icon

Predĺženie rodičovského príspevku: Na ktorý úrad sa obrátiť?

avatar
tatianka
11. feb 2007

Ahojte, som tu nova. Chcem Vas poprosit o radu. V juni mi konci rodicovsky prispevok. Moja dcera bude mat tri roky. Kedze som studentka na VS, chcela by som zostat s nou doma az kym neskoncim skolu. Je chvalabohu zdrava, takze viem ze asi na plateny rodicovsky prispevok do 6 rokov nemam narok.
Chcela by som sa spytat, kam sa mam obratit, ked si chcem predlzit rodicovsky prispevok do 6 rokov (neplateny). Na aky urad, co k tomu potrebujem.Dakujem a prajem pekny den 😉

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 1. jún 2026 · 76 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Predĺžená platená rodičovská dovolenka sa poskytuje len pri dieťati s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom a udeľuje ju posudková komisia ÚPSVaR na základe lekárskych správ a odporúčaní.
  • Osoba, ktorá sa osobne a celodenne stará o dieťa do 6 rokov, môže byť po prihlásení v Sociálnej poisťovni a zdravotnej poisťovni poistencom štátu; štát platí zdravotné poistenie a môže hradiť aj dôchodkové a invalidné poistenie (pri dieťati so závažným zdravotným stavom do 7 rokov).
  • Neplatená rodičovská dovolenka do 6 rokov sa rieši nahlásením v zdravotnej poisťovni a štát pri neplatenom voľne nehradí odvody, tie si musí osoba zaplatiť sama, ak chce byť poistená.


Najčastejšie otázky

Q: Kam podať žiadosť o predĺženie plateného rodičovského príspevku pre dieťa so zdravotným problémom?
A: Žiadosť sa podáva na ÚPSVaR (posúdenie zdravotného stavu) spolu s tlačivom "Žiadosť o posúdenie zdravotného stavu" a lekárskymi správami od pediatra a odborných lekárov; rozhoduje posudková komisia.

Q: Ako postupovať, aby štát platil zdravotné a dôchodkové poistenie počas starostlivosti o dieťa do 6 rokov?
A: Treba podať prihlášku v Sociálnej poisťovni a nahlásiť sa v zdravotnej poisťovni ako osoba osobne sa starajúca o dieťa do 6 rokov; na zdravotnú poisťovňu sa odporúča ísť do 8 dní od ukončenia poberania rodičovského príspevku.

Q: Môže byť dieťa, ktorého rodič je na predĺženej rodičovskej, zároveň v škôlke?
A: Áno, štátne zdravotné poistenie môže zostať v platnosti, ak dieťa nenavštevuje škôlku viac ako 4 hodiny denne; pri viac ako 4 hodinách denne nie je osoba poistencem štátu podľa diskusie.

Q: Ak som zamestnaná, môžem zostať doma na neplatenom voľne namiesto návratu do práce?
A: Áno, môžete požiadať zamestnávateľa o neplatené voľno, ale zamestnávateľ nie je povinný ho poskytnúť; alternatívou je dohoda o skončení pracovného pomeru alebo výpoveď.

Q: Aká je lehota na rozhodnutie posudkovej komisie o predĺžení plateného príspevku?
A: Zákonná lehota je do 30 dní (v niektorých prípadoch do 60 dní); z diskusie vyplýva, že spravidla to trvá okolo mesiaca a niekedy sa rozhodnutie vydá späťne.

Q: Platia štátne odvody, keď som na neplatenom rodičovskom voľne?
A: Nie, pri neplatenom voľne štát neplatí odvody a osoba si ich musí zaplatiť sama, ak chce mať platené poistenie.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Predĺženie plateného rodičovského príspevku vyžaduje posúdenie dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa posudkovou komisiou ÚPSVaR na základe lekárskych správ.
  • Pre zachovanie štátneho zdravotného a dôchodkového poistenia je potrebné sa prihlásiť v Sociálnej poisťovni a v zdravotnej poisťovni; pri neplatenom voľne štát nehradí odvody.
  • Dieťa môže chodiť do škôlky maximálne 4 hodiny denne, aby rodič zostal poistencom štátu na zdravotné poistenie.


