Prechod z rodičovskej na materskú dovolenku.

misiatko26
20. dec 2018

Dobry den,
chcela by som sa informovat o prechode z rodicovskej dovolenky na matersku. Mam trvaly pracovny pomer. Rodicovska dovolenka s dcerkou mi bude koncit na konci marca 2019 a termin porodu s druhym dietatkom mam v polovici maja 2019. Lenze od ukoncenia rodicovskej dovolenky do vypisania na matersku mi bude robit rozdiel nejakych 8-9 dni. Co mam lepsie ist na PN alebo cerpat dovolenku, alebo sa skusit dat vypisat osem tyzdnov pred porodom?? Prosim vas poradte mi. A budem aj ja dostavat vyssiu matersku, kedze mam prac. zmluvu na dobu neurcitu?? Dakujem za vsetky informacie a rady 🙂

kikulienkadd
20. dec 2018

@misiatko26 ja by som sa na tvojom mieste dala na MD 8t pred termínom pôrodu. Vysvetli to sestričke u gyn a nemal by byť problém. Ak nie,tak si vezmi dovolenku.

sisa0586
2. máj 2019

@misiatko26 Ahoj, ako si to nakoniec vyriesila? Mám rovnaký problém - 10.6. mi končí RD so synom a predbežný nástup na ďalšiu MD mám 22.6. (TP mám 3.8.) ... Ďakujem vopred za odpoveď 😉

misiatko26
autor
4. máj 2019

@sisa0586 Ahoj, ja som cerpala u zamestnavatela dovolenku 🙂

sisa0586
5. máj 2019

@misiatko26 ďakujem, ja som to tiež takto plánovala urobiť, ale ak môžem mať ešte jednu otázku - snáď nevadí - čo sa týka vymeriavacieho základu na materské, ostal Ti taký ako pri prvej materskej? Pýtam sa,lebo v predchádzajúcom základe som mala zarátané aj odmeny, a vyšiel mi veľmi fajn, a ak by sa mi tentokrát rátal napr. len z hrubého príjmu, prišla by som o dosť peňazí. Nie som si istá, či sa považuje stále za reťazový pôrod, ak by sa mi podarilo ísť rovno z RD na MD (no musela by som si nejako vybaviť MD 8 týždňov pred termínom pôrodu), lebo v takom prípade by mi nemohli materské rátať z nižšieho základu, ako pri prvej MD. Ďakujem ešte raz 😇 a prajem, nech Ti všetko dobre dopadne, si písala,že máš termín v polovici mája,tak to už co by dub 😉

misiatko26
autor
6. máj 2019

@sisa0586 stale cakam na rozhodnutie zo socialky, lebo som zvedava ako to bude... mne odporucili ukoncit rodicovsku dovolenku, nastupit ako keby do prace, a cerpat dovolenku az do nastupu na matersku. Zeby sa mi to malo vyratavat z aktualneho platu (co je pre mna teraz vyhodnejsie ako pred 3 rokmi) tak neviem, uvidim. Dr. ma vypisat 8 tyzdov pred porodom moc nechcel. Ano uz to mam cuby dub, termin buduci tyzden 🙂 dakujem aj tebe vsetko dobre prajem 🙂

malyslonik
6. máj 2019

@sisa0586 zda sa mi, ze som sa niekde docitala, ze pri retazovom porode nemozes mat nizsiu matersku davku pri druhom dietati. Skusim pohladat ten clanok.

sisa0586
6. máj 2019

@malyslonik no ved toto, len vo vacsine clankov sa uvadza zjednodusene, ze retazovy porod je ked prechadzas z RD na dalsiu MD, ale niekde som citala,ze je to vtedy, ked porodis druhe dieta predtym, ako prve dovrsi 3 roky (cize pred koncom RD). Tak som sa aj snazila dopatrat aj na tranke Soc.pois., ze ako je teda ten retazovy porod definovany, ale nevedela som to tam najst, takze dost si mi tym linkom pomohla, dakujem 😊 Tak sa teda necham prekvapit, co mi v tej SP vypocitaju 🙂 hlavne, nech je mala zdrava...

sisa0586
6. máj 2019

@misiatko26 ja som sa hned na zaciatku tehotenstva pytala svojho lekára, ci by neboli mozne dat tu MD 8 tyzdnov pred,ale tiez tomu nevyzeral nakloneny... Ak by mi to malo spravit velky rozdiel na materskom, bola by som este ochotna sa ho na to opytat, resp. mu to skusit vysvetlit, ale kedze podla stranky SP nejde v tomto pripade o retazovy porod, urobim to tiez tak, ako Ty, v podstate uz mam aj tak so zamestnavatelom dohodnute, ze budem cerpat tych 9 dni dovolenku ☺️ tak uz to necham tak a necham sa prekvapit, co mi teda vypocitaju 🙂

misiatko26
autor
7. máj 2019

@sisa0586 presne tak ako pises, ja som tiez citala, ze retazovy porod je, ked porodis druhe dieta pred dovrsenim 3 rokov... a to sme my neni 🙂

malyslonik
7. máj 2019

@misiatko26
@sisa0586
Baby, ja som so sockou riesila iny pripad a mam cislo a kontakt na uzasneho typka - Ervina Kuceru. Ak chcete, poslem do SS

enusamt
7. máj 2019

V jednej diskusiu bolo povedane, ze pokial sa dieta narodi v tom roku, co prve dovrsilo 3 roky, a podari sa preklenut to obdobie dovolenkou alebob PN, tak sa to este berie v ramci retazoveho porodu.

misiatko26
autor
7. máj 2019

@malyslonik mozem poprosit kontakt 🙂 dakujem

sisa0586
7. máj 2019

@enusamt tak to by bolo idealne 🙂
@malyslonik poprosim aj ja kontakt 🙂 ďakujem