Predĺženie rodičovského príspevku pri nosení plienok?
Ahojte mamičky idem si poradu je tu niektorá mamička ktorá si vybavovala rodičak na predĺženie rodičaku do 6 rokov .... Či by mi dali kvôli malému že nosí plienky či by mi predĺžili riešil niekto toto ...... Nemám to prehľad ako to chodí ..... Ake sú podmienky či len jeden dochtorka môže len potvrdiť . Vopred Ďakujem za odpoveď .
Stručné zhrnutie
- Nie, predĺžený rodičovský príspevok sa v diskusii neschvaľuje len preto, že dieťa nosí plienky.
- Predĺženie rodičovského príspevku je možné iba pri dlhodobom nepriaznivom zdravotnom stave dieťaťa podloženom lekárskymi správami.
- Diskusia tiež uviedla zákonnú možnosť predĺženia príspevku z dôvodu neprijatého dieťaťa do spádovej materskej školy podľa novely zákona platnej od 30.05.2023; nárok sa uplatňuje predložením rozhodnutia o neprijatí a žiadosťou na úrade práce.
Najčastejšie otázky
Q: Dám predĺžený rodičovský príspevok, ak moje dieťa stále nosí plienky?
A: Nie, viacerí diskutujúci jasne uviedli, že samotné nosenie plienok nie je dôvodom na predĺženie rodičovského príspevku.
Q: Aké sú legitímne dôvody na predĺženie rodičovského príspevku?
A: Diskutujúci uviedli, že legitímnym dôvodom je dlhodobý nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa podložený lekárskymi správami; diskusia nešpecifikovala presný počet potvrdení od lekárov.
Q: Ako funguje možnosť predĺženia z dôvodu neprijatého dieťaťa do materskej školy?
A: Podľa vysvetlenia v diskusii novela zákona (platná od 30.05.2023) umožňuje poberanie príspevku rodičovi, ktorého dieťa nebolo prijaté do spádovej materskej školy; treba predložiť rozhodnutie o neprijatí a podať žiadosť na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.
Q: Je neplatený rodičovský dovolenka alternatíva?
A: Jedna diskutujúca spomenula možnosť ísť na neplatený rodičovský (starostlivosť do 6 rokov), pričom v tomto prípade môže byť dieťa vo škôlke len na 4 hodiny, avšak táto informácia bola uvádzaná ako osobná skúsenosť bez právneho výkladu.
Q: Ako dieťa odnaučiť od plienok prakticky?
A: Viacerí diskutujúci odporúčali letný tréning na nočník, používanie jednoduchého nočníka, látkových plienok na začiatok, redukcie na záchod alebo toaletné sedadlo so stupienkom, slipy/trenky s obľúbeným motívom, chválenie za úspechy a pravidelné intervaly po jedle a po spánku.
Q: Pomôže škôlka dieťa odnaučiť od plienok?
A: Väčšina diskutujúcich tvrdila, že základnú hygienu a odplienkovanie má zabezpečiť rodič, a že do škôlky by dieťa malo prísť už odplienkované; niektorí diskutujúci však považovali škôlku za prínos pre deti, ktoré majú zjavné problémy doma.
Závery z diskusie
Zhoda
- Predĺženie rodičovského príspevku sa nedostane len z dôvodu, že dieťa nosí plienky.
- Dôkaz o dlhodobom zdravotnom stave (lekárske správy) je požadovaný pre zdravotné dôvody predĺženia.
- Praktické tipy na odplienkovanie v diskusii zahŕňali nočník, letný tréning, látkové plienky, redukcie na záchod a motiváciu dieťaťa.
- Novela zákona od 30.05.2023 umožňuje príspevok pri neprijatí do spádovej materskej školy za presne definovaných podmienok.
Sporné názory
- Niektorí diskutujúci obviňovali autorku z pasivity a snahy získať peniaze štátu, zatiaľ čo iní ju bránili a poukazovali na osobné alebo organizačné ťažkosti (nedostatok opatrovania, muž na smeny).
