Prestup z RD na MD

baska1930
8. aug 2021

Ahojte maminky najde sa tu aspon jedna ktorá mi poradí?🤦🏻‍♀️🙏🏻 Narodilo sa nam druhe babo a tym ze dcéra ma iba 2 roky som na RD. Teraz budem musiet vybavovať MD co k tomu potrebujem prosim. A ake veci este treba vybaviť po narodení dieťaťa, uz ani netusim co som vybavovala.

lenusik296
8. aug 2021

Na materskej už predsa si, nie? nastupuje sa 6-8 týždňov pred pôrodom 🙂

baska1930
autor
8. aug 2021

@lenusik296 niesom kedze dr gyn mi to dal neskoro

lucka_ke
8. aug 2021

zrušiť poberanie rodičovského príspevku a do Sociálnej poisťovne odniesť žiadosť o materské, po materskej vybavíš rodičovský príspevok
na staršie dieťa si môže súbežne s tebou (kým si na MD) vybaviť materské muž

baska1930
autor
8. aug 2021

@lucka_ke ale na starsiu dostávam RD na mladšie budem dostavať MD a co som čítala tu na MK tak tato kombinácia neni možná

baska1930
autor
8. aug 2021

@lucka_ke a o MD som si požiadala takze teraz musim ist zrušiť RD ano?

gubcikova
8. aug 2021

@baska1930 pozri u mňa na blogu.Sice je to už dávnejšie ale hádam sa nič nezmenilo

melvinko
8. aug 2021

@baska1930 ja som to riesila teraz. Nastup na matersku som mala 2.7(6 tyzdnov pred porodom). Gynekolog mi dal tlacivo 30.6 dala som to potvrdit zamestnávateľovi a 1.7 sama zaniesla na SP. Volala som na UP, tam mi pani povedala, ze budem potrebovať k zruseniu RP ten papier zo SP o priznani materského. Ze ked mi pride mam ho doniest + ta ziadost o zrušenie. Tak zatial cakam na ten papier maju na to 60 dní

baska1930
autor
8. aug 2021

@melvinko takze staci zavolať na sociálnu aby mi poslali ten papier ano?

lilinka88
8. aug 2021

@baska1930 ty musíš na sociálku zaniesť zamestnávateľom potvrdenú žiadosť o materskú, oni žiadosť posúdia a pošlú ti rozhodnutie. Toto rozhodnutie zanesies na úrad práce,aby videli,že ti bola priznaná materská a od akého dátumu. Plus k tomu žiadosť o zrušenie RP

baska1930
autor
8. aug 2021

@lilinka88 lenže ja mam zamestnávateľa v ba a ja bývam na orave takze som mu to posielala teraz neviem ci to nepošle on na sociálnu

lilinka88
8. aug 2021

@baska1930 áno, pošle to on na SP a tam majú 60 dní na rozhodnutie. Až s tým rozhodnutím treba ísť na úrad práce. Oni ti skôr žiaden iný papier nedajú, nemajú aký pokiaľ o žiadosti nerozhodnú. Max môžeš zavolať na úrad práce ohľadne toho rodičaku, či sa dá nejak pozastaviť iba na základe žiadosti o zrušenie, lebo predpokladám,že ho zrušia spätne od materskej a tie peniaze budeš vracať. Ale to je len moje uvažovanie

lucka_ke
8. aug 2021

úrad práce a SP už sú prepojení, čiže v systéme budú vidieť priznanie materského
podaj žiadosť o zrušenie, lebo ak ti vyplatia budú pýtať späť

lenusik296
8. aug 2021

Vypíš tlačivo a pošli na upsvar odňatie RD, potom len doložíš, keď ti príde rozhodnutie o MD. Už ťa budú mať v systéme a nebudeš nič musieť vracať. Robila som to tak pred mesiacom

melvinko
8. aug 2021

@lenusik296 nevedela som, ze sa da aj bez. Ďakujem za info, lebo čakám na ten papier a rozmýšľam, ze kedy ho konečne pošlú aby som to stihla. Chcela by som sa ešte opýtať ohľadne dátumu od kedy ho žiadam odobrať. Pani z UP mi povedala, že za júl mam ešte nárok na príspevok(stačí ten 1 den). Tak či mám dať, že žiadam od 2.7 alebo až od 1.8(keďže za júl nárok ešte je) Ak by mi vedel niekto poradiť.

lenusik296
8. aug 2021

@melvinko volala som sa upsvar a teta povedala, že to mám urobiť ako som napísala vyššie 🙂 no hlavne aby ti dátum sedel s nástupom na MD, takže som uviedla, že ruším RP presne odo dňa nástupu na MD

baska1930
autor
8. aug 2021

@lenusik296 pisem vam spravu