• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Predĺžená rodičovská dovolnka a úrad práce. Dá sa to?

29. augusta 2009 
Ahojte maminky.Poculi ste nieco o tom,ze moze byt matka na predlzenej neplatenej RD a sucasne aj na UP?Na co je to dobre,co z toho?
29. aug 2009 o 18:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
janula - jedna moja známa sa počas riadnej RD prihlásila na úrad práce, aby mohla získať dotáciu pre začínajúcich živnostníkov.
Inak neviem, načo by to bolo dobré, ak si žena neplatila dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, tak nárok na podporu aj tak nemá...ktovie, možno niekto pozná fintu na čo je to dobre :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :fearful:
29. aug 2009 o 19:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ja sa vôbec čudujem, že jej to umožnili. Aj ked vlastne je to na zodpovednosti mamičky. NO mojej známej na UPSVaR povedali, že ak chce byť osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (t.j. dôchodkovo poistená štátom), tak evidovaná na UP nemôže byť. Aj som hladala niekde v zákone, kde by to bolo napísané, no nič som nenašla. JEdnine ide o to, že v ZP môže byť poistencom štátu bud ako uchádzač o zamestnanie alebo ako osoba riadne sa starajúca o dieťa. NO ale to nie je argument.
Inam na to ešte pozrieť do zákona o RP + službách zamestnanosti. Sa v zákone o RP hovorí v § 3 ods.3 písm d)o "príprave na vstup na trh práce podla osobitného predpisuy" odvolávka na § 44-47 zákona o
službách zamestnanosti (snád mám aktuálne znenie?), tak či ide o evidenciu na UP. Ak to nebude ono, tak nesplna podmienku na možnosť byť dôch.poistená počas evidovania na UP)
29. aug 2009 o 20:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
síce som to pozrela, no nie som o nič múdrejšia. :frowning2: :cry:

By som aj ja rada vedela, či splna podmienku riadnej starostlivosti o dieťa
- osoba evidovaná na UP ako uchádzač o zamestnanie a
- napr. aj szčo osoba, ktorá sa sama stará o dieťa a nie je povinne poistená v SP (kvôli tomu dôch.poisteniu), aj ked o tomto sa tuším aj hovorilo, no szčo nejako neovládam a zdá sa mi to dosť zložité v súvislosti so SP.
Takže neviem.
V zákone o rodič.príspevku sa o nevykonávaní zárobkovej činnosti hovorí len v súvislosti s nárokom na RP, ale v definícii Riadnej starostlivosti o dieťa (RSoD) už nie. A práve na túto definíciu RSoD sa odvoláva zákon o sociálnom poistení a je dôležitá pre posúdienie, či môže byť osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov poistencom štátu na dôch.poistenie.

NO a dalšia vec, či v zákone o zamestnanosti nie je nejaké vylúčetnie súbehu riadnej starostlivosti o dieťa a evidovania. Definícia uchádzača o zamestnanie: (§ 6), ... je to občan, ktorý môže a chce pracovať a hladá si zamestnanie...
A to napr. môže povedať mamička, ktorá ked si nájde zamestnanie, hned má niekoho, kto sa o dieťa postará zo dna na den. Nie taká mamička, ktorá nemá nikoho na zabezpečenie starostlivosti pri nájdení zamestnania. A tiež v prípade, že sa musí dostaviť na UP, tak nemôže byť dôvod aby sa nedostavila, že sa o deti nemá kto postarať (samozrejme až na prípad, že sú choré, to je už očr-ka).

Ak niekto o tom niečo viete, máte skúsenosť, tak dajte vedieť. :slight_smile:

Inak teraz mi napadlo, že na tom UPSVaR jej to takto presne nemuseli povedať, lebo tam išlo aj o iné okolnosti, ktoré si už presne nepamätám. :fearful: :frowning2:
29. aug 2009 o 21:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
:stuck_out_tongue_closed_eyes: touto poslednou vetou nadväzujem na to, čo som napísala v mojom prvom príspevku :stuck_out_tongue_closed_eyes:
29. aug 2009 o 21:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Tvoj príspevok