- Niektorí tvrdili, že škôlka dieťa odnaučí, zatiaľ čo väčšina tvrdila, že odplienkovanie je zodpovednosť rodiča.
- Sú rozdielne názory na to, či je praktické ísť pracovať a platiť jasle vs. zostať doma vzhľadom na finančný efekt.
Otvorené otázky
- Koľko a akého presného lekárskeho preukázania vyžaduje zákon pri žiadosti o predĺženie z dôvodu zdravotného stavu (počet lekárov, forma správ)?
- Ako konkrétne miestne spádové materské školy a úrady implementujú novelu z 30.05.2023 v rôznych obciach?
- Aké sú presné podmienky a obmedzenia pri prechode na neplatený rodičovský režim a súvislé nároky na škôlku (napr. 4 hodiny) v legislatívnom znení?
- Koľko reálne stojí jasle vs. očakávaný výnos z práce v konkrétnych lokalitách (diskusia uvádzala len príklady).
Spomenuté značky a firmy
Alza, Bazoš, úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, materská škola, jasle
Spomenuté produkty a metódy
nočník, látkové plienky, redukcia na záchod, toaletné sedadlo so stupienkom, slipy/trenky s motívom, neplatený rodičovský, rodičovský príspevok, rozhodnutie o neprijatí do spádovej materskej školy, zákon o rodičovskom príspevku
Miesta a osoby
Šírava, Nemecko, východ (Slovensko)
Ok .... Keď ste tu matky roka tak mi povedzte ako mám naučiť dieťa od plienok ........ Keď mi plače náraty hodí gaťky o zem a chce plienku a on má plienku suchú ... Piša kaka na nočník sám sa pýta a ešte sa ho spýtam či dáme gaťky tak povie že nie tak ja už neviem ako ďalej snim prešlo dní ktoré som gaťky nehovorila ale aj tak nechce
Závislí ľudia ste hamba vám že sa nehanbite
@janka123456879 už len vďaka písaniu týchto komentárov vidieť, že ste jednoduchšia. A myslieť si, že Vam bude chodiť rodicak zato, že dieta ste neodnaucili od plienok, úsmevne….
Nikto Vam tu nemá ani čo závidieť. Dieťa neviete naučiť ani základnú hygienicku potrebu, tak neviem čo by ste s ním chceli robiť do 6 rokov. Aspoň že existuju skolky, kde sa tým deťom venujú pani učiteľky a nieco ich naučia, keď už doma nič.
Tymto stylom sa to nenauci ani do tych 6 rokov. Ostanes s nim doma do 18ky? 😃
Ok .... Keď ste tu matky roka tak mi povedzte ako mám naučiť dieťa od plienok ........ Keď mi plače náraty hodí gaťky o zem a chce plienku a on má plienku suchú ... Piša kaka na nočník sám sa pýta a ešte sa ho spýtam či dáme gaťky tak povie že nie tak ja už neviem ako ďalej snim prešlo dní ktoré som gaťky nehovorila ale aj tak nechce
@janka123456879 co znamena to "náraty" ? Nerozumiem tomu slovu.
Ok .... Keď ste tu matky roka tak mi povedzte ako mám naučiť dieťa od plienok ........ Keď mi plače náraty hodí gaťky o zem a chce plienku a on má plienku suchú ... Piša kaka na nočník sám sa pýta a ešte sa ho spýtam či dáme gaťky tak povie že nie tak ja už neviem ako ďalej snim prešlo dní ktoré som gaťky nehovorila ale aj tak nechce
@janka123456879 25x sa pýtame, čo sú naráty?
@janka123456879 už len vďaka písaniu týchto komentárov vidieť, že ste jednoduchšia. A myslieť si, že Vam bude chodiť rodicak zato, že dieta ste neodnaucili od plienok, úsmevne….
Nikto Vam tu nemá ani čo závidieť. Dieťa neviete naučiť ani základnú hygienicku potrebu, tak neviem čo by ste s ním chceli robiť do 6 rokov. Aspoň že existuju skolky, kde sa tým deťom venujú pani učiteľky a nieco ich naučia, keď už doma nič.