Sporné názory

  • Niektoré príspevky uvádzali, že obdobie predĺženej rodičovskej sa počíta do odpracovaných rokov, iné tvrdili, že sa započítava len čiastočne (napr. len 6 mesiacov).
  • Niektorí uvádzali, že pri podpísaní čestného prehlásenia o starostlivosti dieťa nesmie navštevovať štátnu škôlku ani na 4 hodiny, zatiaľ čo iní tvrdili, že súkromná školka bez dotácie môže byť povolená.


Otvorené otázky

  • Presná hranica závažnosti zdravotného stavu dieťaťa, ktorá postačuje na schválenie plateného predĺženia, zostáva nejasná a závisí od rozhodnutia posudkovej komisie.
  • Možnosť spätnej (retroaktívnej) registrácie v Sociálnej poisťovni a spätnej úpravy dôchodkového poistenia bola v diskusii nejednoznačná.


Spomenuté značky a firmy

Sociálna poisťovňa, ÚPSVaR (Úrad práce), portál.gov.sk, www.socpoist.sk, zdravotná poisťovňa

Spomenuté produkty a metódy

Žiadosť o posúdenie zdravotného stavu, predĺžená rodičovská dovolenka (platená), neplatená rodičovská dovolenka do 6 rokov, preukaz ZŤP, posudková komisia, posudkový lekár, prihláška na Sociálnu poisťovňu, odhlásenie z dôchodkového poistenia, 4‑hodinové pravidlo škôlky, dobrovoľné platenie odvodov

Miesta a osoby

Bratislava, Rakúsko, Tatry, centrum pre zrakovo postihnutých

avatar
maznacik007
17. feb 2010

treba zajst za lekarom... on by ti mal vypracovat spravu plus za odbornymi lekarmi... neviem o ake diagnozy ide.. pojdes na upsvar tam by ti mali dat potrebne tlaciva... a povedat co este k tomu a potom pojdete na posudenie ich odbornymi lekarmi..

avatar
babula90
17. feb 2010

maznacik, vdaka, to viem, len neviem, co skor, neviem, ci to schvalia , ale za pokus to stoji.
Mala ma atopicky ekzem a do krvi doskriabane telo, ale nechodime az tak casto ku koznej, lebo sme sa liecili aj alternativne, tak neviem, ci im to bude stacit, tam predlozim kopie lek.sprav alebo mi kozna napise posudok??????????????vdaka

avatar
zuzickai
19. feb 2010

Dobrý den mohol by mi niekto poradiť moja dcera mala v decembri 3 ročky a nastupila už do školky.Ja chcem ísť na tu predľženú materskú ae neplatenú može školku navštevovať aj nadalej dakujem krásne za radu

avatar
gapa
19. feb 2010

zuzicka,
od nástupu do škôlky
1. do 8dní si treba dať do SP odhlášku z dôchodkového poistenia štátom, lebo nesplnaš podmienky.
2. Zdravotne však môžeš byť nadalej poistná štátom, ak dieťa chodí na max 4hodiny denne do škôlky. Ak chodí na viac ako 4hod.denne, tak nemôžeš byť ani zdravotne poistná štátom.

To isté platí aj po jej dovršení 3och rokov.

- A na upsvar by si mala nahlásiť nástup do škôlky. Ak je to štátna škôlka, tak nárok na RP už mať nebudeš. Ak súkromná a poberáš RP od r.2008, tak by ti predpokladám mal ostať.

avatar
zuzickai
19. feb 2010

Dakujem krásne za odpoved

avatar
rina83
22. feb 2010

Ahojte,
ako je to v opačnom prípade, keď som evidovaná v zdravotnej poisťovni ako rodič na neplatenej rodičovskej dovolenke a chcem sa zaevidovať na úrade práce? Musím sa hlásiť aj v sociálnej poisťovni? poraďte,ďakujem

avatar
mojmama
26. feb 2010

Ahojte, poradte mi...v novembri 2010 mi konci RD. Synceka by som chcela dat do skolky od septembra a ja nastupit do prace v oktobri.Kde to treba nahlasit a ci mam narok na RP.treba ukoncit skor RD?Skuste mi poradit, dakujem.

