Predĺženie rodičovskeho príspevku kvôli chorobnosti

kiara123
25. jún 2013

Ahojte dievčatá, veľmi by som bola vďačná za každú radu, nakoľko nemám čas veľmi chodiť na nett, ani po úradoch a nikto z mojich známych mi nevie poradiť. Môj problém spočíva v tom, že moje detičky 5 ročný syn a 2,5 ročný syn sú veľmi často chorí. Momentálne ešte poberám rodičovský príspevok na menšieho syna a som doma, takže mi nerobí problém postarať sa o deti v chorobe. 5 ročný syn je alergik na roztoče, prach a má laktozovú intoleranciu, kvôli ktorej sme boli aj hospitalizovaný a sme na prísnej diete, má to už od narodenia, ale teraz sa to veľmi zhoršilo, nakoľko už chodí do škôlky a so stravou nám nevychádzajú niako v ústrety, takže najprv konzumoval všetku stravu v škôlke okrem mlieka a jogurtov, no teraz mu nosím raňajky a pred obedom ho musím priniesť zo škôlky domov. Menší syn má alergiu na prach , roztoče, vajcia. Obe deti sú veľmi často choré, skôr by som povedala takmer celý rok, navštevujeme aj imunologa. No aby som prešla k môjmu problému, v marci nasledujúceho roku mi končí rodičovský príspevok a rada by som ho aj predlžila, nakoľko sú chalani dosť zle na tom zdravotne sú veľmi oslabený. No počula som, že ak sa aj materská predlži úrady len platia za mňa odvody ale peniaze už na ruku ako rodičovský príspevok nedostanem. Prípadne ako to je ak by som nastúpila pracovať na 4 hodiny a popritom brala aj predlžený rodičovský. Je to vôbec možné popritom pracovať? Bohužiaľ bez príjmu nemôžeme ostať , nakoľko máme úver na dom. Ako to presne je, koľko sa môže pracovať pri tom a ako to je s peniazmi? Mám vôbec nárok ak sú deti alergici? Môžu potom navštevovať deti škôlku na celý deň? alebo len na pol dňa?

emelia
15. jan 2014

@akakak Tak presne toto mame aj my v odovodneni u posudkovej a pani mi dnes na UPSVaR povedala, ze syn moze ist do skolky na 4hod. Tak neviem co je na tom. Tebe co povedali?

andrejusa9
15. jan 2014

@emelia
bol mi to muz zobrat a vypytovala sa kto sa stara o syna -muz jej nechcel odpovedt. Neni som si ista ake su zakony od noveho roku, preto to zistujem. takze iba na 4hod?

andrejusa9
15. jan 2014

@emelia
este jedna otazka tiez si vypisovala tlacivo Ziadost o rodicovsky prispevok9toto iste tlacivo som vzpzsovala ked mi koncila materska a prechadzala som na rodicovku). Davala si tam ze si zamestnana?
dakujem

emelia
15. jan 2014

@andrejusa9 Ano, presne tu ziadost som vypisovala. Vlastne podpisovala. Za mna to vyplnila pani na urade, bola mila a ja som uz len podpisala. Takze vobec netusim co tam dala. Ja som ale na predlzenu rodicovsku nastupila ako nezamestnana. Lebo v tom case ked mi ju schvalili mal syn 3r9mesiacov.

andrejusa9
15. jan 2014

@emelia
tak to radsej necham tak - nech mi s tym pomoze. tvoje dieta navstevuje skolku celz den?

emelia
15. jan 2014

Zatial nebol v skolke. Sme totiz koli chorobe doma od 4.11.2013 a do skolky planujeme ist 1.2.2014. Predlzenu rodicovsku platenu mam od 27.11.2013, takze si tiez zistujem, na kolko ho mozem dat do tej skolky. Kazdy hovori inak. Uz som z toho zufala. Som teraz domotana koli tomu posudku od posudkovej lekarky, ktora mi tam uviedla, ze dieta nie je vhodne zaradit do kolektivu. A neviem ci to vsetkyn tak pisu a davaju deti na 8hodin do skolky, alebo ci to mame len my tak.

andrejusa9
15. jan 2014

@emelia aj nam napisala ze nie je vhodne zaradit do kolektivu. Ziadala som o to az v novembri nakolko nam chzbali vysledky z vysetreni. Maly mal v septembri 3roky a ja som sa zamestnala v auguste. Tiez neviem ako dalej klamat sa neoplati-takze robit mozem aj maly moze do skolky, ze_ iba zistit este nakolko moze do skolky. ked nieco zistim dam ti vediet

emelia
15. jan 2014

@andrejusa9 Ok dakujem, tak sa potom ozvi. No ako som ti pisala do internej posty. Mne dnes potvrdila uradnicka, ze robit mozes, vyska platu aka kolvek, len skolku mi udala, ze len na 4hod. Co mi dost nepasuje, kedze povedala ako prvu vetu, ze zakon sa nemenil. A tak teda by malo platit, ze mozu ist na 8hod. Mna skor zaujima, ci maju vsetci napisane od posudkovej, ze dieta nie je vhodne zaradit do kolektivu. Lebo ak to niekto nema, tak chapem, ze moze ist dieta na 8hod. A zrejma ti co tam maju to obmadzenie, tak len na 4hod.

