Práca - rodičovský príspevok a následná materská dovolenka

25. máj 2022

Zdravím. Naskytla sa mi príležitosť pracovať z domu na cca. 4 hodinky denne popri rodičovskej dovolenke. Som ešte stále zamestnaná vo firme, kde som pracovala aj pred materskou. Ale tu je otázka… Táto nová práca z domu by bola na dohodu o prac. činnosti. Len teraz neviem… čo ak by som do 3 rokov otehotnela a porodila ďalšie dieťa? Čo s materskou? Bude sa mi počítať zo starého zamestnania kde mám stále TPP alebo z tejto novej dohody? Stále niečo čítam no ale už sa strácam… ďalšie dieťa plánujeme a teda neviem či do toho ísť. Chcem sa aspoň trocha doma pracovne realizovať ale neviem či mi zo stojí za to byť potom neskôr bez materskej, lebo to by som zarobila možno 400€ mesačne v tejto novej práci… a peniaze k rodicaku až tak veľmi nepotrebujem… len sa chcem posúvať ďalej 🙂

alenah31
25. máj 2022

aj z dohody o prac. činnosti s prav. príjmom (čo podľa tohto čo píšeš zrejme bude) sa odvádzajú odvod a daň. Ak by si otehotnela - a pôvodný PP stále trvá - nárok na materské ti vznikne normálne z tohto prac. pomeru a ak by dohoda trvala tiež aspoň 270 dní resp. by si mala ďalších 270 dní NP - nárok na materské ti vznikne aj z tohto prac. pomeru.

autor
25. máj 2022

@alenah31 áno je to dohoda s pravidelným príjmom… ďakujem ta radu 🙂 mne raz niekto povedal že keď popri rodicaku budem pracovať na dohodu alebo iný TPP tak nárok na materskú z pôvodného PP mi zanikne a vypočíta sa mi z tej dohody takze ja som už totálne zmagorena 😃 ak by to tak bolo, bola by to skoda lebo z pôvodnej prace som mala veľmi slušne materské 😊🤷🏽‍♀️

alenah31
25. máj 2022

Nic ti nezanikne neboj🙂