avatar
silkos
17. nov 2010

Ahojte,potrebujem tiež poradiť.
Malý mal v septembri 3 roky a začal navštevovať škôlku a ja som nastúpila do práce. Malý je ale viac doma s chorobami než v škôlke a tak by som chcela predlžiť rodičovskú dovolenku a skusiť aj tú platenú. Viete mi prosím niekto presne povedať aký je postup?Zatial sa stretávam s rozličnými názormi.
ďakujem

avatar
nana11
17. nov 2010

ahoj silkos, aj ja som doma na platenej RD. na urade prace mi dali papiere na vyplnenie, najlepsie je mat dolozene od viacerych doktorov, kam s malym chodievas, a aj od svojho pediatra.ked to budes mat vsetko potvrdene, znova to zanesies na urad prace a ony ti daju potom vediet.

avatar
silkos
17. nov 2010

@nana11 Ahoj a ďakujem za odpoveď. Ak sa môžem spýtat na Váš nález. Neviem nakoľko to musí byť závažné aby som mala platenú.

avatar
nana11
18. nov 2010

no ja s malou chodime na ocne, uz jej aj vypichovali jacmen a stale tam nieco ma, potom chodime na usne-krcne, to uz sme boli aj na mandle, a este na alergologiu, lebo je aj alergicka.a teraz sme zacali chodit aj na kozne, lebo z tej alergie sa jej robi ekzem.no a popri tom aj svojmu pediatrovi, lebo mava stale kasel a nikto nevie z coho.
ale poznam aj take deti, co im nic nie je a unaju im.to zalezi co ti tam popise tvoj pediater, a musis mat aj vsetky nalezy od vsetkych doktorov co k nim chodis s malym.

avatar
silkos
18. nov 2010

@nana11 Nevieš mi ešte povedať ako je to s tou predlženou dovolenkou?Ak mi to uznaju tak sa da aj spätne,alebo musím byť zamestnaná až kým mi to neuznaju.Do škôlky ho už nechcem dať a do roboty ho tiež nemožem brať.Tak by som tam rada skončila.Ale čo ten čas medzitým?

avatar
nana11
18. nov 2010

ony ti to uznaju od toho datumu, kedy to donesies na urad prace.

avatar
silkos
18. nov 2010

dá sa spraviť aj to,že donesiem časť a od ďalšieho lekára doložím neskôr?

avatar
nana11
19. nov 2010

to asi nie, tak to podaj neskor, ked budes mat toho viac, alebo vyskusaj a uvidis, to vsetko zalezi na tom posudkovom lekarovi. a od jakych doktorov mas?

avatar
silkos
19. nov 2010

od detského lekára, od neurológa a psychológa.

avatar
nana11
20. nov 2010

to by mohlo stacit. ved to podaj a uvidis. zelam nech ti to vyjde.

avatar
silkos
20. nov 2010

tak uvidíme, dík

avatar
silkos
22. nov 2010

ahoj môžeš mi prosím ťa ešte napísať ako je to s tou dobou na čakanie. To sa musím evidovať na úrade alebo ako to je?

avatar
nika2
26. nov 2010

ahojte,
chcem sa spytat, malej zistil doktor skoliozu. je toto diagnoza na ten plateny predlzeny RD? mala bude mat 3 roky v april a ja pojdem do prace. len budeme chodit po rehabilitacii a asi aj kupeloch. a neviem ako ma zamestnavatel bude pustat. preto sa pytam ci by som mohla byt s nou doma.ale teda na platenej.

