“Pôrodné” z Rakúska? Rodičovský prídavok a Materská naraz na 2 deti, ÁNO, či NIE? 🙂

kingus123
18. jan 2019

Ahojte 🙂🙂 Chcem sa vás spýtať, či s tým máte niekto skúsenosť, alebo, či viete ako to funguje...Mám 2 ročnú dcérku ( v decembri mala 2 roky), na ktorú poberám rodičovský prídavok. Som tehotná a termín mám na august 2019. Môj priateľ pracuje v Rakúsku, (na rakúskych papieroch). Chcem sa teda spýtať, či viete niekto, ako to v tomto prípade funguje, môžem dostať z Rakúska “pôrodné/kočíkové”, ak som tam nepracovala a ani tam neplánujem rodiť, iba tam pracuje môj priateľ? Alebo to s tým vôbec nesúvisí a kočíkové dostanem z SR? Druhá vec. Môj priateľ by chcel ísť na materskú s druhým bábom. Neviete kde by si to mal vybavovať? Na SR alebo v Rakúsku? Aká je maximálna výška materskej na SR alebo v Rakúsku, viete niekto prosím? A je možné, že je by som ostala na rodičovských prídavkoch s našou dcérkou naďalej a priateľ by bol teda na materskej s druhým bábom? A kedy to treba začať vybavovať, ak to je možné? Počula som aj niečo také, že otec na materskej môže chodiť na brigádu alebo teda pracovať na dohodu. Je to naozaj tak? Je tu milión otázok, viem. Budem veľmi vďačná ak mi odpviete aj keď nie na všetky. Ďakujem pekne vopred všetkým 😊❤️

erikafer
18. jan 2019

Ahoj kočikove porodne v rakusku neexistuje ale to si žiadaj na SK kedže tam mas lekarov a budeš tam rodit narok nato maš, ak maš Fb pridaj sa do skupiny : Ako si vybavim wochengeld, kgb a fbh ? tam polož svoje otazky a urcite sa niekdo najde kdo ti na vsetko napiše odpoved. 😉

kingus123
autor
18. jan 2019

@erikafer Ďakujem pekne, pridala som sa do tej skupiny 🙂

kingus123
autor
18. jan 2019

@erikafer Inak to “pôrodné” neviem, ako sa to tam volá ale ževraj priateľov kolega tiež dostal nejaké peniaze, keď sa mu narodilo bábo, okolo 7000€. Jeho žena tiež nerodila v Rakúsku a pravdepodobne tam ani nepracovala.

shilla23
18. jan 2019

@kingus123 no tak pracovala som roky v AT a ppznam veeeelmi vela ludi co maju problem uz len matersku vybavit aby im posielali.. co sa tyka prispevkov na deti minuly rok kvoli ekonomickym migrantom zaviedli ze pokial chces dostavat ich prispevok tak musis v rakusku s tymi detmi realne fungovat a existovat . Takze uz to vobec nieje ako volakedy a velmi narocne je si cez finanzamt vybavit nejaku matersku atd . Tusim aj uzakonili ze aj si pracovala v rakusku ale rodila na slovensku a deti maju trvalu adresu na slovensku tak ti budu posielat len tolko kolko je u nas ten prispevok. A tych 7000tis po narodeni teda neviem ci mali pripoistenie nejake ale normalne teda nedavaju taky prispevok

erikafer
18. jan 2019

@kingus123 Z dostavanim penazi určite neni problem len to trochu trva niekomu schvalia hned niekdo čaka aj 2 roky ale všetko doplatia. v tej skupine vam poradia lepsie. a ten príspevok-kočikove, rodila som v rakusku aj som tam pracovala a nič take že 7000 som nedostala ani partner teda ktory tam tiež pracoval. tak neviem čo to za informacia

evkamik
21. okt 2019

Mozem len tolki napisat, ze nikdy som v AT nepravovala, ani tam nebyvame, len muz tam pracuje a od zaciatku ma tu automaticky vyradili z uradu prace resp stopli mi davky tu a museli sme si ich vybavit v AT odkial som ich aj poberala. Ano cele to trvalo rok kym to schvalili a poslali ale doplatili vsetko. O kocikovom neviem nic, to sme dostali tu na SVK