Práca cez rodičovskú dovolenku

dkethe
12. apr 2021

Ahojte, mam par otazok a viem ze tu je plno chytrych zienok, dakujem vopred za pomoc 🙂
RD mi trva do jari 2022, a pracovny pomer v povodnom zamestnani mi stale trva. Pravdepodobne ma tam ale spat nevezmu, viem ze budem mat narok na preplatenie dovolenky a aj podporu v nezamestnanosti. Som tam od 2013, od 2016 na Md/Rd - budem mat narok aj na odstupne?
Ak by som sa teraz zamestnala v inej firme na normalny plny uvazok, nie brigada, musim povodnemu zamestnavatelovi to oznamit? Podpisat hned vypoved? Musim nieco oznamit soc poi?
Ak by som v novej firme skoncila po mesiaci, mozem pokracovat na rd, ale stratim do jari 2022 narok na podporu?

Novy job nepotrebujem nutne, len sa vyskytla zaujimava ponuka. Nechcem sa dostat do privelkeho rizika ked este mozem spokojne rok sediet na rd doma s povodnym prac. pomerom...

abby11
12. apr 2021

@dkethe O rodičovský príspevok neprídeš budeš ho poberať+ mzdu. Pracovať môžeš koľko chceš, u nového či pôvodného zamestnávateľa. Nový pracovný pomer zamestnávateľovi oznamovať nemusíš, za predpokladu že v pracovnej zmluve nemáš prácu pre inú firmu vyslovene zakázanú, pre nich si na RD.
Pozor však na to, ak chceš využiť možnosť čerpania pár dní dovolenky, preplatenia zvyšku dovolenky a čerpať max. podporu v nezamestnanosti, o túto možnosť prídeš prácou popri rodičáku.

dkethe
autor
12. apr 2021

@abby11 mne max podpora z trvajuceho pomeru vychadza aj bez cachrov ktore sa tu na mk radia. Ale dovolenkove dni nepreplatia? Vobec? A podpora by sa pocitala z noveho? A ak by trval len mesiac?

abby11
12. apr 2021

@dkethe OK, ty musíš vedieť. Áno podpora by bola rátaná aj z novej práce.

kubkovamama
12. apr 2021

@dkethe ahoj, tvoj pripad som bola, pocas rodicaku mi bezal povodny pracovny pomer na dobu neurcitu,pocas rodicaku som zacala robit v inej firme.Povodnemu zamestnávateľovi netreba nic oznamovat,iba ak ti to prechadza z roka na rok vtedy sa dohodnes ktora firma ti spravi rocne zuctovanie.Mne este isla aj zivnost popri tom.V podstate pracovnych pomerov subezne mozes nat kolko stihas. 😂

kubkovamama
12. apr 2021

@dkethe a dovolenku si mohla riešiť medzi materskou a rodicakom,co uz je neskoro,ja som tak spravila pri prvom dietati.Inak zalezi od zamestnavatela a odstupne-podmienky su v zmluve,pripadne kolektivnej zmluve,po 5r prac.pomeru pokial je vypoved dohodou alebo v prípade nadbytocnosti.V zakonniku mas všeobecné podmienky.My sme mali smiešne 2 mesačné platy

dkethe
autor
12. apr 2021

@kubkovamama ale dovolenku daju aj po rd, nie?
Pre odstupne po 5 rokoch sa rataju aj tie neodrobene rd? Realne som robila 3...

ofzuza
12. apr 2021

Musim opravit komenty. O povolenie musis zamestnavatela ziadat, ak maju rovnaky predmet cinnosti (overis v obchodnom registri).

dkethe
autor
12. apr 2021

@ofzuza aha.. a ostatne otazky by si tiez vedela odpoved, zatial z komentov nie som uplne mudra.

ofzuza
12. apr 2021

@dkethe na podporu by ti narok mal vzniknut. Odstupne vtedy ak by ti oni dali vypoved napr z nadbytocnosti alebo by bol rozviazany pomer dohodou z takych istych dovodov (nadbytocnost, rusenie casti zamestnavatela,...) alebo keby ta tak lubili, ze ti daju len tak 😉

ofzuza
12. apr 2021

@dkethe ale ako sa rata podpora, to netusim.

dkethe
autor
12. apr 2021

@ofzuza diky. No prave pre nadbytocnost asi pojdem - typek co je na mojom mieste 6 rokov je urcite prinosnejsi nez ja 🙂

ofzuza
12. apr 2021

@dkethe tak potom by si mala mat narok. Ak budes podpisovat dohodu, daj pozor aby to tam bolo uvedene

kubkovamama
13. apr 2021

@dkethe dovolenku po rodicaku samozrejme preplatia,ibaže sa ti dosť kráti.A zostane ti pár dní.No a či sa ráta rodicak do tých 5r kvôli odstupnemu fakt netusim,ale.asi skôr nie ako áno,to už ti tu poradí nejaká účtovníčka,alebo veď si zvolaj priamo do práce na mzdové a všetko ti musia vysvetlit