@anonym_0f60a9 too je jej inzerát na bazoši: Hľadám si prácu od septembra na pozíciu pomocnej sily do kuchyne. Mám skúsenosti s prácou v kuchyni – umývanie riadu (umývačka), krájanie a čistenie surovín, ako aj celková pomoc pri príprave jedál.
Preferovaná pracovná doba:
🕒 7:30 – 15:00
🕒 8:00 – 16:00
V prípade záujmu ma môžete kontaktovať prostredníctvom správy. ráda sa vám ozvem späť.
Vopred ďakujem za každú ponuku
@janka123456879 25x sa pýtame, čo sú naráty?
@anonym_920094 joj, uz asi chapem 🤦🤦 na raty, ako ratovat ho, ist mu na pomoc.... Ale mi to trvalo 🤷
Náraty bude zrejme 'na raty' - tak sa hovorí na východe, keď dieťa veľmi veľmi plače a nedá sa utíšiť. V tom kontexte, že volá na raty - o pomoc. Ratovať = niekomu pomôcť, zachrániť.
@anonym_920094 joj, uz asi chapem 🤦🤦 na raty, ako ratovat ho, ist mu na pomoc.... Ale mi to trvalo 🤷
@martinkatinka no toto slovo som ešte nepočula a sama som východniarka o polovicu staršia od pani Janky Naráty.
Náraty bude zrejme 'na raty' - tak sa hovorí na východe, keď dieťa veľmi veľmi plače a nedá sa utíšiť. V tom kontexte, že volá na raty - o pomoc. Ratovať = niekomu pomôcť, zachrániť.
@nikaeli ano, uz som to konecne pochopila 😉
@anonym_920094 joj, uz asi chapem 🤦🤦 na raty, ako ratovat ho, ist mu na pomoc.... Ale mi to trvalo 🤷
@martinkatinka ja som myslela, ze jej uslo pri jej ubohej slovencine s..teda nasraty
Vy si myslíte že ja nechcem ísť do roboty keby som mala situáciu že by vedeli byť s malým doma každý deň aj ja by som išla robiť tak kľudne idem robiť zarabat peniaze keď vám mám pravdu povediac áno bola som včera v robote na skúšku keď chcem môžem ísť do roboty kľudne nastúpim hneď ale malého kde nechám keď mama mi robí , svokra robí Nemecku opatrovateľku na 6 týždňov chodí domov .... Svokor by nezvládol malého keď mi reval náraty keď som ja odišla do roboty s revom zaspal s dedom až tak zičal atď .... A tu dávajú na šírave 5€ na hodinu to máš 800€ plus keby mi štát nemala som príspevok na jasle tak by som platila 360€ cca a čo by mi zostalo 400€ aj dačo eura ..... Matky roka .... Oplatilo by sa mi ísť do roboty robiť do septembra aby som potom od septembra mala normálne výplatu ..... Ale čo ja budem vám všetko písať matky roka keď neviete aká je situácia atď ...... A môj muž robí na smeny .... Tiež by som nemohla ani voľno mať ani dovolenku by som nemala lebo teraz sa maká od leta nič by som nemala až októbri by som mala dovolenky atď .....
