Práca popri rodičovskej dovolenke. Môže sa to? Poraďte

dadulik75
29. máj 2009

caute babulky vsetci mi stale tvrdia ze ked som na rodicovskej od roku 2007 tak si mozem bez problemov privyrabat a nie je to nijako obmedzene /myslim casovo ani penazne /mate s tym niektora skusenosti ? pytala som sa aj na socialke ale ochota mi odpovedat bola tak strasna nemy uzas dockala som sa len mozte a viac nic vraj ma vela roboty a viac o tom nevie a na internete sa MI NIC NEDARI NAJST tak ak mozte poradte budem vsetkym moc vdacna

danka_ba
2. okt 2011

@lifka11 ďakujem 🙂

haruka
23. okt 2011

ahoj, potrebovala by som poradit. Som na RD, teraz ale pracujem z domova (mam dodatok k smluve), nechcem uz ale v praci z domova pokracovat, dodatok mi bude o mesiac koncit. Chcem ostat doma. Musim potom nastupit do prace alebo mozem ostat doma, alebo musim podpisat dalsi dodatok o praci z domova?dakujem

cigaretka5
23. okt 2011

@haruka cele je to o tom ako mas postavenu zmluvu a akjo sa so zamestnavatelom dohodnes

haruka
23. okt 2011

no zamestnavatel sa nechce dohodnut. Chce aby som nastupila, ja som si ziadala o RD na 3 roky, jeste mam rok do jejho ukoncenia. Tak by som chcela vediet, ci ma moze nutit nastupit.

kata2882
7. nov 2011

@gapa ahoj poprosila by som Ta o radu. v novembri mi konci rodicak, no maly uz chodi do skolky, ak by som uz tento mesiac zacala pracovat musim to hlasit na urade prace?praca je na dohodu.

gapa
7. nov 2011

@kata2882
nie netreba. Aj som na ich stránkach síc našla, že treba to pre účely štatistiky oznámiť, ale aj pracovníčky upsvar zväčša usmernujú, že netreba a zákon hovorí, že treba oznámiť, ak to má vplyv na poberanie RP a práca či už na dohodu alebo prac.pomer a ani návševovanie škôlky nemá vplyv na poberanie RP.

kata2882
7. nov 2011

@gapa dakujem pekne. ale po skonceni rodicovskej treba oznamit ukoncenie na socialnu a zdravotnu poistovnu, ze?a ak budem na dohodu, nemam sa normalne po skonceni rodicovskej nahlasit na urad prace?dakujem

gapa
7. nov 2011

@kata2882
takže netrvá ti prac.pomer
záleží či dieťa navševuje škôlku A) na max. 4hod. denne B) viac ako 4hod. denne
lebo po ukončení poberania RP môžeš byť zdravoten poitená štátom ako osoba celodenne osobne a riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov len v prípade, že platí A). Ak platí B) a ty si nechceš sama platiť zdr. poistenie (niečo vyše 46eur mesačne), tak sa treba evidovať na up

po dovršení 3rokov treba zájsť na upsvar pre potvrdenie o období poberania RP (ide o to, kedy si skončila s poberanim, ak napr. dieťa má 17.10. 3roky, tak poberáš RP do 31.10.), lebo už automaticky neposielajú rozhodnutie o odnatí RP, ako tomu bolo do konca min.roku. S týmto potvrdením potom treba zájsť na svoju zdr.poistovnu, kde sa odhlásiš ako poberatel RP a prihlásiš bud ako osoba celod.os. a riadne sa star. o dieťa do 6rokov alebo ako uchádzač o zamstnanie (dajú ti potvrdenie po zaevidovaní) alebo ako samoplatitel. Ak sa budeš evidvoať na up, tak to môžeš vybaviť až ked budeš mať aj od nich potvrdenie.