emelia
15. jan 2014

@andrejusa9 Ja som si zistovala este u inych mamiciek z nasej skolky, ze ako to maju oni. Tiez maju napisane, ze dieta nie je vhodne zaradit do kolektivu a dava deti normalne na 8hod. No ja sa drzim toho, ze neznalost zakona ta neospravedlnuje a ak robi nieco protizakonne, nechcem to aj ja. Tak radsej zistujem 🙂

andrejusa9
15. jan 2014

ale zase jedna baba pisala ze ty co to tam nemaju tak velakrat to posudkovy lekar neschvali- keby clovek vedel co urobit aby to bolo dobre

akakak
15. jan 2014

@emelia Takze mne bolo na urade povedane,ze dieta moze byt v skolke kludne na cely den,vraj sa tym neporusi ziadny zakon.Ale nevedela my vysvetlit tu vetu,ale ked to tam posudkova uviedla,vraj ona by dieta do skolky nedala,ze keby sa nieco po zdravotnej stranke udialo,ze by sa vysetrovalo spätne a vtedy by nastali problemy.Asi tak som to dostala vysvetlene ja 😉

emelia
15. jan 2014

@akakak No nam schvalili predlzeny plateny rod. do 6rokov. A z toho mi vyplyva, ze nedat syna do skolky vobec, to je hovadina, pretoze predskolska dochadzka je povinna a tym padom by tento nas predlzeny rod.nemal zmysel. Takze syn do skolky pojde. Dam ho kludne aj na 8hod, lebo tam vydrzi len par dni a potom sme aj tak doma, kedze po par dnoch vdzy zhodnotim, ze je potrebne ho vylucit a je chory.

akakak
15. jan 2014

Ja mam tiez do 6 rokov.A je septembrovy,takze on bude az na buduci rok predskolak.Len on by bol tak rad medzi detmi,ved 5,5 rocne dieta potrebuje kolektiv.Ja som ho chcela dat az na take teplejsie obdobie:maj-jun.Teraz by bol tiez hned po prichode do skolky za dva-tri dni chori 😒

zuzkagu
15. jan 2014

baby ak mate predlženu RD a v papieri v posudku napisane že dieta nieje vhodne do kolektívu tak do školky nesmie, v prípade kontroly by ste museli vrátit rodičovskú dávku, tie ktore toto nemate v posudku napísane môže dieta navštevovať škôlku na cely den. Ak vam niečo ine povedia na úrade tak im neverte 🙂, čo sa týka predlženej RD som v tom doma 🙂 predlžovala som si ju 3 x

zuzkagu
15. jan 2014

@emelia predškolská dochadzka povinna nieje a ak tam maš napísane že nesmie do kolektívu tak nesmie ani do škôlky, porušuješ ich pravidlo a môžu ti pri zistení odobrať dávku a ak zistia že si to porušovala už aj pre predtým tak ta vyzvu na vratenie celej vyplatenej dávky

emelia
15. jan 2014

@zuzkagu Podla mna v tomto pravdu nemas. Predskolska povinna je, tento rocnik mas aj bez platenia skolkeho poplatku, lebo je to uz pripravny rocnik na skolu a v nasej skolke uz denne s detmi pracuje aj psycholog zo skoly.

No a sama pani na urade mi vysvetlila, ze mozem ist robit a dieta dat na 4hod, lebo vylucit ho nemozem, takze aby uplne ostalo len doma, to sa mi nechce zdat.

zuzkagu
15. jan 2014

@emelia pravdu mam moja to mi ver 🙂, bohužial pravda to je že ak maš v posudku napísane tuto vetu že nieje vhodne do kolektívu tak ani do škôlky nemôže, a dohadovať sa nebudem ale pravdu v tomto zaručene mam,

zuzkagu
15. jan 2014

@emelia všetko závisí na akom zdravotnom stave si svoju žiadosť postavila, ja napr. tuto vetu v posudku uvedenu nemam takže mne napr. môže navštevovat cely den, ak ty tu vetu tam maš tak nemôže ak by ti na to prišli musela by si vratit prispevky

emelia
15. jan 2014

@zuzkagu Nebudem sa s tebou hadat, ale uplne vylucenie podla mna z toho nevyplyva. Pretoze posudkova nenapisala, ze zakazuje podla nejakeho zakona navstevu zariadeni, je tam napisane, ze nie je vhodne na zaradenie a je na zvazeni rodica, ci ho da alebo neda do skolky. Podla mna tento zakon nie je dotiahnuty na 100% a tieto vselijake verzie vznikaju pani uradnickami. Lebo keby si sa pytala na toto v BA, ZA a KE, tak vsade ti povedia inu verziu. Lebo nech citam ten zakon akokolvek, nikde nie je napisane, ze dieta do skolky NESMIE.