@nikaeli ano, uz som to konecne pochopila 😉
@martinkatinka tak mi daj radu ako ho mám od naučiť. Každý si mi hovoril že on sám NATO príde ked bude škôlke v kolektíve sa aj naučí atď ...... Viete aká by som bola rada keby by nemal plienky a keď mi plače náraty a keď mi nechce gatky a hodí o zem tak to je dosť ... Postupne ho všetko učím ja som rada že sa sám pýta a aj ho pochválim
Vy si myslíte že ja nechcem ísť do roboty keby som mala situáciu že by vedeli byť s malým doma každý deň aj ja by som išla robiť tak kľudne idem robiť zarabat peniaze keď vám mám pravdu povediac áno bola som včera v robote na skúšku keď chcem môžem ísť do roboty kľudne nastúpim hneď ale malého kde nechám keď mama mi robí , svokra robí Nemecku opatrovateľku na 6 týždňov chodí domov .... Svokor by nezvládol malého keď mi reval náraty keď som ja odišla do roboty s revom zaspal s dedom až tak zičal atď .... A tu dávajú na šírave 5€ na hodinu to máš 800€ plus keby mi štát nemala som príspevok na jasle tak by som platila 360€ cca a čo by mi zostalo 400€ aj dačo eura ..... Matky roka .... Oplatilo by sa mi ísť do roboty robiť do septembra aby som potom od septembra mala normálne výplatu ..... Ale čo ja budem vám všetko písať matky roka keď neviete aká je situácia atď ...... A môj muž robí na smeny .... Tiež by som nemohla ani voľno mať ani dovolenku by som nemala lebo teraz sa maká od leta nič by som nemala až októbri by som mala dovolenky atď .....
@janka123456879 no teraz si sa naučila nové slovné pomenovanie "matky roka". Len ho nepoužívaš pani Náraty v správnom kontexte. Muž robí na zmeny, a syna si si vychovala takto sama. Odplienkovanie si mala začať riešiť keď mal rok a pol nie teraz matka roka.
My si nic nemyslime o Tebe, nam si ukradnuta ako vlanajsi sneh. My sme Ti len odpovedali na otazku. Nie nepredlzia Ti skrz to rodicak. My kt. Rodicak predlzili mame deti ktore na to mali narok skrz zdravotne dlhodobe problemy. Si tu honis ego tym ze nas nazyvas matky roka len preto lebo si nevies poradit s odplienkovanim. Za to my nemozeme, zbytocne stekas ty matka roka furt dookola 🙄
@martinkatinka tak mi daj radu ako ho mám od naučiť. Každý si mi hovoril že on sám NATO príde ked bude škôlke v kolektíve sa aj naučí atď ...... Viete aká by som bola rada keby by nemal plienky a keď mi plače náraty a keď mi nechce gatky a hodí o zem tak to je dosť ... Postupne ho všetko učím ja som rada že sa sám pýta a aj ho pochválim
@janka123456879 vsak vravis, ze ide na nocnik. Tak ho nechaj napriklad vyrevat. Co si vsetko skusala? Daj mu iba teplaky, zvykne si a potom uvidis. Proste plienku spolu zahodte do kosa, povedz, ze je velky na plienku... Ved skusaj, nevieme co zaberie na toho tvojho, co place na raty.
Vy si myslíte že ja nechcem ísť do roboty keby som mala situáciu že by vedeli byť s malým doma každý deň aj ja by som išla robiť tak kľudne idem robiť zarabat peniaze keď vám mám pravdu povediac áno bola som včera v robote na skúšku keď chcem môžem ísť do roboty kľudne nastúpim hneď ale malého kde nechám keď mama mi robí , svokra robí Nemecku opatrovateľku na 6 týždňov chodí domov .... Svokor by nezvládol malého keď mi reval náraty keď som ja odišla do roboty s revom zaspal s dedom až tak zičal atď .... A tu dávajú na šírave 5€ na hodinu to máš 800€ plus keby mi štát nemala som príspevok na jasle tak by som platila 360€ cca a čo by mi zostalo 400€ aj dačo eura ..... Matky roka .... Oplatilo by sa mi ísť do roboty robiť do septembra aby som potom od septembra mala normálne výplatu ..... Ale čo ja budem vám všetko písať matky roka keď neviete aká je situácia atď ...... A môj muž robí na smeny .... Tiež by som nemohla ani voľno mať ani dovolenku by som nemala lebo teraz sa maká od leta nič by som nemala až októbri by som mala dovolenky atď .....