na soc.poistovni môžeš byť nadalej evidovaná ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (tam je iná definícia ako pri zdr.poistení, splnená ja podmienka aj ked dieťa navštevuje škôlku na celý den). Tam sa treba odhllásiť až ked začneš pracovať na prac.zmluvu, alebo dieťa dovrši 6rokov alebo ak by sa zmenil zákon v niečom -a to do 8dní.

kata2882
7. nov 2011

@gapa dieta chodi riadne do skolky na cely den. rodicovska mi konci 27.11. a mne este netrva pracovny pomer, no nasla sompracu na dohodu, koli tomu chcem radu. dakujem pekne, velmi si mi pomohla 🙂

gapa
7. nov 2011

@kata2882
ešte tolko, že rodič.dovolenku a aj maters.dovolenku čerpá len zamestnanec, je to ospravdlnená absencia zamestnanca. Ak si nezam, tak len poberaáš rodič.príspevok alebo poberáš materské (niekedy je to podstatné, napr. pre nárok na podporu, vedieť tieto dve veci odlíšiť, len čerpanie RD sa ráta do obdobia trvania poistenia v nezam, ale ak si nezamestnaná, tak obdobie poberania RP, ak si sama neplatíš dobrovolne poistenie v nezam, sa do toho obdobia neráta)

kata2882
7. nov 2011

@gapa to viem, aj to,ze nemam narok na podporu,lebo som pracovala v cechach, no vratili sme sa na sk, koli tomu,ze sme chceli dieta, no nedarilo sa, tak som bola na UP, a neplatila do fondu. 😨
teraz som nasla pracu a nevedela som ako je to, ak je praca na dohodu.
dakujemmm.. 😉

lenka_da
7. nov 2011

@gapa chcela by som ti podakovat, ze si davas namahu zistovat tieto veci... tiez riesim taky problemik, ze dostatnem jednorazovu odmenu za vykon clena rady spolocenstva vlastnikov bytov - dohoda o vykonani prace - kontrolovala som doklady. Som na RD (jedno dieta je v skolke na cely den, s druhym som na cely den doma - ma len jeden rok). Rozumiem tomu tak, ze nadalej ostavam poistencom statu, voci socialnej poistovni ani voci uradu prace, sv a rodiny nemam ziadne povinnosti... ???

gapa
7. nov 2011

@lenka_da
ak je to príjem na dohodu, platí čo som tu už písala, nemá to vplyv na RP, ani dôch.poisteie štátom v SP.

len je to tvoj vlastný príjem, čo sa týka dan.priznania a uplatnenia si odpočítatelnej položky u manžela.

lenka_da
7. nov 2011

@gapa Dakujem, si velmi zlata, ze nam takto tu pomahas 😉

anka96
7. nov 2011

Ahoj, potrebovala by som poradiť 1.12 mi končí MD a nastupujem na RD môžem byť u zamestnávatela na RD a popritom mať u neho dohodu o PC? ďakujem

bubina1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
karinkaeich
20. jan 2012

prosim vas, ako to je s odplacanim dane, ked som na rd a zaroven mam pracu na dohodu. budu mi ju strhavat z vyplaty?

tinaj
9. feb 2012

Ahoj.Potrebujem poradiť.Našla som si prácu na dohodu.Starám sa osobne celodenne o zdravé dieťa do 6 rokov.Mám niekde nahlásiť,že pracujem na dohodu?Ďakujem za odpovede.

stanka77777
10. feb 2012

Ahojte, ak by ste mali záujem, prečítajte si články o materskej a rodičovskej dovolenke, tu sú na ne linky: http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka......, a druhý: http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka....... V predmetných článkoch je množstvo potrebných informácií a cenných rád k problematike materskej a rodičovskej dovolenky a ku všetkému, čo s nimi súvisí. V druhom z nich, v časti o rodičovskom príspevku, je uvedené i to, či je možné pracovať a zároveň brať rodičovský príspevok.

stanka77777
10. feb 2012

Keďže som dostala pár upozornení, že mnou uvádzané linky nefungujú, uvediem ich ešte raz.

Tu sú:

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...