Predlžená rodičovská dovolenka - externé štúdium

emkanelka
9. jún 2013

Ahojte. Chcem sa opýtať či nevie niekto či sa dá predlžiť rodičovská dovolenka aj na základe toho že som študentka vysokej školy, externá forma. Niekde som to počula tak chcem len vedieť či je to pravda alebo nie. Lebo sa mi to zdá moc, na naše zákony. 😒

zalka
9. jún 2013

@emkanelka no podľa mňa nie, s dieťaťom nemáš problém ... len so svojou školou ... a štát ti nebude platiť na dieťa ked jemu nič neni ...

kvetinka211
9. jún 2013

@emkanelka myslim ze to nikoho nezaujima ze si studentka, ale mozes si ju predlzit z inych dovodov nez zdravotne - vysledok bude, ze stat bude za teba sice platit odvody, ale rodicovsky uz potom po 3r nedostanes. Alebo dufat ze nakoniec predlzia poberanie prispevku na starostlivost o dieta aj na obodbie po 3r- ale kedze na rodinach setria kde sa da aby ostatalo tunelarom, tak sa na to netreba velmi spoliehat.

emkanelka
autor
9. jún 2013

ja som si to tiež myslela že je to somarina. ale za opýtanie nič nedám. 🙂 no smola,lebo ešte mám jeden rok pred sebou a malá ma zajtra 3 roky. Tak ten jeden rôčik by sa mi ešte zišiel 😀

gapa
10. jún 2013

@emkanelka
takže myslíš tým predlžená rd poberanie rodič.príspevku??? alebo poisetnie štátom?? dôchodkové? či zdravotné?
poberať RP nemôžeš, ak nejde o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdr.stavom
dôch.poistená môžeš byť, ak nie si povinne dôch.poistená z iných dôvodov
zdr.poistená môžeš byť, ak dieťa chodí do škôlky na max. 4hod
No nevýhoda je, že ak sa nezaeviduješ na up, tak si nemôže uplatniť manžel odpočítatelnú položku na teba po ukončení po 3rokoch=ukončení poberania rp.

kvetinka211
10. jún 2013

Ahoj @gapa .. nevies mi nahodou poradit ako je to s poistovnami v mojom domotanom pripade ... na matersku som isla z doktoratu (mala som ju cez dnp), potom rodicovsky ktory mi trva do cca. konca 1/2014 ... na jesen by som mala nastupit naspät na doktorat, ale uz budem mat 29r ... dieta dam mozno na 2 dni v tydzni (po 8 hodin) do sukromnej skolky (miesto v statnej nie je), ak to nebudem stihat tak mozno aj na full time. Aku paseku mi to narobi pred 1/2014 a aku po 1/2014? Do 3/2014 musim odovzdat dizertacku a potom sa bude cakat na obhajobu, budem zrejme stale do 6/2014 statusovo studentka ale syncek uz bude asi na full time v sukromnej a ja hladat robotu ... uz teraz sa mi jezia vlasy co ma caka na uradoch ... dakujem velmi za kazdu radu ...

gapa
11. jún 2013

@kvetinka211
počas poberania RP je ok, si zdr.poistená ako poberatel RP, potom určite, ak bude do 4hodín denne no neviem, nevyznám sa v študentoch (a nie je čas to pozerať, no pozri Zákon o zdr.poistení § tuším 11 ods. poisteci štátu). Dôchodkovo pokial sa nezamestnáš na dohodu či prac.omem môžeš byť až do 6rokov, ak sa nezmenia zákony.

kvetinka211
11. jún 2013

@gapa dakujem, popozeram ten zakon ...