avatar
simik.slabiarova
8. dec 2010

Ahojte baby,tak ja mám dcéru v marci bude mať 5 rokov,som s ňou doma už 2 roky na predĺženej materskej-platenej dovolenke,chodí do škôlky na 4h,ale bohužiaľ za tie 2 roky čo som to počítala tak bola v škôlke dokopy 4mesiace,aj teraz sme doma je po operácií nosných mandlí,v máji sme boli na liečení v Tatrách a tak sa točíme z choroby do choroby,stále má zápaly horných a dolných dých.ciest,teraz mala opakovane 4 bacile v nose aj v moči.Opakovane chodíme každý rok na posudkovú kôli posúdeniu zdrav.stavu pri predlžovaní príspevku.Neviete mi niekto poradiť či sa dá príspevok predĺžiť do 6 rokov dieťaťa alebo sa to dá len do 5 rokov,ten posledný rok do 6 rokov môžem s ňou zostať doma ale nebudem poberať peniaze.Lebo jedny hovoria tak druhí zas inak.

avatar
tessa
8. dec 2010

Ahojte,
tie, čo ste na predĺženej rodičovskej - platenej, kedy je najvhodnejsie začať vybavovať si ju?? Malý mi bude mať 3 roky na konci marca 2011...

avatar
flowerfairy
6. jan 2011

Ahojte, potrebovala by som poradit. Je lepsie ist po skonceni RD na predlzenu RD, alebo na urad prace? Chcela by som ostat s malym este doma. Do skolky zatial nechodi. Momentalne si platim DNP. Co by som si musela platit pri predlzenej RD (neplatenej)? A este by ma zaujimalo, ci mozem popri tom pracovat na dohodu. Dik

avatar
stonozka
7. jan 2011

@tessa . no ona celý proces schválenia a po súdenia komisiou trvá cca mesiac, zo zákona majú na to právo rozhodnúť do 30 prípadne 60 dní, no mne ju schválili aj dodatočne v decembri 2010 spätne k 2.3.2010 ale bol to problém...

avatar
tessa
7. jan 2011

@stonozka no potvrdenie od alergologa dostanem až v polke februára, musím ísť ešte na odbery krvi s malým..takže podať si to pôjdem na konci februára.....neviem,či to stihnú do konca marca vybaviť...
A čo mám urobiť po ukončení MD, keď malý bude mať 3 roky a ja ešte nebudem mať rozhodnutie z posudkovej a ÚPSVaR??? Treba sa niekde zaevidovať alebo ako??

avatar
stonozka
7. jan 2011

@tessa no tak to určite, ale kde by bolo jednoduchšie ťažko povedať... voľakedy /do konca 2010/ si mohla byť s dieťatkom doma do 5 rokov /neplatene/ a hlásilo sa to na zdravotnej poisťovni či je to aj teraz neviem, najlepšie sa spýtať priamo na úrade práce - apropo aj mám ich telefonický kontakt na rýchlej voľbe 🙂

avatar
cica13
14. jan 2011

@tessa ja som podavala ziadost na posudenie zdravotneho stavu maleho 10.12.....ale prevzala ju posudkova az 17.12. a dnes mi na obed volala pracovnicka z UPSVaR, ze jej to dnes prislo, ze mi schvalili predlzenu rodicovsku kvoli nepriaznivemu dlhodobemu stavu maleho do 6 rokov 🙂
V pondelok si idem pre ten papier a hned ho nesiem nasej personalistke do prace, i ked maly bude mat uz zajtra tri roky, personalistka mi hovorila, ze do konca januara jej to staci priniest, aby to spracovala. 🙂

avatar
jm68
28. jún 2011

Ahojte vedel by mi niekto poradit.
Bola som na materskej dovolenke tri roky a potom som pracovala rok v Rakusku. Mozem
sa vratit na sk na predlzenu matersku aj neplatenu. Dietatko mam zdrave nastastie

avatar
mery.maja
7. nov 2011

Ahojte rada by som sa nieco spytala,necitala som celu temu tak ak tu uz nieco take bolo spomenute sorry...chcela by som si poziadat o predlzenie rodicovskeho prispevku nakolko syn je chory,vo februari bude mat 3 roky,mozem si to zacat vybavovat uz teraz alebo sa to vybavuje az po dovrseni troch rokov??dakujem