Predĺženie rodičovského príspevku a pandemická OČR

30. máj 2023

Baby aktuálne som na pandemickej ocr z dôvodu neprijatia dietata do skolky (od marca, mal 3 roky vtedy). Teraz, ked schvalili ten predlzeny rodicak, mi dnesnym dnom automaticky konci pandemicka a musim poziadat o rodicak ci ako to poriesit? V septembri už nastupuje do škôlky. Najhoršie je, že je koniec mesiaca a neviem čo ďalej.

alenah31
30. máj 2023

máš oznámenie o neprijatí do spádovej MŠ, ktoré nie je staršie ako 12 mesiacov?? Pokiaľ áno - normálne pokračuješ v pandemickej OČR naďalej a zároveň môžeš požiadať aj o predĺžený RP. To potvrdenie o neprijatí bude súčasťou žiadosti o ten RP.

tanyan
30. máj 2023

Ja som to pochopila tak, že ten rodičák bude len od septembra a iba pre neprijatých do spádovej škôlky.

alenah31
30. máj 2023

@tanyan už teraz v máji môžu žiadať.

autor
30. máj 2023

@alenah31 ano mam aj to rozhodnutie samozrejme. Ja nechcem poberat obe (určite si to vyžiadajú späť, to je zbytočná starosť). Len som nevedela, ako s tou pandemickou, ci sa mi teda ruší a musim požiadať o hento. Na socialke mi nevedela povedať.

tanyan
30. máj 2023

@alenah31 Podľa tohto článku som pochopila, že sa poskytuje vždy na celý školský rok a teda aj žiadosti podané teraz budú spracované s tým, že nárok na príspevok vznikne až od 1. septembra. Pre mňa to vyzerá ako "šetrenie" štátnych peňazí cez letné prázdniny 2023.
https://www.employment.gov.sk/sk/uvodna-stranka...
...
Príspevok sa poskytuje vždy na školský rok, teda od 1. septembra do 31. augusta. Napríklad, ak rodič v mesiaci máj 2023 požiada o prijatie dieťaťa do materskej školy a v priebehu mesiaca jún 2023 dostane negatívne rozhodnutie, môže si požiadať o rodičovský príspevok. Nárok naň mu vzniká od 1. septembra 2023. Žiadosť o rodičovský príspevok môže rodič podať kedykoľvek počas školského roka. Rozhodnutie o neprijatí do spádovej materskej školy však nesmie byť staršie ako 12 mesiacov.
...

alenah31
30. máj 2023

@tanyan @autorka Mihál to má na stránke relie, že niekto môže poberať už teraz od mája nakoľko novela zákona nadobúda platnosť od 30.5.2023, toto tam má napísané:

"Podľa zákona o rodičovskom príspevku nie je na prekážku súbežné poberanie ošetrovného a naopak, podľa zákona o sociálnom poistení sa môže ošetrovné vyplácať v súbehu s poberaným rodičovským príspevkom na dieťa, ktoré nebolo prijaté do spádovej materskej školy s rozhodnutím z júna 2022. V tomto prípade bude nárok na RP do 31.5.2023. Pokiaľ bude predložené neprijatie v spádovej MŠ aj pre šk. rok 2023/2024 nárok na RP bude pokračovať
Na dieťa, ktoré dovŕšilo tri roky, a na ktoré rodič poberá ošetrovné, ale dieťa do škôlky nezapísal resp. nemá rozhodnutie o neprijatí do "SPÁDOVEJ ŠKôLKY" možnosť žiadať o tento rodičovský príspevok mať nebude."

Ďalej tam má skopírované na podporu svojho príspevku toto:
"Ak rodič dieťaťa spĺňa podmienky a preukáže sa rozhodnutím o neprijatí dieťaťa do spádovej materskej školy, ktoré mu bolo vydané v júni 2022, a zároveň sa mu nepodarí dieťa umiestniť do spádovej materskej školy ani v školskom roku 2023/2024, musí preukázať toto rozhodnutie do konca augusta 2023. Nemusí však už podávať novú žiadosť. Kontinuálne pokračuje v poberaní rodičovského príspevku, ak sa preukáže negatívnym rozhodnutím. Povinnosť opätovne doložiť rozhodnutie o neprijatí dieťaťa do spádovej materskej školy na konci školského roka, teda do 31. augusta, musí splniť ten rodič, ktorému ani v ďalšom školskom roku nebolo pridelené miesto.

autor
30. máj 2023

@alenah31 no mne ide o to pandemicke hlavne. Ci to zatiaľ pokracuje al nie. Lebo to mi zamestnávateľ akceptoval. Keby si dam ten predlzeny rodicak, musim ist na neplatenu dovolenku a to u nas nedovoluju. Do skolky ide v septembri, vďaka Bohu ho prijali konečne 🙏

slavomira236
30. máj 2023

Ved ostan ma ocr a od septembra mas dieta prijate pises do skolky..tak naco ti je robicak..

