Práca v zahraničí aj na Slovensku - výpočet materskej

alalala11
29. máj 2016

Ahojte 🙂 Potrebujem poradiť . Zistila som ,že som tehotná 😲 😉 Momentálne pracujem na dobu určitú na zmluvu tu na Slovensku od 24.11. 2015 do 31.7. 2016 mi končí. Ked oznámim zamestnávatelovi tehotenstvo ,zmluvu mi už určite opätovne nepredlži.Predtým som takmer 5 rokov do 31.8.2015 pracovala na zmluvu v UK v jednom zamestnaní.Po návrate domov som bola dobrovolne nezamestnaná,ani na UP som sa nehlásila ,kým som si našla zamestnanie. Budem splňať to obdobie 270 dní platenia nemocenského pred nástupom na materskú? Ráta sa tam to obdobie spred 2 rokov aj to platenie nemocenského v zahraničí? A z čoho mi výpočítaju výšku materskej,z tej poslednej. práce na Slovensku, z toho vymeriavacieho základu?? Vdaka za odpovede 🙂 🙂 🙂

rheuska
29. máj 2016

A ked by si mu nepovedala, ze si tehotna? Za dva mesiace to nebude este vidiet. Teda ak povolanie neohrozuje tehu samozrejme. Teda to ma len napadlo. V zakonoch sa nevyznam

dena1973
29. máj 2016

@alalala11 Podmienku 270 dni NP v poslednych 2 r. pred porodom splnis, len budes musiet dolozit potvrdenie z UK, ze si tam bola nemocensky poistena ( to v pripade, ze ti nebude od 1.8.2016 predlzena prac.zmluva).
Ak vies dolozit nem.poistenie z UK, tak aj ked ti zmluvu terajsi zamestnavatel nepredlzi narok na materske vznikne... ( v ochrannej lehote).
Ak bude nastup na materske v r. 2016, pocitat sa bude z obdobia od 24.11.2015 do mesiaca pred nastupom na materske. V pripade, ze nebude zmluva predlzena, tak sa bude pocitat z obdobia od 24.11.2015 do 31.7.2016.
Ak nastup na materske bude v r. 2017, pocitat sa bude z prijmu r. 2016.
Ak nastupis na materske v ochrannej lehote, tak nastup na materske musi byt presje 6 tyzdnov pred pravdepodobnym porodom. V pripade, ze PP bude ku dnu nastupu na materske trvat, tak nastup na materske moze byt 8 az 6 tyz. pred pravdepod. porodom.