Polovičný úväzok, maródka, výpoveď a materská

mata1984
2. okt 2014

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť s takýmto problémom. Ak už je vytvorená podobná diskusia, ospravedlňujem sa, nenašla som ju, mám takýto špecifický problém.
O 9/2009 do 30.9.2014 som bola nepretržite zamestnaná. Od 3/2013 na polovičný úvazok na dobu určitú do 30.9.2014. Plat v hrubom pri pol. úvazku 170 €. Od 18.9.2014 som PN kvôli rizikovému tehotenstvu - dvojičky. Na Pn budem asi až do pôrodu cca 3/2015. Viem, že materská bude menšia ako RP, takže požiadam o doplatenie. Zaujímalo by ma niekoľko veci:
- ak by som nastúpila na MD 6.týždňov pred pôrodom, môžem si hneď požiadať aj o doplatenie do výšky RP ? alebo sa RP poskytuje až po pôrode?
- neoplatí sa mi hned požiadať o RP a neriešiť MP(ked ten aj tak bude nižší/??
- môžem si nejako ešte prilepšiť k materskej, napríklad DNP? alebo ked´že som PN neoplatí sa mi to.
- kvôli nízkemu vymeriavaciemu základu mám aj malý nemocenský príspevok, môžem si ho ešte nejako zvýšiť alebo už je neskoro??
- mám zostať PN až do pôrodu?? môžem poberať prípadne aj nemocenské aj materský príspevok, ak by som on požiadala 6. týždnov pred pôrodom?
- prípadne viete mi poradiť ešte niečo, čím by som si mohla vylepšiť finančnú situáciu ohladom MD, RD, kedže pri dvojičkách to budem mať zaujímavé 🙂
Veľmi pekne ďakujem za rady.

eliska2015
28. jan 2015

nie PP+PN maju dokopy nejakych 267 dni. rakusko bolo 3 roky dohoda bola nejake 4 mesiace a PP bol k 31,1,20215 6 masiacov.

zalka
28. jan 2015

@eliska2015 porátaj to presne ... lebo ináč sa môže stať že ostaneš bez MD ... to chceš? asi nie ...

mata1984
autor
7. feb 2015

@zalka Ahoj, môžem sa ešte spýtať ohľadom zrušenia toho DNP?? Písala si, že si to môžem zrušiť buď po PN alebo po MD. Kedže ďalšie detičky neplánujem do roka, tak by som si rada zrušila to DNP. Práceschopná budem od 12. 2.2015, nástup na MD mám 12.2.2015, takže ked zruším PN a odovzdám tlačivo na MD na SP, zrušiť DNP mám k 12.2. alebo k akému dátumu??? či môžem kedykoľvek v priebehu MD???
Zrušiť DNP na tom istom RLFO znamená, že si mám vypýtať ten istý, ktorý som vypisovala pri DNP alebo si tým myslela to isté tlačivo ?? 🙂 Ďakujem

zalka
7. feb 2015

@mata1984 vypisuje sa RFLO ... tj. také isté ako pri prihláške tak aj odhlášku v takom istom dáš vypísanú.
DNP zrušíš kedykoľvek počas MD ... počas MD sa odvody neplatia je hlúposť rušiť pred začatím MD.

mata1984
autor
8. feb 2015

@zalka Ďakujem za odpoveď, to som chcela vedieť, či potom môžem zrušiť DNP kedykolvek počas MD. Ďakujem 🙂

zalka
9. feb 2015

@mata1984 áno kedykoľvek počas MD môžeš DNP zrušiť .. alebo aj v posledný den MD .. ale tesne pred koncom by bolo asi lepšie.

zuzkagu
9. feb 2015

@zalka potrebujem znova radu. do 7.6.2014 som bola na predlžnej RD platenej,
r. 08.2005-jun2014 - materska, RD,materska, RD+3 roky predlžena platena RD, stale trval zamestnanecky pomer,
len od septembra 2006 do aprila 2008 sa mi zmenil na polovičny úväzok, z čoho mi bola vlastne počítana aj druha materska,
8.6.2014 som sa vrátila do práce na pol. úväzku 300€ hrube, no a teraz som tehotná, chcem sa opýtať z ktorých rokov sa mi bude rátať materská, resp. čo sa dá urobiť aby sa mi zvýšila.
Ďakujem za odpoveď

zalka
9. feb 2015

@zuzkagu bude sa ti rátať z roku 2014 teda z toho pol úväzku

zuzkagu
9. feb 2015

@zalka dakujem, aj som si myslela.

zalka
9. feb 2015

@zuzkagu ešte by pomohlo si nájsť aj druhú robotu, a požiadať o MD z tej prvej aj druhej roboty ...
druhú robotu aspon na 7 dní ... vyskúšať ...