alenah31
30. máj 2023

normálne pokračuješ v pandemickej OČR - u teba sa nič nemení. Akurát ako píšeš a ak by si teda chcela - tým, že ty máš rozhodnutie o neprijatí z júna 2022 - ak by si ho doložila k žiadosti o RP a poslala to na ÚPSVaR - budú ti do augusta/2023 vyplácať ešte aj RP @slavomira236 ona spĺňa podmienky na oboje - paradoxne je možné súčasne tieto dávky poberať v tomto prípade ako je ona, ale len do 31.8.2023. A načo jej ten rodičák bude - no ty keby si mala možnosť poberať 4 mesiace po 400€ naviac - nepožiadaš o to?

kris_y
30. máj 2023

@alenah31 keď pozerám, čo napísal Mihal... co si skopírovala vyššie. Čiže ak mám rozhodnutie z júna 2022 o neprijatí, nárok na predĺžený RP mam len do 31. 05. 2023? Alebo tam máš prosím ta preklep? Ďakujem.
Kopirujem:
Podľa zákona o rodičovskom príspevku nie je na prekážku súbežné poberanie ošetrovného a naopak, podľa zákona o sociálnom poistení sa môže ošetrovné vyplácať v súbehu s poberaným rodičovským príspevkom na dieťa, ktoré nebolo prijaté do spádovej materskej školy s rozhodnutím z júna 2022. V tomto prípade bude nárok na RP do 31.5.2023.

kris_y
30. máj 2023

@kris_y lebo keď áno, tak potom to naozaj platí len teraz v máji a potom až od septembra. Jedine, že by tam malo byt do 31. 08. a nie 31. 05.

autor
30. máj 2023

@slavomira236 ved sa pytam, ci sa ta pandemicka rusi al nie, nikde som sa k tomu nic nedocitala. Tak to chcem urobiť, nic nemenit, pokiaľ to zostane.

alenah31
30. máj 2023

@kris_y mám tam fakt preklep - nárok je do 31.8.2023 v tomto prípade (rozhodnutie z 6/2022) - potom nižšie som to už napísala správne, pôvodný príspevok sa mi už nedal opraviť.

autor
30. máj 2023

@alenah31 to vážne tak schvalili, ze je mozne poberat obe davky? To sa mi nechce verit. Ved subezne poberanie rodicaku a p.ocr zrusili v apríli ci kedy. Toto je cele na hlavu.

autor
30. máj 2023

@alenah31 a ten rodicak bude vyplacany aj cez prázdniny? Nasla som teraz info, ze iba do júna. Potom az od septembra.

alenah31
30. máj 2023

súbežné poberanie rodičáku a pandemickej v prípade, že dieťa nedovŕšilo tri roky. ALE tvoje už tri roky malo. ÁNO nevypláca sa - počas letných prázdnin od šk. r. 2023/2024, ty máš neprijatie pre šk. rok. 2022/2023 - tam to spomenuté nie je - len to čo som písala. Možno sa treba v tejto veci obrátiť priamo na ÚPSVaR a spýtať sa.

alenah31
30. máj 2023

ale čo sa tvojej pôvodnej otázky týka - ty môžeš čerpať pandemické ošetrovné naďalej tak ako doteraz - ak nechceš nič iné riešiť - nemusíš🙂

kris_y
30. máj 2023

@alenah31 aj som si myslela, ďakujem.

kris_y
30. máj 2023

@alenah31 podľa mňa práve preto tú pan. OCR pre deti do 3 rokov zrušili, lebo bol na ne ešte RP. A teraz keď je možné i ďalej poberať ten RP, tak si myslím, že zachviľu zasa s tým niečo spravia, aby sa nedali dávky poberať súčasne. Ale to už je naozaj len pre špekulantov 🙈 Niekedy nebola po dovŕšení 3 rokov veku dieťaťa žiadna dávka a museli sme sa zariadiť, ci bolo dieťa narodené v auguste, či v marci 🤷‍♀️

bublinka1426
30. máj 2023

@kris_y poslednu dobu mam pocit ze stat len rozdava a ale neriesi skutocny problem, pocet a kapacity skolok. to ze budu zenam dotovat roky zadarmo sedenia na zadku, je totalne na hlavu, toboz poberat dve davky? ( Nonsence, preco potom nemoze zena poberat podporu aj predlzeny rodicak napriklad, ved to je cele na hlavu, lebo tvrdia narok na dve davky nie je mozny...)....lebo nielenze nas to zadlzuje ale este to ani neriesi skutocny problem a preniaze idu na ukor zas inych veci...kopec ludom co riadne nemozu robit , stat ani neschvaluje ID napriklad...poznam kopec ludi co s rakovinou a inymi obmedzeniami musia makat a nik neberie ohlad na to ze su chori, lebo sak chyba 1 %. do ID a neschvalili im ani ciastocny,,..ale ano, podme mamickam co su 3 roky doma, este navrhovat byt dlhsie lebo sak to dako zalepime...cele na hlavu.

