Poradíte mi ohľadom dobrovoľného nemocenského poistenia?

lusinka4
2. jún 2020

Ahojte.
Keďže som ešte nebola zamestnaná na pracovnú zmluvu, nakoľko som niekoľko mesiacov po VŠ bola tehotná, nevznikol mi nárok na materské, nemám uznaný ani po novom zvýšený rodičovský o tú stovku. V budúcnosti by sme chceli druhé bábätko, a tak som sa rozhodla platiť si dobrovoľné nemocenské (+dôchodkové) poistenie. Čítala som predtým pár článkov o tom, ako je to dobré spraviť (chvíľu platiť len základ a ak žena ostane tehotná, zvýšiť, aby sa priznalo väčšie materské a pod)..avšak dnes som bola v Sociálnej poisťovni a keď som sa pýtala po akom čase sa dá táto suma meniť, tak vraj až po pol roku, ale že by to na mojom mieste tých 270 dní neprerušovala, lebo by som zbytočne preplácala a vymeriavali by mi to aj tak z tej základnej sumy..
Neviem, či sme sa nepochopili alebo je to tak..
Ako to je, prípadne čo by ste mi, prosím, poradili? Nechcem zbytočne platiť, ak sa mi to v prípade ďalšieho dieťatka neoplatí..
Ďakujem za každú pomoc.

kratkamala
2. jún 2020

http://www.relia.sk/Article.aspx?ID=263
skús si toto tu prečítať..pdoľa mna by sa to malo dať urobiť ako si ty písala a nie ako vravela teta na sociálnej. ty to nebdueš meniť, ale sa odhlásiš po 90 dňoch napr...otehotnieš a potoms a znova prihlasiš na 180 dní ....

zalka
2. jún 2020

@lusinka4 skús si nájsť brigádu ... pravidelný príjem .. a zbierať 270 dní poistenia aby ťa to vyšlo lacnejšíe... a ak otehotnieš tak potom hned riešiť dobrovolné ...

mirka807
2. jún 2020

Skús sa popýtať nejakej účtovníčky tie ti poradia najlepšie 😉 tie vtom vedia behať parádne

lusinka4
autor
2. jún 2020

@zalka no, náš malý bude mať len rok, tak to asi nie..ale ďakujem

zalka
2. jún 2020

@lusinka4 tak potom sa prihlás na dobrovolné poistenie a neprestávaj platiť po 90 dnoch .. plať čím dlhšie ...
a ak otehotnieš po napr. 200 dnoch od poistenia ..
tak zrušíš dobrovolné z minima ... a na další den abo o dva dni sa prihlásiš na dobrovolné z maxima... zaplatíš 70 dní z maxima a pôjdeš na PN napr. a už nemusíš platiť odvody .
A zbieraš 26t poistenia z maxima aby si mala max. MD.

lusinka4
autor
2. jún 2020

@kratkamala presne tento článok som čítala, len dúfam, že to tak ozaj aj funguje. Ďakujem

lusinka4
autor
2. jún 2020

@zalka ak vás správne chápem, materské sa vypočíta z tých posledných 180 dní alebo prečo spomínate 26 týždňov platby poistenia z maxima? Ďakujem.

kratkamala
2. jún 2020

@zalka dá sa ísť a PN aj keď je na materskej ?

zalka
2. jún 2020

@lusinka4 nespomínam platbu ... spomínam trvajúce poistenie ... 🙂

zalka
2. jún 2020

@kratkamala nie je na materskej je na rodičovskej a áno ak má aktívne poistenie vie ísť na PN aj ked poberá rodičovský príspevok .

zalka
2. jún 2020

@lusinka4 ty chceš urobiť toto :
90 dni platba z minima a ukončiť ... a po otehotnení sa prihlásiť na zvysné 182 dní z maxima ... aby si mala max MD tj. 3 x178e + 6 x712,13 = 4806,80e odvody čo zaplatíš cca

a ja hovorím toto :
platba z minima do otehotenia napr. 210 dní , potom koniec .. a prihlásenie sa na max DNP najneskôr v 6-8t tehu tj. zaplatíš 7x178 + 2x713,13 = 2670,26e odvody čo zaplatíš ...
ak máš 270 dní .. tj. 210 +60 ´= 270 dní tak môžeš ísť na PN .. na zvyšné 4 mesiace .. a PN dostaneš cca 4x250 = 1000e a n eplatíš odvody 4x712e ... a MD dostaneš 1500e .. čiže môj spôsob je lacnejší...

ale kludne sprav aj tak ako chceš ty.

lenull103
2. jún 2020

@lusinka4 treba si ale pozrieť,že aké sú podmienky na matersku a z čoho sa ráta..napr ja som sa prihlásila na dobrovoľne nemocenské v septembri 2019,vedeli sme,že chceme babo..a keďže pravdepodobnosť bola,že nastúpim na matersku v 2020,materská sa ráta z poistenia rok predtým,čiže 2019..preto som si hneď nastavila vysoké poistenie,ktoré som po polroku zmenila na minimálne..už mi chyba len pár dni do 270 dni,teraz platím minimum,v septembri nastúpim na matersku,ktorá sa mi bude rátať z obdobia 2019,kedy som mala poistku vysoku

lenull103
2. jún 2020

@lusinka4 dá sa to vymysliet s tou PN,aby si čím menej platila poistenia a čím vyhodnejsie to bolo..len treba myslieť,že PN znamená sedieť doma na zadku,max von cez vychádzky..ja mám tiež malého syna a s malými deťmi sedieť doma,max cez vychádzky ísť von,je nič moc..a kontroly chodia,takze si to treba dobre premysliet

lusinka4
autor
3. jún 2020

@lenull103 dobrý postreh, práve som niečo o tom čítala a asi to je tak ako hovoríte, že sa to vypočítava z predchádzajúceho roka v prípade, že sa poistné platí v dvoch rokoch. Ďakujem vám veľmi pekne.