Predĺžený rodičovský príspevok a zamestnanie

8. feb 2023

Ahojte. Poberam na syna predlzeny rodicovsky prispevok z dovodu dlhodobo nepriazniveho stavu dietata. Od aprila nastupujem do noveho zamestnania. Som povinna oznamit buducemu zamestnavatelovi, ze som poberatelom tohto prispevku? Dakujem.

alenah31
8. feb 2023

nie - to, že poberáš RP nie je informácia, ktorú si zamestnávateľovi povinná poskytovať nakoľko na PP to nemá nijaký vplyv. Iné by bolo kedy si napr. poberala ID - tam si povinná ho informovať - nakoľko to vplyv na PP má (napr. nižšia výška odvodov)

zuzuliennka1
8. feb 2023

@alenah31 a ako je to prosim s opatrovatelskym prispevkom? to sa uz hlasi?

autor
8. feb 2023

@alenah31 dakujem velmi pekne za odpoved. A nie je to relevantne ani napr. v pripade, ked mi bude zamestnavatel robit rocne zuctovanie?

alenah31
8. feb 2023

@zuzuliennka1 tak pri opatrovateľskom je to iné už len v tom, že jeho výška závisí od dosiahnutého príjmu čiže asi zamestnávateľ pre určenie nároku na opatrovateľské a jeho výšku musí vystaviť potvrdenie o príjme. Ale inak - nie...tiež mu to je k ničomu.

alenah31
8. feb 2023

nie...RP nie je považovaný za vlastný príjem manželky a voči tebe - je to soc. dávka. Ty iba poberáš RP - nie si na RD.

autor
8. feb 2023

@alenah31 rozumiem, dakujem 👍

marketa1111
18. apr 2023

Ahojte aj ja sa spýtam. Tak keď mi schvália predlzenyRP z dôvodu chorobnosti a diagnoz a som zamestnaná.
Tak keď bude malý chorý a ja budem potrebovatbyt s nim doma, že či existuje niečo ako neplatené OCR alebo neplatené PN. Alebo ako to ospravedlnim u zamestnavatela?? Lebo nemozem dostať OCR alebo PN keď budem poberatelom RP. Ďakujem

alenah31
18. apr 2023

@marketa1111 pokiaľ budeš pracovať a zároveň poberať RP prečo by si nemohla ísť na platenú OČR či PN? Ak aktívne pracuješ - máš platené a aktívne NP - to s poberaní RP nijako nesúvisí, skrátka budeš so synom na OČR ak bude treba resp. ak budeš chorá ty - budeš na PN + RP ti bude chodiť naďalej.

marketa1111
18. apr 2023

@alenah31 ty si takto to tiež mala??

alenah31
19. apr 2023

@marketa1111 ja s tým pracujem🙂 RP nemá nič spoločné s tým, že pracuješ resp. ideš počas trvania PP s dieťaťom či sebou na OČR-PN. Poberanie RP nijako s tvojím zamestnaním nesúvisí, nie si povinná to zamestnávateľovi ani povedať - je to tvoja súkromná vec. Iné by bolo keby si nepracovala, ale bola (resp. chcela ísť znovu) na RD - čo ty nie si - iba poberáš RP nakoľko ti bol priznaný aj po dovŕšení 3 rokov pre nepr. stav dieťaťa.

marketa1111
7. jún 2023

@alenah31 ďakujem za odpoveď,
A smiem otázku? Keď pises že s tým pracuješ. Nevies ako dlho trvá po podaní žiadosti o predlzeny rodicovsky, kôli nepriaznivemu zdravotnemu stavu kým mi príde nejaké vyrozumenie ci to schvalili alebo nie? Ďakujem
@alenah31

bell_28
25. jan 2024

@marketa1111 posudkova cinnost od lekara trva do 30 dni od podania ziadosti zdrav. stavu dietata a az po schvaleni posudkoveho lekara sa moze podat dalsia ziadost a to uz priamo na upsvar - ziadost o predlzeni rodicovskeho prispevku a myslim, ze aj tam je to do 30 dni.