autor
31. máj 2023

@bublinka1426 ja som bola vďačná za to plandemicke ocr, pretože u nas v dedine su 2 škôlky, ani do jednej mi nevzali dieťa. Okrem nich sme dali 8ziadosti v najbližšom meste, nikde ju nevzali. Nakoniec ju vzali az v 4,5r u nas po vybavovacke. Podľa Vas je toto normálne? A nie, nechcela som doma sediet zadarmo, mame rozostavaný dom hypotéku, muz ma dve roboty. A teraz sa jedna o mladsie dieťa ktoré mi tiež nevzali do práce. A nemame babky a i nikoho na pomoc, takze nehadzte vsetkych do jedneho vreca prosim. A ked uz ide o to, brigadujem od 16, robila som na tpp aj pocas vysky, takze na svoje odvody som si myslim zarobila za 17 rokov dost.

autor
31. máj 2023

@alenah31 ďakujem veľmi pekne ❤️

autor
31. máj 2023

@kris_y Mihal pisal, ze je mozne poberat pandemicku aj rodicak, ale podľa mňa sa rýchlo uvedomia.

bublinka1426
31. máj 2023

v poradiku ale nepride mi normalne takto rozdavat . ty mas odpracovane a ano aj ja som makala od 16 r a viem o com pises, mala som 3 brigady naraz na vyske atd atd..ale - kopec zien teda anozaj ani nemalo odpracovane ani nic, a dostavat tolko davok naraz? je to chore , zase ruku na srdce.

oskvarka
2. jún 2023

ako aj ja som si myslela ze je to nemozne ale nasla som toto a to odpovedala pani zo socialnej poistovne https://uzitocna.pravda.sk/peniaze/clanok/58035... ja som uz dlho na pandemickej OCR s dcerou ale mam aj maleho syna a ja som si to poberanie rodicaku zrusila koli tomu ze som na tu pandemicku OCR chcela ist a ono to vyzera ze mozes mat podla nich v pohode subeh
.. aj ked neviem isto lebo ja som si to vtedy rusila na zaklade nejakej Mihalovej rady na nejakych strankach tam bol tiez nejaky priklad vtedy ze ak mas narok na pandemicke OCR ale mas male dieta a tak poberas rodicak tak mozes to spravit tak ze poziadas o zastavenie poberania RP a ides na pandemcke OCR ja som to tak spravila a som tak doteraz .. syn ale ma v auguste 3 a dcera uz od septembra je predskolacka tak tiez riesim ze kde budem po 1.9.. kedze chcem este ostat doma aspon jeden rok..tak ma klepne ako som si o to prerusenie rodicaku ziadala zbytocne

oskvarka
2. jún 2023

@bublinka1426 to je na jednej strane uplna pravda (ja osobne niesom zastanca davok a myslim ze to vobec nerobia spravne ale ak mam na tu davku narok tak by som bola hlupa ak si o nu nepoziadam...) ja som napriklad ja som mala 4 deti kratko po sebe tak tiez mi vela rodicakov uslo ale stalo mi to za to .. ale teraz by som pri 4 malych detom rada bola este rok doma kym povyrastu a pravdepodobne budem od septembra na neplatenom volne ak my ho vobec schvalia takze by som bola rada ak by som si mohla aspon nejaku cast toho rodicaku docerpat aj ked som poberala pandemicke na ine dieta... aj ked samozrejme chapem ze kazdy sa ma s detmi zariadit tak aby mu to vyhadzalo ved vie ake su pravidla.. ale ako sa vysie pise ak mam na to narok tak preco si o to nepoziadat.. deti mam uz odrodene budu velke uz budem len pracovat do konca zivota ale kym su male rada by som im venovala ten cas ktory potrebuju.

oskvarka
2. jún 2023

Ja by som najradšej pokračovala ďalej v OČR ale už nie na dceru ale na syna len neviem či to ide len tak jednoducho že do čestného prehlásenia vypním tentokrát jeho udaje, keďže do škôlky nejde (ale ani nebudem mat rozhodnutie že ho neprijali jednoducho ho tam nedám z osobných dovodov), keďŽe v povodnej žiasosti o OČR samozrejme nebol keďže som na neho vtedy nárok nemala. Nemáte niekto skúsenost s týmto?

oskvarka
2. jún 2023

@zalka tý náhodou nevieš poradiť ohľadom tejto veci. Ďakujem ti tak či tak. Ak nie ospravedlňujem sa za vyrušovanie a posielam ♥.

zalka
2. jún 2023

@oskvarka nie toto nesledujem