@janka123456879 matkou roka si tu ty...x krat ti tu bolo bez zavisti vysvetlene, ze mas dieta naucit na toaletu a spodne pradlo...a v septembri nastupit do roboty...ale ty si stale ides dookola to.iste...ze sa o teba zamestnavatelia nebiju ostane faktom...si nevzdelana a takych je vela, takze pracu musis hladat ty sama aktivne
@martinkatinka tak mi daj radu ako ho mám od naučiť. Každý si mi hovoril že on sám NATO príde ked bude škôlke v kolektíve sa aj naučí atď ...... Viete aká by som bola rada keby by nemal plienky a keď mi plače náraty a keď mi nechce gatky a hodí o zem tak to je dosť ... Postupne ho všetko učím ja som rada že sa sám pýta a aj ho pochválim
@janka123456879 nie, v škôlke sa nenaučí. Do škôlky už má prísť naučený chodiť na záchod. Základy hygieny a sebaobsluhy dávajú deťom rodičia. My nie sme opatrovateľky. V škôlke sa deti učia iné veci.
Dnes budem mat nocne mory zo slova "náraty". A stale neviem, co to je, lebo autorka to pouziva v kontexte, ktory absolutne nedava zmysel😃
Dnes budem mat nocne mory zo slova "náraty". A stale neviem, co to je, lebo autorka to pouziva v kontexte, ktory absolutne nedava zmysel😃
@luccys na raty = na pomoc 😉
Presne pre takéto deti z očividne jednoduchých rodín je povinná MŠ už od troch rokov veľkým prínosom.
Vidím to vo vlastnej praxi.
Veď píšeš, že chodí na nočník, len chce plienku. Tak mu ju nedaj. Nechaj mu iba tepláky, keď nechce spodnú bielizeň. A možno pomôže, keď to nebudeš volať gaťky, tie nosia dievčatá 😉 Kúp mu slipy/boxerky s nejakým obľúbeným motívom.
Presne pre takéto deti z očividne jednoduchých rodín je povinná MŠ už od troch rokov veľkým prínosom.
Vidím to vo vlastnej praxi.
@nominativ a toho by si autorka mala uvedomit
Nerozumiem, píšeš, že na nočník ide, plienku má suchú len z nejakého dôvodu nechce "gaťky". Zober ho do obchodu nech si vyberie slipy aké chce. Doma zahoď všetky plienky aby to videl a bude mať na výber holý zadok alebo nové slipy. A môže revať koľko chce, hádam si poradíš s jedným malým deckom.
@luccys na raty = na pomoc 😉
@martinkatinka Ok, nieco na tom bude. Len nechapem, preco by nemohol plakat len tak. Preco tam vzdy musi pisat "náraty". Ale to nebude u nej ten najvacsi problem🙄
Presne pre takéto deti z očividne jednoduchých rodín je povinná MŠ už od troch rokov veľkým prínosom.
Vidím to vo vlastnej praxi.
@nominativ Plne suhlasim. Chvalabohu za skolku v takýchto prípadoch.
@martinkatinka Ok, nieco na tom bude. Len nechapem, preco by nemohol plakat len tak. Preco tam vzdy musi pisat "náraty". Ale to nebude u nej ten najvacsi problem🙄
@luccys lebo to 'na raty' znamená už taký extrémny plač, doslova amok, že matka mu radšej ustúpi, len aby sa upokojil. Preto ho nedokáže odplienkovať, lebo robí doslova cirkus.
@janka123456879 25x sa pýtame, čo sú naráty?
@anonym_920094 to bude ako kričať na ratu (o pomoc) .... predpokladám
@anonym_920094 to bude ako kričať na ratu (o pomoc) .... predpokladám
@zojanka kričať o pomoc načo ja som kľudná

@anonym_41b250 jasné určite ja som si išla len poradu .... A ne čakať peniaze aby mi spadli peniaze od štátu peniaze nesom ťa ani nebudem ťa ktorá čaká keď im pípne peniaze na účet taká som nebola ani nebudem ...... Áno mali ste len toľko komentovať že nie nedostavala peniaze od štátu nič viacej netrebalo písať
@janka123456879 ved ti to tu napisali, ze na to, ze dieta ma plienky, predlzeny rodicak nedostanes.