emelia
15. jan 2014

Lebo ak by to bolo ako pises a do 30. juna kym je skolka, by dieta nemohlo navstevovat skolke zariadenie, co sa zrazu stane 1.9. ked musi ist do skoly a skola je uz povinna? cez letne prazdniny mi zazrakom vyzdravie? To je hlupost ako traky.

zuzkagu
15. jan 2014

@emelia ano školska dochadzka povinna je ale tam to už neupravuje zakon, zakon plati len pre deti ktore chodia do škôlky, OK ja sa s tebou dohadovat nebudem nestoji mi to za to, každy nech si urobí podla svojhho svedomia a vedomia, chcela som len poradit,

zuzkagu
15. jan 2014

napr. pri mojom synovy zdravotny stav ostava aj po nastupe do školy bohužiaľ, ale tam sa už neda podať žiadať o vyplacanie rodičovského príspevku kôli zdravotnemu stavu, tam to už upravue asi len žiadosť o opatrovatelske alebo kompenzačne dávky ale to je beh na dlhe predlhe trate a vysledok je zaručene neuspešny, kedže mne sa syn stravovať v škole nemôže, u školo povinnych detí sa však predpoklada že dieta je už dosť vyspele na to aby sa dokazalo ako tak postarat o seba a nepotrebuje sústavnu starostlivosť (ak dieta nieje nejako zdravotne alebo mentálne hendikepovane, ktore fakt potrebuje sústavnu starostlivosť a tam sa vybavuje to opatrovatelske )

emelia
16. jan 2014

Ahojte. Takze, dnes som volala na 3rozne urady prace a polozila im tu istu otazku. Na kolko a ci vobec, moze moj syn chodit do skolky, ked som na platenej rodicovskej dovolenke a v rozhodnuti od posudkovej lekarky mame vetu, ze malolete dieta nie je vhodne zaradit do kolektivu. No a odpovede boli jednoznacne. Platena rodicovska dovolenka - 8hod v skolke, neplatena rodicovska - max4hod. Veta v posudku od lekarky je odporucanie, nie zakon a je na zvazeni rodica. Posudok je relevantny doklad pre skolku, ze ak dieta nechote doma lebo tak uznate za vhodne, ako doklad od vasej obvodnej dr, ze bolo vase dieta doma.

andrejusa9
16. jan 2014

@emelia Ahoj,

takze ked mas platenu mayes robit a dieta moze na 8hod.do skolky, ze?

zuzkagu
16. jan 2014

@andrejusa9 ano môže

emelia
16. jan 2014

@andrejusa9 Presne tak. A co mas v posudku od lekarky, je len jej doporucenie, nie zakon.

habibi78
16. jan 2014

@zuzkagu ja som bola tiež tri roky na predĺženej rd zo zdr.dovodov, tiež som mala v posudku ze sa neodporúča zaradenie do škôlky.... Ale ked som volala potom s posudkovou lekárkou, tak neodporúča sa nerovná sa zakazuje sa. Ak sa zdr.stav dieťaťa zlepší natoľko ze je schopne ísť do škôlky, moze ísť. Nemá to hlavu ani pätu ale je to tak.

donici
17. jan 2014

Ahojte!Predlženú rodičovskú dovolenku pri chorobe celiakia má niekto?

andrejusa82
23. jan 2014

@emelia
Ahoj, bola som na urade a nic ich neyaujimalo , vobec sa nepytala kde je maly- povedala mi ze budem rok dostavat 203Eur a to bolo vsetko. Po telefone mi povedala ze mozem robit a syn chodit do skolky.pa

emelia
23. jan 2014

@andrejusa82 No super, uz sa tesim, ze pojde maly 3.2. konecne do skolky. Aj s dcerou ich mam doma od 4.11. tak si uz potrebujem trochu oddychnut. Ale ked pisem trochu, tak to veru bude len trocha, lebo ako to vsetky pozname, tri dni bude v skolke a oooooopat dlhooooo predlhoooo doma. A potom vraj vyuzi moznost popri predlzenej rodicovskej aj pracovat...