Predĺžený rodičovský, PN a následná MD

andrea_prestastna
20. nov 2021

ahojte potrebujem poradit
Som na dohodu zamestnana, syn ma 5rokov ja poberam nanho predlzeny rodicak kvoli diagnoze do 6rokov, mala by som ist na PN kvoli rizikovemu tehotenstvu a vo februari uz na matersku, chcem sa spytat mozem ist na ON a rodicak mi nechaju ci mam prehlasit rodicak na muza a ja ist na PN nasledne na MD? Dakujem

abby11
20. nov 2021

@andrea_prestastna Chodíš aj do práce? Ak nie, platenú PN nebudeš mať.

alenah31
20. nov 2021

@abby11 ved pise, ze pracuje na dohodu - je to jeden s druhov PP, ak je to dohoda s pravidelnym prijmom ma samozrejme narok na PN aj materske ak splni 270 dni NP. @andrea_prestastna popri praci teraz bezne poberas RP, ak budes PN z dohody, budes nadalej moct poberat aj RP, nemusis ho prehadzovat.

lilinka88
20. nov 2021

@alenah31 ak má prerušenie z dôvodu RD a reálne nepracuje, iba jej trvá PP, musela by zamestnávateľovi nahlásiť nabrať do práce a následnú PN. Počas prerušenie poistenia počas RD nemôže byť na platenej PN

abby11
20. nov 2021

@alenah31 Z hore uvedeného vyplýva že jej pracovný pomer trvá, neuviedla jednoznačne že aj aktuálne pracuje. Preto som sa pýtala. Moja odpoveď naďalej platí.

alenah31
20. nov 2021

@abby11 @lilinka88 pise, ze pracuje na dohodu a pobera RP a nie, ze je na RD - je mi jasne, ze je vtedy NP prerusene. Odpovedam autorke k faktom, ktore uvadza - cize ak plati co pise ma narok na PN....ostatne to by mala aj keby nepracovala nakolko na to ma narok kazdy, ale ma narok aj na nemocenske a aj na RP sucasne.

andrea_prestastna
autor
20. nov 2021
andrea_prestastna
autor
20. nov 2021

@lilinka88 pracujem ved to pisem len nechcem prist o rodicak kvoli malej pnke

andrea_prestastna
autor
20. nov 2021

@abby11 cize mozem ist na PN a ostane mi rodicak aj PN , lenze ked vo februari mam ist na matersku rodicak mojho 5rocneho mi zoberu a bude len materska? Pytam sa ci mam vybavovat na muza ten rodicak radsej ako potom zas riesit vela papierov

andrea_prestastna
autor
20. nov 2021

Velmi pekne dakujem za odpovede dievcata a za vas cas

lilinka88
20. nov 2021

@andrea_prestastna na PN môžeš ísť, ale keď budeš na materskej, rodičak nemôže poberať ani manžel na iné dieťa

alenah31
20. nov 2021

@andrea_prestastna nie je mozne poberat materske jednym rodicom a rodicak druhym rodicom hoci kazdy na ine dieta.....ked Vam bude priznane materske treba ten papier zobrat a ist na upsvar pozastavit poberanie rodicaku. Zaroven den pred zacatim materskej Vam lekar ukonci PN. Tiez potom nezabudnite, ze ak Vam z dohody vyjde ozaj nizke materske...po narodeni dietata pojdete na upsvar, podate si ziadost a oni Vam budu doplacat matersku az do vysky vyssieho RP.

andrea_prestastna
autor
21. nov 2021

@alenah31 dakujem velmi pekne cize caka ma dost behacky po uradoch aj tak :(