Predĺženie rodičáku v Čechách a následné odvody

natalushka
1. dec 2015

Ahojte,prosim rychlo o radu..kedze pani uradnicka bola ocividne zo mna mimo🙂 som slovenka,manzel slovak,krpec tiez,trvaly pobyt mame na SVK..od 2011 som pracovala v CR,v juni 2014 som nastupila na matersku,od januara 2015 poberam rodicak,varianta na 2roky..zaklad beriem zo SR,zvysok doplaca CR..kto pozna,vie..moj problem..rodicak mi u zamestnavatela i na socialke konci 3.8.2016..chcem ho ale o rok predlzit,do 3rokov dietata..uz som sa na urade pracne dopatrala nejakych info..podsatne je,ze pravdepodobne doberiem rodicak normalne do 2rokov ako to mam nahlasene a potom ten rok budem poberat len zo SR..moja otazka je..ako ke to s odvodmi?pani na urade mi povedala,ze mam zistit,ci za mna zamestnavatel bude odvadzat..vraj ne..a v tom pripade vraj musime natiahnut ten rodicak,nech aspon nieco mi CR doplaca,aby sli odvody..v zakone o poisteni sa ale pise,ze aj ked som osoba celodenne sa starajuca o dieta a nepoberajuca akukolvek penazitu davku,ak je to do 7rokov veku dietata,mam narok o podanie ziadosti a zdravotku za mna bude platit stat..som z toho jelen,vsade mi povedia inak..uz neviek na koho naozaj kompetentneho sa mam obratit a ziskat relevantne info..prosim o radu..

bajana
1. dec 2015

@natalushka a čo takto nechať si RP v CR na 3 roky s tým,že si nechas len minimálnu sumu 50,-Kc? S tým zdr.poistením v CR je to tak, že ak máte v CR TP (čo teda nemáte), poistné by ti hradil štát. V prípade, ak manžel pracuje v CR, môžeš byť poistená"pod ním"....inak by som povedala, že ako občan SR žijúci v SR a poberajúci RP by si mala byť normálne zdr.poistená, nie?

natalushka
autor
2. dec 2015

No tak dnes som volala na VZP a pani mi tam povedala,ze zakial ma zamestnavatel normalne vedie ako zamestnanu(len teda docasne na RD),tak mam normalne narok na platenu ZP..ze normalne to za mna taha stat..ako doteraz..takze vraj normalne mozem dobrat rodicak do 2r ako to mam,ten treti rok uz bude poberat len zo SR,ale kedze som stale kvazi zamestnana a trvale,kazdodenne a riadne sa staram o dieta(do veku 7r je rusim v zakone),tak zdravotku za mna potiahne stat..takze tak no skusim este raz to prezistit na tom pracaku..radsej sa 100x popytam,nech nieco nedodzubem..ale fakt ma dojima ta informovanost uradnikov..kazdy ti povie inak..a clovece vyber si..jako fakt toto nechapem..sa vsadim,ze keby som tam volala zajtra a zobrala ma ina pani,mi povie zasa inak..fakt cumim..

natalushka
autor
2. dec 2015

@bajana dakujem za radu🙂