ke
15. mar 2022

@janushka7 presne tak