Prechod rodičovskej na materskú

meggicka
3. nov 2023

Ahojte čakám 2 bábätko a prechádzam z rodičovskej na materskú v akom poradí mám postupovať najprv odhlásiť rodičovský na úrad práce a potom zaniesť tlačivo zamestnávateľovi na materskú? Vie mi niekto poradiť? Ďakujem

sasesoe
3. nov 2023

Gynekolog Ti potvrdi papier, tam si dopises datum zaciatku md (8 az 6 tyzdnov pred lekarom urcenym dazumom porodu) a toto posles zamestnavatelovi a on do SP..
Nasledne som bola na urade prace, ale tam to chcu casto riesit az ked je papier zo sp/chcu dolozit, no ja som radsej dooredu riesila a potom doniest rozhodnutie zo sp mohol aj niekto iny

havranka31
3. nov 2023

No, kedze SP ma na rozhodnutie o materskom 60dni, tak urcite treba dat najprv ziadost o odnatie rodicovskeho prispevku z dovodu nastupu na matersku dovolenku, napises od kedy. Nikdy som neprikladala k tej ziadosti rozhodnutie o zaciatku poberania materskeho, kedze to moze prist neskor ako zacne novy mesiac, a musela by si vracat rodicak.
Ale zato, ak nevies, mas od zaciatku materskej do 6 tyzdnov od narodenia 2.dietata, narok na prispevok na starostlivost o dieta (to prve) - vid https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialn...

biem22
3. nov 2023

@meggicka teraz som to riešila, papier od gyn som si zaniesla vypísaný do SP - SP mám pri robote, preto som išla ja. Zamestnávatelka si nechala kópiu. Volala som si na úrad a že nech kľudne prídem (išla som o 3dni), tam som doniesla vypísaný papier o odňatí rodičovského príspevku a prefoteni papier na materskú a bolo 🙂